جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست انگل شناسي پشه‌ها چگونه روي آب راه و از ديوار بالا مي‌روند
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

4 مرداد 1386 - 18:08
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: پشه‌ها چگونه روي آب راه و از ديوار بالا مي‌روند پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

پشه‌ها ممكن است آزاردهنده ، ناقل بيماري و آفاتي خون آشام باشند اما قابليت‌هايي نيز دارند كه ساير حيوانات آنها را ندارند: آنها مي‌توانند هم از ديوار بالا روند و هم روي آب راه روند.

به گزارش پايگاه اينترنتي لايو ساينس، يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است نشان مي‌دهد كه چگونه پشه‌ها اين حركات نمايشي را انجام مي‌دهند.

ساير حشرات مانند مگس‌ها نيز مي‌توانند بطور ماهرانه‌اي بر روي ديوارها و سطوح واژگون راه بروند اما لحظه‌اي كه بر روي سطح آب فرود مي‌آيند ديگر جان خود را از دست مي‌دهند.

با اين همه گروه ديگري از حشرات به ويژه آب سواران نيز مي‌توانند عرض يك درياچه را به آساني طي كنند اما اگر قرار باشد از ديوار بالا بروند ديگر از عهده اين كار بر نمي‌آيند.

اما پشه‌ها اين قابليت را دارند كه بر روي هر دو اين سطوح بايستند، ديوار و سقف مكان خوبي براي فرار اين يغماگران هستند و درياچه‌ها و ساير نهادهاي آبي جاهايي هستند كه پشه‌ها در آنجا تخم مي‌گذارند.

كف پاهاي پشه، مانند مگس، لايه‌اي دارد كه از ساختارهايي سخت مانند موي زبر خوك، پوشيده شده است. اين خاصيت به پشه كمك مي‌كند تا به آساني به سطوحي عمودي و واژگون (سقف) بچسبد.

"آب سواران"، حشراتي كه روي سطح آب شناورند و منتظر مي‌مانند تا حشره ديگري فرود آيد و غذاي خوشمزه‌اي فراهم كنند، متخصصان آب سواري قلمرو حيوانات هستند. تمامي قسمت‌هاي پاهاي اين حشرات را مو پوشانده است كه اين خاصيت ، نفوذ آب را دشوار مي‌كند.

پشه‌ها اين موها را ندارند اما شيارهاي كوچكي روي پاهاي آنها وجود دارد كه محتوي كيسه‌هاي هواست. كشش سطح آب، نفوذ آب به درون شيارها را دشوار مي‌سازد و پشه‌ها را خشك و بالاي سطح آب نگاه مي‌دارد.

هر چه اين شيارها كوچكتر باشند نفوذ آب دشوارتر مي‌شود.

اين مطالعه جديد كه در شماره ژوئيه مجله "‪ (Physical Review E‬منتشر شده، دريافته است كه يك پاي پشه مي‌تواند ‪۲۳‬برابر وزن بدن اين حشره را تحمل كند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار