جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي اصول طراحي سالنهاي پرورش طيور . قانون 30 در 15 .
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

4 مهر 1386 - 2:16
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: اصول طراحي سالنهاي پرورش طيور . قانون 30 در 15 . پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نام مقاله :
اصول طراحی سالنهای پرورش طیور ، قانون 15 × 30 .

تهیه ، تنظیم و ترجمه :
علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد گرمسار .

تاریخ :
شهریور ماه 1386 خورشیدی .

معرفی :
از نظر قوانین محاسبات ، یک مرغ گوشتی بالغ در صورتیکه بحالت عادی ، ایستاده باشد به مقدار فضایی نیازمند خواهد بود . این مقدار فضا از طول به میزان 30 سانتی متر و از عرض به میزان 15 سانتی متر میباشد . بهره گیری از این اندازه ها ، پایه مفیدی را برای طراحی سالنهای پرورش طیور فراهم میکند . این اندازه ها به شما در فراهم ساختن فضایی مناسب به ازای هر پرنده یاری می رساند . فضای مناسب ، طیور پرورشی را قادر می سازد تا فعالیتهای روزانه خود را براحتی انجام داده و در تغذیه یا آشامیدن آب مشکلی نداشته باشند .

فضای دانخوری ( دانخوری های زنجیری ) :
برای محاسبه این فضا ، بهتر است که از قانون 15 × 30 استفاده نمائید . با استفاده از این قانون ، شما قادر خواهید بود که طول مناسب زنجیره سیستم دانخوری را محاسبه نمائید . توجه داشته باشید که 1.5 متر طول ، گنجایش 10 قطعه پرنده را خواهد داشت . این محاسبات به شما اطمینان می دهد که تمامی پرندگان ، فضای مناسبی را برای تغذیه در اختیار خواهند داشت .

فضای دانخوری ( دانخوری های گرد و بیضی ) :
پهن ترین بخش بدن پرنده در هنگام تغذیه ، در حدود 10 سانتی متری از کناره دستگاه دان خوری قرار خواهد گرفت . این موضوع بدان معناست که زنجیره دانخوری بایستی 10 سانتی متر دورتر از لبه و به سمت مرکز دستگاه قرار گیرد . برای مثال در صورتیکه شما از یک سینی برای پخش غذا استفاده می کنید ، حداقل فضای این دانخوری را محاسبه می کنیم :
Cm 50 = (10 × 2 ) + Cm 30
بنابراین ، حداقل فضای غذادهی برای این سینی 30 سانتی متری برابر با 157 = 3.14 × 50 خواهد بود که برای تغذیه ده قطعه پرنده کافی خواهد بود . شما قادر خواهید بود که اینگونه محاسبات را با توجه به شکل ماشین دانخوری و سایر فاکتورها ، انجام داده و به نتیجه مناسبی برسید .

فاصله میان خطوط دستگاههای دانخوری :
قرار گرفتن دو خط دانخوری با فاصله 60 سانتی متری از یکدیگر ، سبب قرارگیری پرندگان بصورت انتها به انتها میشود . در چنین حالتی ، هیچ فضایی برای حرکت سایر پرندگان در بین خطوط دانخوریها وجود نخواهد داشت . با فاصله 75 سانتی متری ، یک پرنده به تنهایی امکان حرکت را خواهد داشت ولی قادر نخواهد بود که براحتی بازگشته و تغییر مسیر دهد . با فاصله 90 سانتی متری ، تمامی پرندگان قادر خواهند بود تا بسرعت جایی را برای تغذیه خود بدون اتلاف انرژی زیادی و وارد آمدن استرس بیابند .

فاصله میان سینی های دانخوری یک خط :
با یکدیگر به بررسی مثالی می پردازیم . برای سینی با قطر 30 سانتی متر ، حداقل فاصله میان سینی ها را اینگونه محاسبه می کنیم :
( برای عبور پرندگان از کنار یکدیگر ) Cm 90 – عرض پرنده 15 × 2 + طول پرنده ( 30 ) × 2
فضایی که برای عبور پرندگان از کنار یکدیگر در نظر گرفته شده است را میتوان محدود نمود . در صورتیکه شما محدودیت فضا دارید ، یک فضای 75 سانتی متری در حالتی که پرندگان در حال تغذیه میباشند ، کافی خواهد بود .
به این نکته توجه داشته باشید ، در صورتیکه اقدام به بزرگتر نمودن دستگاههای دانخوری نمودید ، به فضاهای استاندارد و مناسب نیز توجه داشته باشید و فضای پرورش خود را نیز افزایش دهید .

خطوط آبخوری :
فاصله های آبخوری ها نیز همانند دانخوریها میباشد . فاصله لبه آبخوریها از یکدیگر بایستی 90 سانتی متر باشند تا پرندگان قادر باشند بدون ممانعت ، در سالن پرورش حرکت نمایند . هرگونه اشتباه و اهمالی در فراهم نمودن این فضا ممکن است سبب افزایش تخم مرغهای روی بستر شود .

خطوط موجود بر روی نوارها :
در صورتی که دانخوریها بر روی نوار قرار گرفته اند ، فاصله میان این خطوط ، همانگونه که در مباخث قبلی به آن اشاره شد ، بایستی 90 سانتی متر باشند . آخرین خط نیز بایستی حداقل 60 سانتی متر از انتهای سالن فاصله داشته باشد . در این فاصله ، پرندگان میتوانند از دانخوریها تغذیه نمایند ( Cm 30 ) و دو پرنده نیز بدون استرس و تلف نمودن انرژی اضافی ، به راحتی از کنار یکدیگر عبور کنند ( 15 × 2 ) .
فاصله میان لبه آبخوریها و دیواره های سالن نیز بایستی حداقل 60 سانتی متر باشد تا پرندگان بدون ایجاد مزاخمت ، از کنار یکدیگر عبور نمایند .

خطوط نزدیک به دیوارها :
بایستی حداقل 60 سانتی متر فضا میان آخرین خط و دیواره سالن در نظر گرفته شود تا پرندگان براحتی تغذیه نموده و از کنار یکدیگر عبور کنند . این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که این فضا را خیلی افزایش ندهید ، زیرا سبب پدید آمدن نواحی خلوتی میشود که در آن نواحی پرندگان در حال تغذیه و عبور نمی باشند . وجود چنین نواحی سبب افزایش تخم مرغهای روی بستر میشوند .

اندازه سالن و محل آن :
در جهت راحتی چرخش ، راه رفتن و نشستن پرندگان بایستی آشیانه ها حداقل 30 سانتی متر عرض داشته باشند تا پرندگان قادر باشند که آشیانه را برای انتخاب بررسی نمایند . همچنین بایستی فضایی در جلوی آشیانه وجود داشته باشد تا دو پرنده براحتی در آن فضا حرکت نمایند .
زمانیکه آشیانه ها چنین فضایی را ندارند ، نبایستی محل نشستن پرندگان راه سایر پرندگان را مسدود نماید . بطور ایده آل ، دو محل نشستن را برای هر آشیانه با فضای 15 سانتی متر و فاصله 10 سانتی متری از محل تردد پرندگان فراهم نمائید .
در آشیانه هایی که تنها یک محل نشستن دارند ، پرندگان بایستی برای تردد در آشیانه ها بر روی زمین پرده و دوباره به بالای آشیانه ها بازگردند . این مورد زمانیکه آشیانه ها دو طبقه باشند ، مانع از انتخاب مناسب و راحت پرندگان شده و در نهایت سبب افزایش تخم مرغهای روی بستر می شود .

منبع :
The Poultry Site
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار