جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست اخبار، همايشها و تازه هاي دامپزشكي روز جهاني ايدز - كتمان حقايق يا واقع نگري؟!!!
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

9 آذر 1386 - 10:46
نويسنده پيام
دكتر محمد لطفي زاده
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 6 مهر 1385
پست: 202

عنوان: روز جهاني ايدز - كتمان حقايق يا واقع نگري؟!!! پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و احترام

دامپزشکان نیز مانند پزشکان بیشترین ارتباط را با مردم دارند و لذا آگاهی آنان از روشهای انتقال و پیشگیری از ابتلا به ایدز در اطلاع رسانی و آموزش دادن صحیح به مردم ضروری است.


مطلب زیر به همین دلیل و به مناسبت فرارسیدن اول دسامبر - روز جهانی ایدز - تقدیم می شود

--------------------------
دانستنیهای ایدز
--------------------------

1 - همانطور که می دانید ویروسها به سلولها حمله کرده و کنترل آنها را در دست می گیرند و از منابع سلول برای تکثیر ویروس های بیشتر بهره می گیرند.


2 - HIV : Human Immunodeficiency Virus = ویروس نقص ایمنی اکتسابی. این ویروس از دسته Retroviruses و از گروه Lentiviruses است. Lenti در لاتین به معنای (کند) است. به همین دلیل هم این ویروس به آهستگی پیشرفت می کند و در طی دوره طولانی منجر به بیماری می شود.


3 - HIV ، لنفوسیت های T-helper را آلوده می کند و لنفوسیت های آلوده شده ، دیگر علیه این ویروس هیچ دفاعی ندارند. T-helper شاخه های بسیاری از سیستم ایمنی را که مسئول حفظ انسان از بیماری است کنترل می کنند.


4 - مسئول اصلی ایجاد عفونت در این بیماری در جهان ، HIV-1 می باشد که شباهت های بسیاری به نوع 2 این ویروس دارد که در سال 1986 کشف شده است و در آفریقا شایع است. شباهت- های این دو نوع ویروس بسیار بیشتر از تفاوت های آنهاست ولی گسترش HIV-2 به اندازه HIV-1 نیست.


5 - تفاوت HIV و AIDS : یک فرد وقتی به عنوان مورد ایدز شناخته می شود که سیستم ایمنی توسط HIV از کار بیفتد یا وقتی که فرد به علت عفونت های دیگری که از ناتوانی سیستم ایمنی سوء استفاده می کنند به شدت بیمار شود.


6 - در تاریخ 5 ژوئن 1981 اولین موارد وقوع ایدز شناسایی شدند. ولی چرا سریع همه گیری در این مورد پیش آمد ؟


الف - شخص آلوده قادر است اشخاص دیگر را آلوده کند.


ب - مسافرت های زیاد جهانی امکان انتقال بیماری را از منطقه خاصی به همه جا گسترش می - دهد.


ج - به دلیل ارتباط میان ایدز و تماس های جنسی گاهی اوقات ایدز مخفی نگه داشته می شود و درصد آلودگی بالا می رود.


7 - یکی از شبهات میان عوام ، ارتباط ایدز و گروههای خونی است! بهتر است بدانیم تمام گروههای خونی مستعد ابتلا به ایدز می باشند و در این راه تفاوتی بین گروههای مختلف خونی نیست.


8 - بچه های سالمی دیده شده اند که با تغذیه از شیر زن آلوده دچار بیماری شده اند که این امر نشاندهنده آنست که مقادیر کافی HIV برای آلوذگی در شیر زن آلوده وجود دارد.


9 - اگر خون همراه بزاق نباشد ، بنابر اجماع محققان و صرفنظر از اختلافات جزئی موجود در این زمینه ، تاکنون مورد شناخته شده ای که مبنی بر انتقال HIV از راه بوسیدن و یا احیای قلبی ، ریوی (CPR) باشد به ثبت نرسیده است. البته چون بزاق حاوی سلولهای ایمنی است لذا از نظر تئوری می- تواند شامل HIV نیز باشد و این در حالی است که اکثر محققان معتقدند مقادیر کافی از این ویروس در بزاق فرد آلوده برای انتقال ویروس و ایجاد آلودگی وجود ندارد.


10 - HIV معمولاً در عرق بدن یافت نمی شود. مقادیر بسیار کمی از HIV در ادرار ، مدفوع و اشک فرد بیمار یافت شده است ولی این مقادیر همانند بزاق مقدار کافی برای ایجاد آلودگی نیست. البته خطر انتقال از این طریق صفر نمی باشد ولی بنابر نظر محققان قابل اغماض است.


11 - علیرغم ترس برخی از مردم ، تاکنون مطلقاً هیچ مدرکی دال بر آلودگی از طریق تماس با اشیای بیجان ، سطوح یا دست دادن با فرد مبتلا وجود ندارد. HIV به مقادیر بسیار کم مواد شیمیایی مثل پاک کننده ها یا شوینده های کلردار بسیار حساس است. بدانیم که خون خشکیده را باید با پوشیدن دستکش های پلاستیکی یا نایلونی با پاک کننده ها یا مواد گندزدا تمیز کرد.


12 - HIV برخلاف آنفولانزا از راه هوا نمی تواند منتقل گردد. ضمناً حرارت بیش از 56 درجه سانتیگراد برای غیرفعال کردن ویروس کافی می باشد. جوشاندن نیز به سرعت ویروس را غیرفعال می- سازد و این امر نشاندهنده آنست که استریل نمودن وسایل پزشکی مانع انتقال HIV می شود.


13 - دوره نهفتگی HIV : در طی این دوره مقادیر بسیار زیادی از ویروس ساخته می شود و سیستم ایمنی بوسیله تولید پادتن پاسخ می دهد. معمولاً در اکثر موارد بین 6 روز تا 6 ماه ، پادتن ها در آزمایش قابل شناسایی هستند. دوره بین آلودگی و تست سرمی مثبت ، مرحله نهفته نامیده می شود. در این دوره شخص تست HIV منفی دارد ولی قادر است ویروس را به افراد دیگر انتقال دهد.


14 - نشانه های حاد و اولیه عفونت HIV عبارتند از : تب ، ضعف ، خستگی عضلانی ، سردرد ، مننژیت ، درد در چشم یا اطراف آن ، حساسیت به نور ، گلو درد و ضایعات جلدی. اکثریت افراد در طی چند هفته اول عفونت ، غدد لنفاوی برجسته دارند. در بیشتر موارد نشانه های حاد خیلی طول نمی- کشد و معمولاً ظرف کمتر از دو هفته پایان یافته و دوباره نیز برگشت نمی کنند. البته این نشانه های حاد در همه افراد آلوده دیده نشده اند. ضمناً هر کسی که یکی از این نشانه ها را دارد حتماً دچار عفونت HIV نشده است!!!


15 - در تماس جنسی ، مهم نیست که شریک جنسی کیست؟ بلکه آنچه او قبلاً انجام داده مهم است!!!


-------------------


نکات مربوط به مقاربت مقعدی (Anal) :


1 - مقاربت مقعدی یا یک شریک جنسی HIV مثبت ، بدون استفاده از کاندوم بیش از انواع دیگر اعمال جنسی خطر عفونت را در پی دارد.


2 - در خلال مقاربت مقعدی هرگونه خراش در دیواره پرعروق راست روده یا پوست پوشاننده آلت تناسلی می تواند به انتقال ویروس منجر شود.


3 - سلولهای M یا لانگرهانس در مخاط راست روده و نظیر اینها در غشاهای مخاطی نوک آلت وجود دارند که عوامل خارجی را برای نابودی به داخل سلولهای سیستم ایمنی می برند و خطر انتقال ویروس را افزایش می دهند.


4 - فراموش نکنید ، خطر انتقال ویروس در تماس جنسی یک خیابان دو طرفه است !!!


5 - مقاربت مقعدی بین همجنس بازان یا یک مرد و یک زن ، تفاوت زیادی در خطر انتقال ویروس ندارد.


---------------------


نکات مربوط به مقاربت مهبلی (Vaginal) :


1 - مایعی که مخاط سطح داخلی مهبل یک زن آلوده را پوشانده ، حاوی مقادیر کافی ویروس برای عفونت می باشد.


2 - برشها یا خراشهای میکروسکوپی روی پوست آلت سبب عبور ویروس بسیار کوچک HIV می شوند.


3 - خروج آلت قبل از انزال شانس انتقال را کاهش می دهد ولی بخاطر خروج مایعاتی قبل از انزال و نیز تماس آلت با مخاط مهبل در طی مقاربت خطر انتقال ویروس وجود دارد.


----------------


نکات مربوط به اعتیاد تزریقی :


1 - چون کشیدن خون به داخل سرنگ در هنگام تزریق مواد مخدر امر شایعی است لذا سرنگ مورد استفاده آلوده می گردد. ورود خون آلوده در خلال تزریق وریدی مواد مخدر ریسک ابتلا را بطور قابل توجهی افزایش می دهد.


2 - ترک اعتیاد تزریقی یا تبدیل اعتیاد تزریقی به خوراکی اولین پیشنهاد است. اما اگر این امکان وجود نداشت باید به معتادان آموزش داد تا در صورت عدم دسترسی به سرنگ استریل با اقدامات زیر سرنگ مشترک را کم خطر کنند :


الف - آماده ساختن یک محلول شامل یک قسمت ماده پاک کننده و نه قسمت آب.


ب - کشیدن محلول از طریق سر سوزن به داخل سرنگ


ج - بیرون ریختن همه محلول از طریق سر سرنگ


د - تکرار دوباره مراحل الف تا ج


ه - دو بار سرنگ را در آب تمیز شستشو داده و دیگر آب مصرف شده برای سرنگ دیگری استفاده نشود.


3 - تلاش برای کاهش تقاضا و عرضه مواد مخدر بهترین راه پیشگیری است.


4 - در اختیار گذاشتن سرنگ های استریل در زندانها جهت استفاده معتادین ، خطر ایجاد نزاع و جراحت را افزایش می دهد. از سویی در اختیار نگذاشتن سرنگ های استریل خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. براستی این یک ترازو است که باید در تصمیم گیری ، به منافع و مضار آن توجه و بهترین تصمیم اتخاذ گردد.


----------------------


نکات مربوط به بارداری :


1 - احتمال عفونت نوزاد از طریق مادر HIV مثبت بسیار زیاد است زیرا بصورت بالقوه مقادیر زیادی از خون در تماس قرار می گیرد.


2 - عفونت ممکن است در خلال زایمان یعنی زمانی که مقادیر زیادی از خون مادر در هنگام عبور نوزاد از کانال زایمانی ، وی را شستشو می دهد منتقل شود.


3 - مادر آلوده می تواند نوزادش را در خلال شیر دادن از راه پستان آلوده کند. البته خراش روی نوک پستان نیز خطر بیشتری را برای عفونت ایجاد می کند.


4 - هر نوزادی که از مادر آلوده به دنیا بیاید دچار عفونت نمی شود ولی میزان وقوع عفونت در خلال بارداری با شانس 1 به 3 روبروست. (البته در میان مادران مبتلا نه مادران سالم)


-----------------


نکات متفرقه و پایانی :


1 - در مطالعه ای که روی 1534 کارمند مراکز بهداشتی آمریکا که دچار سوزن خوردگی تصادفی در هنگام گرفتن خون از شخص آلوده شده اند انجام شده نشان داده که فقط دو نفر به عفونت HIV مبتلا شده اند. البته شاید بگویید رقم پایینی است ولی یقیناً هیچیک از ما نمی خواهیم جزو آن 2 نفر باشیم. پس کارکنان مراکز بهداشتی بهتر است از دستکش های لاستیکی هنگام کار استفاده کنند.


2 - چون وسایل دندانپزشکی در تماس مستقیم با خون قرار می گیرند در صورت آلوده بودن به HIV می توانند سبب عفونت شوند ولی وسایل دندانپزشکی و ابزار جراحی استریل شده نمی توانند خطرناک باشند.


3 - به اعضای خانواده خصوصاً بچه ها ، افراد مسن و نیز اشخاص کم سواد آموزش دهید که در مواجهه با خون برای کاهش خطر حتماً از مواد پاک کننده کلردار استفاده کنند.


4 - HIV در آب کلر زده استخرهای شنا و آب گرم از بین می رود و خطر انتقال از این طریق وجود ندارد.


5 - از طریق استفاده از فنجان ، لیوان یا شیر آبی که توسط فرد آلوده به HIV قبلاً مصرف شده است HIV منتقل نمی شود اما به دلیل امکان انتقال بسیاری از میکروب های دیگر از این طریق ، مصرف مشترک این وسایل توصیه نمی گردد.


6 - پشه ، سگ ، گربه و ... نمی توانند ویروس عامل ایدز را به انسان منتقل کنند. حتی ویروس های دیگر نظیر FIV (ویروس نقص ایمنی گربه) و امثال آن به انسان قابل انتقال نمی باشند.


7 - اگر سگ انسانی آلوده را گاز بگیرد ، مقادیر کافی خون آلوده در دهانش باقی بماند و بلافاصله فرد دیگری را هم گاز بگیرد ، آنوقت امکان انتقال ویروس وجود دارد. البته این نکته بیشتر خیالبافی است تا یک واقعیت !!!
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار