جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي لوك آمريكايي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 بهمن 1386 - 15:28
نويسنده پيام
دكتر محمد لطفي زاده
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 6 مهر 1385
پست: 202

عنوان: لوك آمريكايي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و احترام

راههاي كنترل و مبارزه با بيماري لوك آمريكائي زنبورعسلدكتر مصطفي مرادي

عضو هيأت علمي موسسه رازي كرج
بيماري لوك آمريكائي زنبورعسل در اثر آلودگي نوزادان زنبور عسل با باكتري اسپوردار پني باسيلوس لاروا( Paenibacillus larvae ) ايجاد مي گردد كه اين باكتري با توليد اسپور در مقابل شرايط نامساعد بسيار مقاوم بوده و ساليان سال در محيط زنبورستان و روي وسايل زنبورداري بصورت بيماريزا باقي مانده و در صورت آلودگي نوزادن زنبورعسل و فراهم شدن شرايط رشد‘ بيماري مذكور را ايجاد مي نمايد. براي درمان اين بيماري از آنتي بيوتيكهاي وسيع الطيف از جمله اكسي تتراسايكلين استفاده مي شود كه با توجه به عدم تأثير آن روي اسپور باكتري بيماري بطور كامل از بين نمي رود و درمان داروئي آن چندان موفقيت آميز نيست. براي كنترل و مبارزه با اين بيماري از روشهاي مختلفي استفاده مي شود كه در ادامه به تعدادي از آنها كه تا حدودي در زنبورداريهاي ايران هم قابل انجام است اشاره مي گردد كه با توجه به شرايط و امكانات زنبوردار مي توان از يكي از آنها يا تركيبي از چند روش استفاده نمود.

1- مهمترين و مؤثرترين روش كنترل بيماري لوك آمريكائي زنبورعسل از بين بردن كل كندو ( با جمعيت ) است. با اين روش باكتريهاي موجود در نوزادان مبتلاء و ساير محتويات داخل كندوها از بين رفته و مسير بيماريزائي باكتري و گسترش بيماري بطور كامل از بين خواهد رفت. روش انجام اين كار به اين شكل است كه در يك روز بعد از غروب آفتاب يا صبح زود كه تمام زنبورهاي كلني در داخل كندو هستند درب كندو را بسته و با استفاده از يك ماده بيهوش كننده تمام زنبوران بالغ را بيهوش كرده و كندو را به محلي دورتر از زنبورستان انتقال داده و در داخل يك گودال آنرا آتش زده و بعد از سوختن كل كندو خاكسترهاي آنرا زير خاك دفن نمائيد. در صورت جبران خسارات وارده به زنبوردار از سوي دولت يا شركتهاي بيمه اين روش مؤثرترين و ساده ترين روش كنترل بيماري لوك آمريكائي در يك زنبورستان و بالتبع در يك منطقه است.

2- در صورتيكه روش فوق امكان پذير نبوده يا زنبوردار تمايلي به انجام نداشته باشد مي توان از روش خانه تكاني استفاده نمود. در اين روش تنها زنبوران كارگر و ملكه كندوها باقي خواهند ماند و كل كندو با محتويات داخل آن از بين برده مي شود. اين روش به اين شكل انجام مي گيرد كه كندوهاي آلوده را به مكان ديگري منتقل كرده ( در زماني كه كل زنبورها در داخل كندو باشند) و يك كندوي سالم ضد عفوني شده را آماده كرده و كل زنبوران بالغ كندوي آلوده را در آن ريخته و درب كندو را كاملاً بسته و آنرا به مكان خنك و تاريكي مثل زير زمين ساختمان انتقال داده و به مدت 24 ساعت به زنبورها هيچ نوع مادة غذائي داده نخواهد شد تا در اين مدت كل غذاي داخل رودة آنها مصرف گردد. بعد از آن به مدت 2 روز زنبورها را با شربت شكر 1 و 1 تغذيه كرده و سپس دريچة كندو را باز كرده تا زنبورها براي دفع مدفوع به خارج از آن پرواز كنند. با اين كار تمام باكتريهاي موجود در داخل رودة زنبوران بالغ به خارج از كندو منتقل خواهد شد. بعد از اين مدت زنبورها را به داخل يك كندوي سالم ضد عفوني شده منتقل كرده و چند قاب داراي برگه موم عاج دار در اختيار آنها قرار داده تا شروع به موم بافي و آغاز زندگي ديگري بنمايند. اين روش گرچه وقت گير است اما از نتيجه مناسبي برخوردار است. البته ايرادي كه به اين روش وارد مي شود اين است كه باكتريهاي موجود در مدفوع زنبوران بالغ باعث اشاعه بيماري به مناطق ديگر مي شود كه لازم به ذكر است بيماري از اين طريق گسترش چنداني پيدا نمي كند.

3- در صورت عدم استفاده از روشهاي فوق مي توان از روش توأم درمان داروئي و ضد عفوني كندوها استفاده نمود كه با توجه به شرايط زنبورداري ايران از اين روش بيشتر استفاده مي شود.روش استفاده به اين شكل است كه ابتدا به مدت لازم كندو را با استفاده از يك نوع آنتي بيوتيك( با تجويز دامپزشك) مورد درمان قرار داده و بعد از آن قابهاي حاوي لارو و شفيره و عسل و گرده و زنبوران بالغ را به كندوي سالم ضد عفوني شده ديگري منتقل كرده و كندوي قبلي را با استفاده از شعلة آتش ضد عفوني نموده بگونه اي كه سطح داخلي كندو به حالت نيم سوز و قهوه اي رنگ در آيد. با اين روش با استفاده از آنتي بيوتيك فرم رويشي باكتري و با ضد عفوني كندوها اسپورهاي باكتري موجود در داخل آنها را از بين برده و تا حدودي جلو چرخه مجدد بيماري گرفته مي شود. ولي جهت از بين بردن باقيمانده باكتريها بايد روش درماني را چند بار تكرار كرد.نكات مورد رعايت در صورت مواجهه با بيماري لوك آمريكائي زنبورعسل1- در صورت امكان كندوي بيمار را از محوطة زنبورستان دور كنيد.

2- وسايل مورد استفاده در بازديد از كندوهاي آلوده را بعد از اتمام بازديد با استفاده از شعلة آتش ضد عفوني نمائيد. البته بهتر است براي بازديد كندوهاي آلوده از وسايل كار مجزائي استفاده كنيد.

3- از تغذية كندوهاي سالم با عسل كندوهاي آلوده جداً خودداري نمائيد.

4- از موم و قاب و شفيره كندوهاي آلوده به هيچ وجه استفاده ننمائيد.

5- در صورتيكه از كندوهاي خالي جمعيتهاي آلوده استفاده مي نمائيد حتماً آنها را قبل از استفاده با استفاده از شعلة آتش ضد عفوني نمائيد.

6- از مصرف خودسرانه و بي روية انواع آنتي بيوتيكها بدون مشورت و راهنمائي دامپزشك يا كارشناس بهداشتي زنبور عسل جداً خودداري نمائيد.

7- در زمان شهد آوري كلني ها و فصل توليد عسل از مصرف هرنوع داروئي در كندوها خودداري نمائيد. در صورت استفاده از دارو، عسل توليدي كندوها را به مصرف انسان نرسانيد.

8- از ادغام كندوهاي آلوده با كندوهاي سالم جداً خودداري نمائيد. چرا كه با اين كار به اشاعه و تداوم بيماري در زنبورستان كمك نموده ايد.

9- دورة داروئي كندوها را حتماً كامل كرده و از مصرف دارو به صورت ناقص خودداري كنيد.

10- به هيچوجه از زنبورستانهاي آلوده و غير مطمئن وسايل و ملزومات زنبورداري خريداري ننمائيد. در صورت خريد يا امانت حتماً آنها را ضد عفوني نمائيد.

11- همواره از يك دامپزشك يا يك كارشناس بهداشتي زنبورعسل براي مشورت يا راهنمائيهاي لازم استفاده نمائيد و از مصرف بي رويه و خودسرانة دارو در زنبورستان خودداري نمائيد.

12- هر از چند گاهي نمونه هائي از زنبوربالغ، لارو و شفيره و عسل كندوها را براي آزمايش وضعيت بيماري لوك آمريكائي زنبورستانتان به آزمايشگاههاي معتبر ارسال و نتيجه را دريافت نمائيد.

13- در نهايت با توجه به عدم از بين رفتن عامل بيماري لوك آمريكائي به مدت زياد، در صورت عدم رعايت اصول بهداشت كندوها و موارد فوق الذكر منتظر شيوع مجدد بيماري در زنبورستان آلودة خود باشيد.منبع : نشریه الکترونیک حکیم مهر
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار