جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست علوم پايه عوارض كمبود ويتامينهاى گروهB
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

28 بهمن 1386 - 18:04
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: عوارض كمبود ويتامينهاى گروهB پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

ويتامينهاى گروه ((ب)) در منابع غذايى به صورتى مرتبط با هم وجود دارند و از نظر تإثيرات فيزيولوژيك در بدن به خصوص در رابطه با سوخت و ساز و متابوليسم بدن نيز اين وابستگى و ارتباط چشمگير است. بنابراين تقريبا هيچ وقت نمى توان گفت كه بدن با كمبود تنها يك نوع از اين گروه ويتامين مواجه است. به عبارت ديگر كمبود يكى از ويتامينهاى گروه ((ب)) مى تواند در اعمال ساير ويتامينهاى اين گروه اشكال ايجاد كند. بنابراين بهم پيوستگى اين گروه از ويتامينها قابل توجه است. كمبود يكى از ويتامينهاى ((ب)) باعث نارسايى در اعمال فيزيولوژيك و متابوليكى ساير اعضاى گروه خواهد شد. البته در شرايطى ممكن است كمبود يكى از انواع ويتامينهاى ((ب)) شديدتر باشد و علايم بالينى ناشى از اين كمبود بيشتر جلب توجه كند اما نبايد تصور كرد كه فقط با تجويز آن ويتامين خاص مشكل حل مى شود و ناراحتى به طور كامل مرتفع مى شود و معمولا توصيه مى شود كه درمان كامل شامل تجويز مجموعه ويتامينهاى گروه ((ب)) مى باشد.

بيمارى برى برى((Beri beri)) تب زياد, مصرف زياد مواد قندى و هيدروكربونها الكلسيم و پركارى شديد تيروئيد و تيروتوكسيكوز ممكن است نياز بدن به ويتامينB1 را افزايش دهند و به بيان ديگر باعث كمبود ويتامينB1 در بدن مى شوند. كمبود ويتامينB1 , باعث بروز علايم و شكاياتى مى شود. اين علايم گاهى مبهم هستند. كمبود B1 سبب بى اشتهايى, حالت كم حسى و پارستزى شبيه حالتى مثل راه رفتن مورچه روى پوست و احساس گز گز و به قول بيماران سوزن سوزن شدن بدن, كرامپها و انقباضات عضلانى, درد و ناراحتى در عضلات ساق پا كه بيشتر به صورت كرامپ است, اتفاق مى افتد. كمبود ويتامينB1 منجر به عكس العمل شديد رفلكس زانو و قوزك پا مى شوند و بعد از گذشت زمان به مرور به كاهش عكس العمل رفلكس زانو و آشيل مى شود. كمبود ويتامينB1 با تظاهرات شديد و گاه ديررس بيمارى برى برىBeri beri) ) همراه مى شود. اين علايم شامل بى اشتهايى, پلى نوريت (التهاب چندين عصب), ترشحات مايع در فضاهاى بالقوه و جنبى در اطراف ريه ها, قلب و شكم, ادم يا خيز و ورم در زير پوست به دليل نشت مايع و تجمع آن در زير جلد, فلج عضلانى به خصوص در اندامها مى باشد. به دليل تجمع مايع در اطراف قلب علايم نارسايى قلب به مرور ايجاد مى شود و اين عوارض شامل تاكيكاردى يا افزايش ضربان قلب, تنگى نفس, ادم (ورم), بالا رفتن فشار خون وريدى, نارسايى در گردش خون مى باشد. وجود اين علايم دليل بر كمبود تدريجى و زياد ويتامينB1 است. ويتامينB1 را تيامين هم مى نامند.
منابع غذايى تيامينچيست؟(( B1))
منابع طبيعى و غذايى ويتامينB1 شامل جگر, گوشت, قلوه و دانه هاى كامل غلات است و پختن اين مواد با آب يا بخار مقدار ويتامين را كاهش مى دهد. ولى كمبودB1 يا هيپوويتامينوزB1 ناشى از كاهش ورود آن به بدن است كه غالبا به دليل عدم استفاده از منابع طبيعى آن به علت نوع ذائقه و سليقه غذايى و يا به دليل دستكارى مواد غذايى يا پختن زياد آن مى باشد.
درمان برى برى؟ كمبود ويتامينB1؟
به دليل عوارض و آثار نامطلوب و خطرناك كمبود ويتامينB1 براى پيشگيرى از بروز علايم شديد بيمارى اقدام درمانى ضرورى است. استفاده از كلريدرات تيامين و ويتامينB1 به ميزان 50 ـ 20 ميلى گرم روزانه از طريق خوراكى يا عضلانى است. در مواقع ضرورى از نوع تزريقى در دوزهاى منقسم و به مدت 2 هفته استفاده مى شود و سپس اين مقدار را به روزى 10 ميلى گرم خوراكى ادامه مى دهند. در صورت كمبود ويتامينB1 , عكس العمل بيمار و كاهش علايم پس از 48 ـ 24 ساعت بهترين معيار تشخيص مى باشد.
آثار و عوارض كمبود ويتامينريبوفلاوين(((( B2
علاوه بر عللى كه باعث كمبود ويتامينB1 مى شوند, مصرف كم لبنيات و شير نيز از علل مهم كمبودB2 مى باشد. زنانى كه از قرصهاى ضد باردارى استفاده مى كنند ممكن است كه به كمبود ويتامينB2 يا ريبوفلاوين مبتلا شوند. علايم و تظاهرات اوليه در اثر كمبود ويتامينB2 شامل رنگ پريدگى دهان, تركهاى سطحى در گوشه لبها, ورم ملتحمه و ترس از نور ((فتوفوبيا)), كاهش نيروى جسمى, ناراحتى عمومى, ضعف بدن و لاغرى مى باشد. علايم ديگر به صورت ديررس تظاهر پيدا مى كنند. اين علايم مشتمل بر شكاف گوشه دهان, ترك خوردن دهانه سوراخهاى بينى, زبان جگرىرنگ براق, ادم يا ورم متوسط در اندامها, كم خونى, ديسفاژى يا سختى بلع, قرنيه پرعروق توإم با قرمزى اطرافش مى باشد. همچنين التهاب پوست يا درماتيت سبورئيك هم ناشى از كمبود ويتامينB2 وجود دارد.
ويتامينهاى گروهB و بيمارى پلاگر
درمان كمبود ويتامينB2 بستگى به شدت علايم دارد ولى به هر صورت براى محو علايم بيمارى به خصوص زخم و شقاقهاى متعدد گوشه لب و بينى لازم است از ريبوفلاوين به مقدار روزانه 50 ـ 40 ميلى گرم نوع تزريقى يا خوراكى استفاده شود. در صورتى كه تشخيص صحيح باشد به طور معجزهآسايى علايم برطرف مى شوند. همچنين مى توان از قرصهاى خشك مخمر جو به مقدار 30 گرم سه بار در روز استفاده كرد.
نياسين و بيمارى پلاگر
نياسين هم مثل ساير ويتامينهاى گروهB در جگر, مخمر, گوشت, غلات كامل و بادام زمينى به مقدار قابل توجهى موجود است. علاوه بر اين نياسين يا اسيد نيكوتينيك از ترتيتوفان موجود در بدن هم ساخته مى شود. عواملى كه باعث كمبود نياسين و نياسيناميد مى شود مثل ساير ويتامينهاى گروهB است و عمدتا در اثر فقر غذايى ايجاد مى شود كه منجر به بيمارى پلاگر مى شود. همچنين كمبود تريپتوفان در بدن و مواد غذايى هم در ايجاد اين بيمارى نقش دارد. علايم اوليه و خفيف بيمارى پلاگر به صورت يك سرى علايم مبهم اما متعدد مانند قرمزى و زبرى يا خشونت پوست, برجستگى و هيپرترونى پاپى هاى و قرمزى زبان مى باشد. در مراحل و موارد شديد پلاگر علايمى چون اسهال, اتساع شكم, قرمزى مخملى رنگ زبان همراه به تحليل رفتن آترونى پاپى هاى زبان, استوماتيت, افسردگى, فراموشى و سختى عضلانى ايجاد مى شود. در پلاگر شديد و پيشرفته سطح پوست خشن و ناهموار مى شود. به خصوص در مناطقى كه در معرض نور خورشيد قرار دارند. در مناطقى كه عمدتا از ذرت استفاده مى كنند, نياسين به صورت اتصال يافته است و قابل جذب نيست و به همين دليل سندرم غير منتظره كمبود نياسين در مردم بومى ايجاد مى شود. تجويز طولانى مدت داروهايى مثل ايزونيازيد و 6 مركاپتوپورين نيز منجر به كمبود نياسين مى شوند. واژه پلاگر به طور تحت اللفظى به معنى ((پوست خشن)) است. درمان پلاگر و كمبود نياسين با تجويز سيكوتيناسيد يا نياسيناميد به مقدار 500 ـ 50 ميلى گرم در روز از راه دهان و يا تزريقى است. نياسين يا اسيدنيكوتينيك به دليل خاصيت عروقى و سقوط شديد فشار خون كمتر مصرف مى شود.
كمبودB6 يا پيريدوكسين
كمبود اوليه اين ويتامين كه با علايم بالينى واضح همراه باشد در انسان به ندرت ديده مى شود. ويتامينB6 تقريبا در تمام غذاها موجود است ولى ممكن است در جريان آماده سازى غذا, اين ويتامين تخريب شود و فرد دچار كمبود پيريدوكسين شود. مثلا در سالهاى گذشته شيرخوارانى كه با تركيبات شير خشك ناقص تغذيه مى شدند دچار كمبود ويتامينB6 مى شدند. داروهايى نظير ايزونيازيد, استروژنها و پنى سيلامين باعث كمبود ويتامينB6 مى شوند. بنابراين در صورت مصرف اين داروها بايستى از ويتامينB6 هم استفاده شود.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار