جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي سوالاتي در مورد بيماري آنفلوانولانزاي طيور
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

7 اسفند 1386 - 17:19
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: سوالاتي در مورد بيماري آنفلوانولانزاي طيور پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

1- ویروس آنفلوانزایی که طیور را آلوده می کند در کدام گروه قرار داشته و چند نوع تحت تیپ دارد؟

ویروس بیماری آنفلوانزای طیور جزو گروه A بوده که در سطح آن 2 نوع پادگن H و N وجود دارد. تا کنون 15 تحت گونه H و 9 تحت گونه N شناخته شده است. از 135 امکان ترکیب H و N تحت گونه های بسیار متنوع ایجاد شده که اکثر آنها از پرندگان جدا گردیده است.

2- راههای انتقال این بیماری چیست؟

ویروس بوسیله ترشحات بینی و چشم و مدفوع دفع میگردد. برای انتقال بیماری تماس نزدیک پرندگان لازم است. انتقال از طریق هوا بعید بنظر می رسد. ویروس به میزان زیاد از راه مدفوع دفع می گردد و مدت قابل ملاحظه ای در آن بصورت حاد باقی می ماند. انتقال مکانیکی بوسیله پرندگان ، انسان، اشیاء آلوده و غذا امکان پذیر است.

3- آیا ویروس آنفلوانزای انسانی و پرندگان یكی هستند؟

در غالب موارد ویروسهای آنفلوانزایی كه طیور را آلوده می كنند قادر به آلوده كردن انسان نمی با شنند و برعكس. هر چند كه در سال 1997 در هنگ گنگ یك ویروس آنفلوانزای طیور هم جوجه ها و هم انسان را آلوده كرد. سازمان بهداشت جهانی مداوما ویروسهای آنفلوانزای جدا شده از انسان را در سراسر دنیا تحت پایش دارد.

4- خطر ابتلای پرندگان به آنفلوانزای مرغی از طریق پرندگان آبزی چقدر است ؟

عفونت ویروس آنفلوانزای طیور بشكل گسترده در پرندگان وحشی وجود دارد بخصوص اردك ها. پرندگان آبزی مهاجر منبع مهم ویروس های آنفلوانزای طیور هستند بخصوص در مسیر های اصلی آنها. در ایالت مینه سوتا بوقلمون ها كه بصورت باز پرورش داده می شوند (ایالتی كه در مسیر پرواز اردك های مهاجر قرار دارد.) مكرراً با آنفلوانزای مرغی درگیر می گردند. اما شیوع آنفلوانزای مرغی در بعضی سالها بالا و در بعضی سالهای دیگر پایین بوده است. دلیل این که آنفلوانزا چرا می آید و چرا می رود ناشناخته است. ریسک ابتلای پرندگان حساس از طریق تماس با پرند های مهاجر باید خیلی بالا در نظر گرفته شود. اگرچه به دلایل ناشناخته این ریسک از سالی به سال دیگر متغیر است.

5- چرا گله ام را نمی توانم بوسیله واکسیناسیون، پیشگیری کنم ؟

واکسن بطور موثری از علائم بالینی عفونتهای آنفلوانزا در خیلی از گونه های پرندگان از جمله پرندگان اهلی جلوگیری می کند هر چند که واکسن ها محافظت متقاطعی را برای 15 تحت تیپی که می تواند پرندگان را آلوده نماید ایجاد نمی کند. از آنجایی که هیچ راهی برای پیش بینی این که چه تیپی گله را آلوده خواهد کرد عملا واکسن ها نمی توانند جلو عفونت را بگیرند.

6- من چه کاری باید انجام دهم زمانی که مشکوک به آنفلوانزا در گله ام هستم ؟

شما زمانی که یكی از علائم بیماری آنفلوانزا را مشاهده کردید باید با دامپزشكتان تماس بگیرید بخصوص زمانی که آنها با یک افت در مصرف غذا و یا افت تولید تخم مرغ مواجه می شوند. به دلیل این که علائم بیماری آنفلوانزای طیور بسیار متنوع است اخذ کمک از یک کارشناس برای تشخیص بیماری ضروری است.

7- از چه راههایی می توان بیماری را تشخیص داد؟

اولین قدم هشیاری و بینش و آگاهی مرغدار در اعلام سریع بیماری است. مرحله دوم نمونه برداری از طیور تلف شده و یا بیمار و ارسال آن به آزمایشگاه است. مرحله سوم روشهای تشخیص آزمایشگاهی است که یكی از آنها روش تشخیص سریع از طریق مدفوع طیور بیمار است. روشهای تشخیص آزمایشگاهی دیگر شامل الیزا ، HI و PCR می باشد.

8- در ماه اوت سال 2005 چه نوع آنفلوانزای طیور در روسیه شایع شد؟

در این ماه در روسیه بیماری آنفلوانزای H5N1 شایع گردید که بر اساس گزارشات رسیده بیماری در 23 نقطه با 50 مورد شیوع مشاهده گردید در این مناطق 118287 پرنده معدوم شدند. خوشبختانه تا بحال هیچ مورد انسانی از این نوع ویروس گزارش نشده است. در ماه اوت مهاجرت پرندگان آبزی از شمال به جنوب سیبری آغاز می گردد. مهاجرت این پرندگان در ماه سپتامبر می تواند باعث اشاعه بیماری به سایر کشور ها گردد.

9- سیاست مبارزه با بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور چیست؟
ریشه کنی از طریق کشتار و قرنطینه برای واگیری های اگزئوتیک ناشی از تحت تیپ

های ( H5 و H7 ) اعمال می گردد.

سید مهرداد اسحق حسینی.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار