جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي برنامه هاي محدوديت غذايي براي طيور گوشتي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

8 اسفند 1386 - 15:36
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: برنامه هاي محدوديت غذايي براي طيور گوشتي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

تغذیه برنامه دار جوجه های گوشتی :

تغذیه برنامه دار بدین منظور است که پس از 21 روزگی ٬گله کل غذا را دریافت می کند .آنها می توانند در پنها ٬4نوبت در روز تغذیه کنند . مدت زمان تغذیه در حدود یک ساعت در هرنوبت می باشد و آن هم زمانی است که پنها از غذا ٬کامل خالی باشد .پر کردن غذای پنها ٬در زمان معین تنظیم میشود . اگر زمان مصرف باشد ٬پنها پر خواهد شد و پرندگان می توانند ٬مقدار غذای نامحدودی را مصرف کنند . همیشه پنها به همان نسبت دوباره پر میشوند . در زمان استراحت ٬مقدار غذا در پنها دوباره پر نخواهد شد و پرندگان در پنها بدون غذا هستند . بایستی حدوداًیک ساعت قبل از زمان زمان مجدد تغذیه ٬پنها خالی باشد . مدت زمان تغذیه یا مصرف به سن جوجه های گوشتی بستگی دارد ٬ چون جوجه ها بزرگتر شده ٬غذای بیشتری مصرف می کنند و زمان مصرف طولانی تر میشود . در تنظیم زمانها ٬بایستی زمان حرکت خط تغذیه ٬در سنین 6٬5٬4و7 هفتگی افزایش داده شود ٬همچنین مدت زمان مصرف بطول خط تغذیه (غذا دهنده ) بستگی دارد .چون طول خط تغذیه افزایش می یابد ٬زمان های جاری باید افزایش داده شود ٬همچنین زمانهای مصرف به فاکتور های دیگر بستگی دارد. برای مثال : ظرفیت دانخوری ها ٬میزان انرژی جیره ٬درجه حرارت سالن ٬نژاد و جنس پرندگان . بر طبق برنامه غذایی به پرندگان بالای 3 هفتگی ٬به میزان نامعین غذا داده میشود . خط تغذیه چندین نوبت در یک روز حرکت میکند . صدای حرکت خط تغذیه ٬بصورت زنگ آماده باش برای پرندگان خواهد بود و آنها سریعتر بسوی پنها می روند .بایستی سطح غذا و ارتفاع برحسب سیستم تغذیه مرتبا تنظیم شود . کناره پن بایستی به قدر کافی پائین باشد . برای اینکه پرندگان به غذا برسند ٬در حدود یک اینچ پایئن تر از پشت پرندگان ٬وضعیت نرمالی است .

بنابراین در تغذیه برنامه دار 3 مرحله وجود دارد :

1- مرحله اول :

· زمان مصرف

· پنها پر از غذا هستند

· مدت مصرف (بسته به سن جوجه ها )

2- مرحله دوم :

· زمان استراحت

· غذا در پنها مصرف شده

· مدت استراحت

3- مرحله سوم :

· زمان استراحت

· در حدود یک ساعت پنها خالی از غذا

این سه مرحله ٬با هم در مدت 6 ساعت انجام می شود و4 نوبت در طی 24 ساعت تکرار می شود .

آزمایشات :

چهار آزمایش در یک سالن 14*60 متر انجام شد . این سالن با امکان غذا در بین هر قسمت به دوبخش 14*25 متر تقسیم شد ٬مجدداًهر قسمت به دو بخش7*25 متر تفکیک شد . این چهار آزمایش ٬تغذیه برنامه دار با تغذیه نامحدود (نا معین) که بصورت تجاری استفاده می شد ٬ سنجش کرد . تغذیه برنامه دار ٬همیشه در دو بخش مجاور هم انجام می شد .

در هر دوره16٬152 جوجه وجود داشت که هر قسمت شامل 4٬038 جوجه بود . مساحت یک متر مربع برای 23 جوجه در نظر گرفته شد و در حدود 32 جوجه در هر پن بود . بعد از هر دوره ٬وزن بدن ٬ضریب تبدیل غذایی و تلفات تعیین شد .
نتایج حاصله شرایط محیط و برنامه غذایی فوق الذکر ٬ضریب تبدیل غذایی را نسبت به تغذیه نامحدود ٬بهبود نبخشید . پراد فوتو هیولن یک نوع متفاوت آزمایش محدودیت غذایی جوجه های گوشتی را طراحی کردند. کلاً 100 جوجه نر و ماده را در پن 5/4 ×3 متر قرار دارند . مساحت یک متر مربع برای 4/7 جوجه بود. از هفته چهارم به 20 جوجه در پن رسید محدودیت غذایی در 21 روزگی آغاز شد . زمان تغذیه به 16٬14٬12٬10٬8یا 24 ساعت در روز محدود شد . ضریب تبدیل غذایی ٬در زمانهای مصرف ذکر شده بهبود یافت.با این وجود ٬وزن جوجه ها یادداشت میشد . بهتر شدن ضریب تبدیل غذایی با کاهش وزن بدن جبران شد . لکن با مدت زمان تغذیه بدیهی بود٬هیچ یک از خصوصیات روشها در برگشت سرمایه هم راستا نبودند ٬چون نتایج دارای تغییرات خیلی زیادی بودند . در دومین آزمایش ٬پرادفوت و هیولن زمان تغذیه جوجه های گوشتی را از ابتدای سن 8 روزگی یا 15 روزگی بمدت 2 هفته ٬محدود کردند. زمان تغذیه برای 25 پرنده تا پایان آزمایش یعنی49 روز بود . نتایج آزمایش نشان دادکه محدود کردن زمان تغذیه به 16 ساعت در هر روز از سن 8 روزگی تا 21 روزگی در کاهش وزن بدن و ضریب تبدیل غذایی در 28 روزگی رضایتبخش بود . با وجود این در 49 روزگی وزن بدن ٬برگشت سرمایه و ضریب تبدیل غذایی نسبت به تغذیه نامحدود (کامل ) بهبود بخشیده شد. این منطقی بود که محدودیت غذایی سبب توسعه دستگاه گوارش شده است که بایستی ٬در زمانیکه جوجه ها به برنامه غذایی کامل (نامحدود) برگشت داده میشوند ٬به بهبود نرخ رشد کمک کرد.

منابع :
Institute for poultry test stations , beekbergen , the Netherlands
Agriclture Canada research station , annual reports
Written bye herb jansen , poultry specialist, nova scotia department of agreclture and marketing , p.o.box 550,truro ,ns, b2n5e3
انجمن متخصصین علوم دامی خراسان
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار