جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست ميكروبيولوژي اولين گزارش از تاييد ارتباط بين پلي مورفيسم ژن
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

24 اسفند 1386 - 3:58
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: اولين گزارش از تاييد ارتباط بين پلي مورفيسم ژن پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

اولین گزارش از تایید ارتباط بین پلی مورفیسم ژن (Fc receptor(FCGRT با میزان جذب ایمینو گلوبولین G(IgG) و سلامتی گوساله های هلشتاین

اساس صنعت پرورش گاو شیری، تولید گوساله های سالم است چرا كه هر سال 25 درصد ا ز گاوهای شیری هر مزرعه به دلایل مختلفی از جمله، نا كافی بودن تولید شیر، بیماری، لنگش حذف و تلیسه های جوان جایگزین آنها می شوند. به منظور دستیابی به حداكثر سود مدیریت پرورش گو ساله های شیر خوار بسیار مهم می باشد. با توجه به اینكه سیستم ایمنی گوساله بعد از تولد هنوز نابالغ است و هنوز قادر به تولید ایمنو گلوبولین كافی برای مبارزه با عفونتها و عوامل بیماری زا نیست لذا مصرف به موقع و كافی آغوز بوسیله گوساله تازه متولد شده مهمترین عامل مدیریتی در سلامتی گوساله است.آغوز نخستین خروج ترشحات پستانی پس از زایش و مجموعه ای از پروتئینهای اختصاصی غیر قابل جایگزین و غیر اختصاصی انتقال یافته از جریان خون و ترشحات غده های شیری در چند هفته آخر آبستنی است. از وظایف اغوز انتقال فاكتورهای ایمو نولوژیكی به نوزاد، تامین مواد مغذی مناسب، ضدعفونی كردن و تمیز كردن دستگاه گوارش نوزاد، تامین همرومنها و مواد محرك رشد است. فلسفه مصرف اغوز در اوایل تولد به نحوه ارتباط سیستم خونی مادر و نوزاد بر می گردد. درگونه های مختلف پستانداران عبور ایمنو گلوبولین مادر از جغت بوسیله ضخامت و تعداد لایه های مختلف موجود بین خون مادر و نوزاد بستگی دارد. نوع جفت در نشخوار كنندگان از نوع اپیتلیو كوریال می باشد كه در آن بافت پوششی جنین در تماس مستقیم با بافت رحم بوده و دارای 6 لایه است و بنابراین عبور مولكولهای كامل ایمونوگلوبولین مادر به جنین در این نوع جفت امكانپذیر نمی باشد. و نتیجتا نوازد نشخوار كنندگان بطور كامل به ایمنو گلوبولینهای در یافتی از آغوز وابسته است و با همین استدلال خون گوساله تا زمانی كه آغوز مصرف نشده فاقد ایمنو گلوبولین است یا مقدار بسیار جزیی ایمنو گلوبولین در ان جریان دارد. با وجود این موضوع زمان جذب مستقیم ایمنو گلوبولین آغوز از طریق سیستم گوارش نسبتا كوتاه است و معمولا تا قبل از سن 6 هفتگی می توان ایمنوگلوبولینهای با منشاء آغوز را در خون گوساله ردیابی كرد.
در بستر حیوانات ایمنوگلوبولین G(IgG) ایمنوگلوبولین غالب در آغوز محسوب می شود زیرا نزدیك به 90-65 درصد از كل ایمنو گلوبولین آغوز را تشكیل می دهد. غلظت ایمنوگلوبولینهای M,A, G در آغوز گاو به ترتیب 80-70،15-10،15-10 درصد می باشد. انتقا لIgG به درون آغوز قبل از زایمان كامل می گردد. بنابراین اگر گاو پیش از زایش دوشیده شود و یا آغوز از پستان تراوش كند آغوز بعد از زایمان دارای IgG ناچیزی خواهد بود.
ایمنوگلوبولینها دسته ای از پروتئینهای به شمار می آیند كه بوسیله سلولهای پلاسما در نتیجه تاثیر متقابل لنفوسیتهای B حساسبه انتی ژن تولید می شود. ایمنوگلوبولینها دارای وزن مولكولی 900000-180000 دالتون هستند. همه مولكولهای ایمنو گولوبولین از یك یا چند منومر دارای زنجیره پلی پپتیدی كه دو زنجیره سنگین تشكیل شده اند. زنجیره ها بوسیله پیوند دی سولفیدی به هم متصل شده اند.
بطور كلی سه دسته ایمنوگلوبولین در گاو وجود دارد كه تحت نامه های M, A ,G نامگذاری شده اند.

IgG
این دسته از ایمنو گلوبولینها فراوانی بیشتری نسبت به دو گروه دیگر دارد و نزدیك به 85 تا 90 درصد ایمنو گلوبولینهای موجود در سرم و ترشحات غدد شیری را تشكیل می دهد و نقش عمدی در مكانیزمهای دفاعی دارد
نسبت به گروههای دیگر به سهولت می تواند از دیواره های رگهای خونی عبور كند.IgG در گاو به دو زیر گروهIgG1
وIgG2 تقیسم می شود.

IgM
این گروه بعد از IgG بیشترین غلظت را دارد. از نظر تئوری این ایمنوگلوبولین بدلیل داشتن قطعات بیشتر می باشیست با تعدادی بیشتر آنتی ژن پیوند برقرار كند ولی بدلایل نامشخص اینگونه عمل نمی كند.

IgA
در حیوانات غلظت این نوع ایمنو گلوبولین كمتر از Igء می باشد. گفته می شود كه نقش اصلی ان در جلوگیری از اتصال باكتریها و ویروسها می باشد . نیمه عمر این ایمنو گلوبولین را 8/2- 3 روز تخمین زده شده است.

معمولا گوساله بلافاصله پس از تولد آغوز دریافت می كند در این زمان احتمالا به دلیل كم بودن فعالیت سلولهای تولید كننده اسید در شیردان و همچنین وجود تركیبات ضد تریپسین آغوز، پروتئینهای تجریه نشده و به عنوان منبع غذایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. مطالعات مختلف نشان می دهد كه اگر غلظت IgG 30 گرم در لیتر باشد، گوساله در مقابل بیماریها و اسهال به خوبی مقاوم خواهد بود.
جذب ایمنوگلوبولین در روده باریك نشخواركنندگان صورت می پذیرد. گاماكلوبولینها پی از جذب توسط سلولهای پوشش روده باریك به فضای لنفی و سپس از مجرای لنفی- سینه ای به جریان خون سیاهرگی وارد می شونند. روده باریك ایمنوگلوبولینها را به شیوه انتخابی جذب نمی كند و معمولا همه پروتئینهای آغوز جذب خواهد شد. بعضی از مقالات گزارش كرده اند كه 7- 2 ساعت بعد از تغذیه 44 در صد از IgG در خون دیده می شود. عواملی محیطی مانند مقدار آغوز مصرفی، سن گوساله، غلظت بازدارنده تریپسین، دمای محیط، جنس، فصل و جنس بر جذب ایمنوگلوبینها تاثیر گذار می باشد.
اخیرا ثابت شده است كه تفاوت نژادی در بازده جذب ایمنوگلوبینها تاثیرگذار می باشد. به عنوان مثال گوساله های هلشتاین بازده جذب بیشتری نسبت به گوساله آیرشایر دارند لذا یافتن ژنهای كاندیدا و اساس ژنتیكی جذب ایمنوگلوبولین از افقهای جدید تحقیقاتی برای متخصصان شده است. در سال اخیر مشخص شده كه انتقال ایمنوگلوبولین G و جلوگیری از تجریه شدن آن بوسیله گیرنده های FC صورت می پذیرد.Fc به بخشی از ساختار ایمنوگلوبولین G گفته می شود كه اتصال بین ایمنوگلوبولین را با سلول لنفوسیت ممكنه می سازد . نامگذاری این قطعه بر اساس ویژگی این قطعه در كریستاله شدن صورت پذیرفته است. سلولهای مونوسیت و ماكروفاژها دارای گیرنده های FC هستند كه ایمنوگلوبولین G از ناحیه FC خود به این سلولها متصل می شود.

اتصال این قطعه با گیرنده های مربوطه بسیار سرنوشت ساز است و جهش در سطح ژن گیرنده كنفورماسیون اتصال را دچار اختلال می كند. ژن FCGRT ژنی با ساختار 7 اگزون و شش اینترون می باشد كه جدیدا توالی آن وارد بانكهای ژن جهانی شده است. موتاسیونهای موجود در این ژن جدیدا ردیابی شده است و هم اكنون ارتباط پلی مورفیسمهای موجود در این ژن با جذب اینوگلوبولین بحث داغ تحقیقات دانشگاههای مرتبط با موضوع می باشد.
آرش جوانمرد
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار