جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست ژنتيك و نانوبيوتكنولوژي نقش تنوع زيستي بعنوان دستمايه بيوتكنولوژي در امنيت غذا
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

26 اسفند 1386 - 11:23
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: نقش تنوع زيستي بعنوان دستمايه بيوتكنولوژي در امنيت غذا پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نقش تنوع زیستی به عنوان دستمایه اصلی بیوتكنولوژی در امنیت غذایی
مقدمه:
پیش بینی می شود تا سال 2030 جمعیت انسانی در سراسر جهان بیش از 50% رشد كند. در گذشته جهت تامین افزایش تقاضا برای مواد غذائی هم از طریق اصلاح نژاد دامها و هم از طریق برداشت بیشتر از زمین های كشاورزی ضمن افزودن مواد غذایی بیشتر به این زمین ها بدست می آمد. اما اینكه در آینده بتوان با افزایش مواد غذایی بیشتر به زمین های كشاورزی برداشت بیشتری از این زمین ها داشته باشیم به سختی قابل پیش بینی است.
امنیت غذایی از جمله مباحث جهانی است كه بر مفهوم دسترسی به غذای كافی برای تمام مردم در تمام اوقات به منظور زندگی سالم و فعال. اخیرا لغت كشاورزی پایدار به صورت روز افزون تری مورد استفاده واقع می شود.. مفهوم تنوع زیستی پایدار نیز در این راستا به عنوان یك هدف مطلوب مطرح می گردد و دلالت بر حفظ تنوع گیاهی و دامی موجود و یا بهبود آن دارد. به طور كلی واژه ذخائر در كشاورزی به دو مفهوم مورد استفاده قرار می گیرد. 1- ذخائر ذاخلی مانند خاك، آب، گیاهان و دامهای بومی 2- ذخائرخارجی كه از خارج وارد سیستم می شود كانند كودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی. تنوع زیستی به گوناگونی اشكال حیات بر روی كره زمین( در سه سطح اكوسیستم، گونه و ژن) و بر هم كنش این عوامل اطلاق می شود. در دهه اخیر با افزایش روند نابودی محیط زیست ذر سطح جهان توجه متخصصان به مسئله تنوع زیستی معطوف شده است. حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیكی ارزشمند در كشاورزی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. منابع ژنتیكی در حقیقت ماده خام و دستمایه اصلی پژوهشگران برای تولید فرآوردهای زیستی می باشد كه بدون آن فن آوری زیستی دستاوردی نخواهد داشت. بنابراین به موازات گسترش فنون بیوتكنولوژی حفاظت ذخائر ژنتیكی را باید به عنوان سرمایه و ثروتی كه روز به روز ارزش بیشتری پیدا می كند در راس اولویتهای تحقیقات قرار داده و با یك برنامه ملی و همه جانبه امكان حفاظت و بهره برداری هر چه بهتر از ژنهای موجود در تنوع زیستی موجود كشور را در برنامه های فن آوری زیستی موجود در كشور را فراهم نمود.

تنوع زیستی جانوری:
در سراسر جهان بیش از 30 سال است كه بانكهای ژن برای نگهداری تنوعهای ژنتیكی گیاهان وجود دارد و این در حالی است كه فقط در چند كشور از جهان است كه بانكهای ژن برای دامهای مزرعه ای وجود دارد، یك بنیاد علمی برای ایجاد بانك ژن دامهای مزرعه ای برای اتحادیه اروپا بسیار ضروری مورد نیاز است. همانطور كه اختلافاتی در بین دامها از نقطه نظر میزان تولید و صفات كیفی آنها میتوان مشاهده نمود، در زمینه سلامتی و تولید مثل و صفات ظاهری بدن آنها نیز این اختلاف را میتوان در آنها دید. این اختلاف ظاهری در نتیجه اختلاف در توان ژنتیكی و مدیریت در این دامها بوجود می آید.

بر اساس آمارهای موجود در سطح جهان بیش از 50 درصد مهره داران در دسته جانوران در خطر انقراض قرار گرفته اند. از سال 1600 تا كنون حداقل 800 مورد انقراض گونه های جانوری به ثبت رسیده است. تنوع زیستی یك عامل اساسی و مورد نیاز برای جمعیتها در جهت تكامل و مقابله با تغییرات محیطی و مهمترین عامل جلوگیری از انقراض موجوذات زنده و حفاظت از تنوع زیستی محسوب می شود و كاهش آن اغلب سبب كاهش قدرت تولید مثل و ماندگاری می گردد.
پهنه جعرافیایی گسترده و تنوع اقلیمی كم نظیر و موانع طبیعی گوناگون سبب شده است تا در طول زمان تنوع ژنتیكی بی نظیری در كشور ایجاد و تثبیت شود و كشور ایران در زمره مناطق منحصر به فرد از لحاظ تنوع زیستی قرار گیرد. تنوع شرایط اقلیمی و به تبع آن انتخاب طبیعی در سالیان متمادی سبب تولید حیواناتی شده است كه از نظر ژنتیكی محسوب می شود. بر طبق گزارشات سازمان خواربار جهانی ملل متحد ایران از جمله مناطقی است كه كمتر دستخوش تعییرات در زمینه ذخائر ژنتیكی دام و طیور بوده است.
گونه های نادری مانند یوز پلنگ و گورخر آسیایی، گوزن زرد ایرانی و سیاه خروس و قرقاول نمونه هایی از تنوع ژنتیكی جانوران ایران هستند.
چرا باید تنوع ژنتیكی در دامهای مزرعه ای حفظ شود؟
-5-1- ایجاد فرصتهائی برای تامین تقاضای آینده بازار
- بیمه شدن در مقابل تغییراتی كه ممكن است در اثر تغییر در شرایط تولید مواد غذائی در آینده پیش بیاید:
ارزش اقتصادی ، اجتماعی حفظ ذخائر ژنتیكی دامها در حال حاضر
ایجاد فرصتهائی برای تحقیقات:
دلائل فرهنگی و تاریخی برای حفظ ذخائر ژنتیكی
- ارزشهای اكولوژیكی حفظ ذخائر ژنتیكی دام

تنوع زیستی گیاهی:
منابع ژنتیك گیاهی از ارزشمندترین ذخایر هر كشوری محسوب می گردند. ایجاد ارقام گیاهی با عملكرد بالا به منظور دستیابی به امنیت غذایی منوط به دسترسی به این منابع می باشد. ایران دارای یكی از غنی ترین منابع ژنتیكی گیاهی دنیاست كه بیش از 8000 هزار گونه تخمین زده می شود.. كشور ما به ویژه بعنوان یكی از مراكز اصلی پیدایش و تنوع گیاهان زراعی نظیر گندم، جو، یولاف، چاودار، نخوذ، عدس، گلرنگ و بسیاری از درختان میوه، گیاهان علوفه ای و سبزیجات و گیاهان زینتی و دارویی به شمار می رود.
حفاظت، شناسایی و استفاده پایدار از این تنوع ژنتیكی فوق العاده كه در منابع ژنتیكی ایران مشاهده می شود برای موفقیت هر برنامه بهنژادی و یا بیوتكنولوژی گیاهی امری حیاتی است.
تنوع ژنتیكی موجودات زنده سرمایه گرانبهایی است كه طی قرون و اعصار پدیده آمده و حاصل تجربه ای بسیار طولانی از برهم كنش ژنوتیپ و محیط می باشد كه از زمانهای گذشته به نسل كنونی به ارث رسیده است.
آنچه مهم و قابل تامل است این كه تنوع موجود در دامهای بومی یك امر كاملا منحصر به فرد و بسیار ارزشمند می باشد و به هیچ وجه قابل جایگزین شدن نیست زیرا اگر چه بیوتكنولوژی جدید می تواند در اصلاح نژادها كمك كند ولی هرگز قادر به ایجاد تنوع از دست رفته نیست. در همین زمینه یك تهدید جدی برای از بین رفتن تنوع زیستی و ذخائر ژنتیكی وجود دارد و آن ورود دامهای خارجی به یك كشور است . نباید فراموش كرد كه نژادهای بومی اگر چه علارغم تولید كمی و ذهنیت منفی كه در موردشان ایجاد شده دارای مقاومت بالا و سازگاری مناسب نسبت به شرایط محیطی می باشد. بطور كلی طبق گزارش جمع آوری شده توسط توكلیان و همكاران(1376) در ایران حدود 8 توده گاو بومی، 3 تیپ گاومیش، 28 نژاد گوسفند، 12 نژاد بز، 10 نژاد اسب و 17 توده مرغ بومی و 6 نژاد شتر وجود دارد
منابع
نجاتی جوارمی، اردشیر. ژنتیك حفاظت: نگاهی به تنوع ژنتیكی جانوری در ایران. مجموعه مقالات هشتمین كنگره ژنتیك ایران. صفحه 21.
نجفی، انوشیروان. مدیریت تنوع زیستی: تنوع زیستی ایران، فرصتها و تهدیدها. مجموعه مقالات هشتمین كنگره ژنتیك ایران. صفحه 20.
مظفری، جواد. تنوع ژنتیكی گیاهان ایران. مجموعه مقالات هشتمین كنگره ژنتیك ایران. صفحه 23.
توكلیان ، جواد.. ذخائر ژنتیكی دام و طیور كشور. انتشارات موسسه تحقیقات علوم دامی كشور.
حسن منير ي فر ، آرش جوانمرد ، عليرضا دهناد
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار