جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست اخبار، همايشها و تازه هاي دامپزشكي بيانيه اعتراض آميز نظام دامپزشكي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

26 فروردين 1387 - 15:31
نويسنده پيام
دكتر محمد لطفي زاده
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 6 مهر 1385
پست: 202

عنوان: بيانيه اعتراض آميز نظام دامپزشكي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و احترام

متن بيانيه اعتراض آميز سازمان نظام دامپزشكي در مورد برگزاري هفته سلامت كه در سايت اين سازمان منتشر شده تقديم مي گردد. ضمن تشكر از اين سازمان در واكنش به اين موضوع اميدوارم سازمان دامپزشكي كشور هم به خود بيايد.


بیانیه سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران
به مناسبت برگزاری هفته سلامت بدون حضور متولیان اصلی بهداشت و سلامت

سازمان جهانی بهداشت هر سال هفتم آوریل را به عنوان روز جهانی بهداشت با تأکیدی عمیق بر ضرورت نگرش جامع به موضوع سلامت و بهداشت مقابل چشمان تیزبین کارشناسان و صاحبنظران این عرصه به نمایش می گذارد. در این نگرش جامع نقش کلیه دستگاهها و نهادهای مرتبط با مقوله سلامت به تناسب اهمیت و جایگاه آنان مورد توجه قرار می گیرد. بنا به ضرورت و اهمیت آن در کشور ما نیز همزمان با چنین روزی هفته ای را به نام هفته سلامت نامیده اند و چهار سوی این کشور پهناور تحت تأثیر برنامه های این هفته قرار می گیرد. اما برخلاف عزم سازمان جهانی بهداشت دست اندرکاران عرصه سلامت در کشور ما علیرغم سردادن شعار (نیاز به همکاریهای بین بخشی) عموماً از نقش همه دستگاههای مرتبط در این زمینه و نگرش جامع به این موضوع غفلت می کنند. نمونه این مسئله را در پرداخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نقش و اهمیت دامپزشکی در تأمین سلامت فردی و روانی جامعه و همچنین بهداشت عمومی می توان به وضوح مشاهده نمود.
نقش دامپزشکی در تأمین بهداشت و سلامت عمومی جامعه امری غیرقابل انکار است که علیرغم عدم نیاز به توضیح واضحات به زوایای ناچیزی از این موضوع بطور مختصر اشاره می شود.
سه وعده غذای روزانه بشر پیوندی اساسی با محصولات غذایی دارند که بسیاری از آنها نظیر لبنیات ، گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و ... منشاء دامی دارد. سازمان دامپزشکی کشور طبق قانون متولی نظارت و بازرسی بر تولید و عرضه بهداشتی مواد خام غذایی با منشاء دامی بوده که بالطبع مسئولیت آن بر عهده دامپزشکان می باشد و با یک محاسبه ساده می توان پی برد که حذف آنها از انجام وظایف خود چه عواقب خطرناکی برای سلامت فردی و روانی جامعه خواهد داشت. از سویی دیگر به دلیل نقش مستقیم دامپزشکان در پیشگیری از بروز انواع بیماریهای مشترک قابل انتقال از دام به انسان ، کنترل تب مالت ، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ، سل ، کیست هیداتید ، انواع بیماریهای انگلی داخلی و خارجی و ... را باید مرهون فعالیتهای خطیر و شبانه روزی دامپزشکان خدوم کشورمان دانست. سؤالی که در اینجا به ذهن خطور می کند این است که آیا عدم نظارت دامپزشکان در کشتارگاه ها ، مراکز بسته بندی مواد پروتئینی ، کارخانجات لبنی ، شیلات ، صنعت دام و طیور و... حتی در یک روز، افزایش سطح اشغال تخت های بیمارستانی را بدنبال نخواهد داشت؟ و تأثیرات سوء اجتماعی ، اقتصادی و بهداشتی شگرفی ایجاد نخواهد کرد؟ آیا اهمیت مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله مهم تر از ترمیم و بازسازی آن نیست؟
بدیهی است عدم توجه به این نقش برجسته و حتی در برخی موارد نادیده گرفتن این بخش مهم از پازل سلامت و بهداشت عمومی جامعه اثرات ناگواری چون اختصاص تعداد زیادی از تختهای بیمارستانی به بیماران مبتلا به بیماریهای مشترک ، بروز اپیدمی های خطرناک و در نهایت خطرات جانی را به دنبال خواهد داشت که جبران این ضایعات قطعاً بسادگی امکان پذیر نیست. از طرف دیگر حضور مؤثر دامپزشکان در مؤسسات معتبر تحقیقاتی کشور نظیر مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، انستیتوپاستور ایران ، مراکز مختلف تحقیقات علوم پزشکی کشور ، مراکز تحقیقات انرژی اتمی ، مرکز تحقیقات قلب تهران و ایفای نقش برجسته آنان در پروژه های بزرگ ملی نظیر تولد رویانا ، آموزش اعمال جراحی به روش لاپاراسکوپی در دانشکده های دامپزشکی به همکاران پزشک جراح ، آموزش پیوند انواع بافتها بر روی حیوانات و اجرای پروژه های متعدد مشترک علوم پایه پزشکی با مراکز بزرگ تحقیقاتی کشور و تست اولیه کلیه داروهای گیاهی و صنعتی بر روی حیوانات به عنوان مدل بیولوژیک ، مهر تأییدی بر ضرورت توجه جدی مسئولان مربوطه به نقش این گروه از متخصصان است. همچنین همکاری در پروژه‌های مهمی نظیر کلونینگ و یا ساخت نخستین نای مصنوعی جهان که متخصصین خبره جهان را متوجه خود ساخته است هم پیشرفت آن مرهون تلاش دامپزشکان خدوم و دانش دامپزشکی می باشد.
با ذکر برخی فعالیت ها که قطره ای از یک اقیانوس بیکران بود ، به نظر می رسد لازم است همه دست اندرکاران برگزار کننده هفته سلامت از تنوع حرفه‌ دامپزشکی و زمینه های متعدد خدمت دامپزشکان خدوم کشورمان مطلع باشند و نقش مهم این خدمت بزرگ را برای تأمین بهداشت و سلامت جامعه و دست یابی عملی به شعار غذای سالم ، انسان سالم ، توسعه پایدار در گرو تأمین سلامت و بهداشت از مزرعه تا میز غذا را جدی بگیرند.
شایان ذکر است دامپزشکان زحمت کش و پرتلاش سربازان گمنامی هستند که نام خود را در گمنامی یافته اند و جز به رضای خداوند تبارک و تعالی به چیزی نمی اندیشند.
اللهم وفقنا لما تحب و ترضی و الحقنی بالصالحین
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار