جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست اخبار، همايشها و تازه هاي دامپزشكي كارگاه آنفلوآنزا
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

17 ارديبهشت 1387 - 21:16
نويسنده پيام
دكتر محمد لطفي زاده
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 6 مهر 1385
پست: 202

عنوان: كارگاه آنفلوآنزا پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

با سلام و احترام


افتتاحیه کارگاه منطقه ای آنفلوآنزای فوق حاد طیور در هتل بزرگ تهران - شانزدهم تا هجدهم اردیبهشت ماه - برگزار شددر مراسم افتتاحیه این کارگاه که دهها نفر از متخصصین و مقامات دامپزشکی کشورمان و سایر کشورهای منطقه آسیای میانه شرکت داشتند دکتر گونگ نماینده فائو در ایران ابتدا به سخنرانی پرداخت و پس از آن سایر مقامات کشورمان ضمن خوشامدگویی به حاضرین در زمینه دستاوردهای ایران در کنترل این بیماری به سخنرانی پرداختند.

دکتر پیمان فلسفی ، معاون امور بین الملل و توسعه همکاریهای آفریقای وزارت جهاد کشاورزی هم به نمایندگی از محمد رضا اسکندری پیام وی به این کارگاه را قرائت نمود.

این کارگاه توسط فائو و سازمان دامپزشکی کشور و با همکاری نهادهای مرتبط داخلی و خارجی طراحی شده است.

دکتر مجتبی نوروزی ، رئیس سازمان دامپزشکی کشور در حاشیه این کارگاه در گفتگو با نشریه حکیم مهر اظهار داشت : در سال 87 بنای ما بر اینست تا اکثر مناطق کشور را تحت پوشش سیستم مراقبت فعال قرار دهیم و در خصوص شکار پرندگان مهاجر هم از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته ایم تا ممنوعیت شکار آنان همچنان به قوت خود باقی باشد.

نوروزی افزود : حدود دو هزار کامیون در سیستم حمل و نقل کود و طیور کد بندی شده اند و به مرور بقیه هم کدبندی خواهند شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین از آموزش نحوه مقابله و پیشگیری از بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در مدارس خبر داد و گفت : کشور ما در منطقه پرخطری واقع است و باید مراقب باشیم که بیماری به داخل کشور وارد نشود. سازمان دامپزشکی کشور هم با تمام توان علمی و فنی خود مشغول فعالیت در این زمینه است. بدین منظور آزمایشگاههای تشخیص استانی راه اندازی شده و هم اکنون 6 آزمایشگاه PCR در شش استان پرخطر کشور تأسیس شده است. نوروزی اضافه کرد : همه استانهای کشور قابلیت انجام آزمایشات سرمی طیور و بخصوص در مورد آنفلوآنزا را دارا هستند و در این شش استان هم آزمایشات مولکولی انجام می پذیرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور به دوقلو شدن مرکز تشخیص سازمان و دوک مازندارن و نیز ارتباط نزدیک آزمایشگاه دوک مازندران و پادوآ ایتالیا هم اشاره کرد و گفت : با تصویب کمیته فنی OIE برای سکانس کردن ویروس و خدمات رسانی به کشورهای آسیای میانه این کار انجام شده و ما به عنوان مرکز رفرانس آسیای میانه و حتی خاورمیانه مطرح هستیم.

نوروزی همچنین به اهمیت آموزش نیروها و کارکنان سازمان دامپزشکی اشاره و از این کارگاه به عنوان نمونه ای از عزم این سازمان بر آموزش مستمر نیروهای خود یاد کرد.

دکتر نوروزی به پایش فعال اطراف تالاب ها با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست اشاره و از مصون نگهداشتن نوار مرزی کشور به طول 33 کیلومتر از پرندگان زنده به عنوان فعالیتهای سازمان دامپزشکی در پیشگیری از ورود آنفلوآنزا به کشور خبر داد. وی شستشو و ضدعفونی وسایل نقلیه در گمرکات را ضروری دانست و حضور قریب الوقوع بخش خصوصی در این کار را اعلام نمود.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما با محدودیت نیرو و بودجه در کنترل آنفلوآنزا مواجه نیستید و چرا با آنکه سازمان دامپزشکی کشور با اینکه بخش اعظم کار را انجام می دهد به نسبت وزارت بهداشت از بودجه مناسبی برای این مسئله برخوردار نیست گفت : سازمان دامپزشکی برای آنکه بتواند به وظایف قانونی خود عمل کند با توجه به شش هزار نیروی فعلی به سه هزار نیروی متخصص دیگر هم نیاز دارد و این اعلام نیاز را به هیئت محترم دولت ارائه کرده و منتظر اخذ مجوز هستیم. ضمن آنکه از نظر اعتبارات در حوزه بیماریهای مشترک هم با توجه به آنکه از 1800 عامل بیماری 850 عامل از دام به انسان منتقل می شود از اعتبارات فصل سلامت در کشورمان ما یک ریال هم بهره مند نیستیم. باید به سازمان دامپزشکی کشور از محل اعتبارات فصل سلامت کمک خاص و ویژه ای صورت گیرد تا بتواند به وظایف خود به بهترین شکل عمل کند. نوروزی ادامه داد : هر آنچه ما اعتبار می گیریم از فصل کشاورزی و زیربخش افزایش دام ، طیور و آبزیان است و پیگیر هستیم تا بخشی از اعتبار مربوط به فصل سلامت هم به سازمان دامپزشکی کشور تعلق گیرد.

نوروزی همچنین در خصوص کانونهای آنفلوآنزای فوق حاد طیور در کشورمان گفت : سال 84 در بندر انزلی و سال 86 هم در روستای درزی نقیب بابلسر به ترتیب موارد ابتلای قوها و غاز و اردک به OIE گزارش شده که مربوط به پرندگان مهاجر بوده است و مشکلی از نظر ابتلا در مرغداری های صنعتی وجود ندارد. مردم هم باید از خرید پرندگان زنده و صید شده مهاجر مخصصوصاً در استانهای شمالی کشور و اطراف تالابها جداً خودداری کنند ، چون پرندگان مهاجر از مناطقی نظیر سیبری و قفقاز می آیند احتمال ابتلای آنها به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وجود دارد .

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پاسخ به این سؤال که آیا خود شما با خاطر آسوده مرغ مصرف می کنید گفت : بله ، ما این نوید را به مردم می دهیم که ما کشوری در خامیانه هستیم که یک میلیارد قطعه پرورش می دهیم و سالی حدود یک و نیم میلیون تن در کشتارگاهها تحت نظارت بازرسین ما کشتار صورت می گیرد و گوشتی که مردم مصرف می کنند در نهایت سلامت و بهداشت به مردم عرضه می شود. وی افزود : امسال هم در سه استان بوشهر ، سیستان و بلوچستان و تهران بسته بندی مرغ اجرایی خواهد شد که در صورت همکاریهای بین بخشی در همه کشور مرغ به صورت بسته بندی عرضه خواهد شد.

نوروزی همچنین در پاسخ به این سؤال که موضع سازمان دامپزشکی کشور در قبال عدم تصویب طرح نظام جامع دامپروری و اشکالات وارد بر آن چیست گفت : بهر حال میزان رأی ملت است و به تشخیص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی این طرح رأی نیاورد و ما فکر می کنیم که برخی از مواد این طرح نیاز به کارشناسی بیشتری دارد. به طور مثال حضور دو مسئول فنی در هر واحد پرورشی برای مردم کار را مشکل می کند و یا در مورد فرآورده های خام دامی این کار صرفاً در حیطه وظایف سازمان دامپزشکی کشور است و انشاء الله با کمک مجلس محترم شورای اسلامی با کارشناسی بیشتر این مشکلات و دغدغه ها هم رفع خواهد شد.

دکتر سید محمد آقامیری رئیس سازمان نظام دامپزشکی هم در این خصوص به عدم تبیین مرزهای دامپزشکی و دامپروری در این طرح اشاره کرد و افزود : دامپروری و حوزه تولید و دام باید متفاوت از بهداشت باشد. وقتی متولی تولید بخواهد کار نظارت بهداشتی انجام دهد وظایف آن با سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی بهداشت دام تداخل خواهد داشت.

آقامیری همچنین در پاسخ به انتقادات مطرح شده به وی در سایتها و خبرگزاریها از سوی دانش جعفری وزیر سابق اقتصاد و دارایی گفت : بحث برکناری یا استعفا که اکنون مطرح شده است صحیح نیست و من قبل از این مسائل در زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی برای حضور در این عرصه از مسئولیت خود در بازرسی ریاست جمهوری استعفا کرده بودم که در تاریخ 26 فروردین ماه و قبل از تودیع وزیر وقت اقتصاد و دارایی مورد پذیرش هم قرار گرفت. وی در خصوص سخنان دانش جعفری در مراسم تودیع خود اظهار داشت: مطرح کردن نام دامپزشک در این مراسم این سؤال را ایجاد می کند که آیا در مناصب دیگر کشور چنین مسئولیتهایی وجود ندارد و همه شاغلین با تحصیلات خود مرتبط هستند؟ آقامیری همچنین اضافه کرد بجای تخریب شخص و رشته تحصیلی وی اگر ایراد و اشکالی وجود دارد بهتر است عملکرد فرد مورد بررسی قرار گیرد. وی ارتباط سخنان اخیر رئیس جمهور و انتقادات وی در بحث سیگار و ... را با گزارشات ارسالی حوزه مسئولیت خود بی ارتباط دانست و افزود : آقای رئیس جمهور گزارشات خود را از منابع مختلفی دریافت می کنند اما به هر حال گزارشاتی که به دست رئیس جمهور می رسد هم کارشناسی شده و هم موثق است.

آقامیری ضمن ابراز گلایه از سخنان دانش جعفری در مراسم تودیع خود گفت : حرکت ایشان به هیچ وجه یک حرکت اصول گرایانه و جالب نبود. وی افزود : مدرک ملاک پذیرش شغل نیست و من حداقل دو برابر زمان تحصیلم را در بحث بازرگانی و اقتصاد سپری کرده‌ام و حاضرم در حیطه این مباحث به مناظره هم با آنها بپردازم.

گزارش تصويري اين كارگاه را هم از اين آدرس ببينيد :


http://www.hakimemehr.ir/index6.php?dir=news&id=310&page=mehr
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار