جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست حيوانات خانگي محل نگهداري همستر
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

17 خرداد 1387 - 11:03
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: محل نگهداري همستر پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

همسترها در شرایط طبیعی لانه‌ای به عمق 1 تا 2 متر در زیر زمین حفر کرده و زندگی خود را در آن سپری می‌کنند. آنها در فصل زمستان در این محل به خواب زمستانی می‌روند، ولی یک همستر خانگی، در قفس زندگی می‌کند و خواب زمستانی هم ممکن است برای وی معنی نداشته باشد، چرا که شرایط دما، نور و ... (که زمان این خواب را برای وی تعیین می‌کند) با محیط طبیعی‌اش متفاوت است. با وجود این، زندگی در قفس برای همستر چندان مشکل نخواهد بود و آنها به مراقبت زیادی نیاز ندارند. با این حال باید برای تأمین رفاه و آسایش وی و کاهش خطرات احتمالی، شرایط ایده‌آلی را در فقس برایش مهیا سازید.

طراحی و جنس قفسی که برای این حیوان خانگی انتخاب می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که آسیبی به وی وارد نسازد و در عین حال قابل جویدن به وسیلۀ حیوان نیز نباشد.

قفس باید از فضای کافی برخوردار باشد و بهتر است که حداقل به ابعاد 30×50×65 سانتیمتر باشد. در ضمن شکل و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که تمیز کردنش به راحتی امکان‌پذیر باشد. استفاده از قفس‌های چند طبقه توصیه نمی‌شود. کف قفس را باید از موادی مانند خاک اره، ماسۀ نرم و شن و ... بپوشانید تا رطوبت اضافی را جذب کند. بهتر است موادی که برای بستر استفاده می‌کنید قابل جویدن برای همستر نبوده و ضخامتشان نیز از 7 سانتیمتر کمتر نباشد. از آنجایی که همسترها حیوانات پرتحرکی بوده و عدم تحرک و جنب و جوش موجب افسردگی و ناراحتی آنها می‌شود، باید اسباب تفریح و بازی آنها را در قفس فراهم سازید. این اسباب بازی می‌تواند شامل سرسره، حلقه‌های سرگرم کننده، توپ و ... باشد. ظروف غذا و آب را در گوشه‌ای از قفس و به گونه‌ای ثابت کنید که محتویاتشان به آسانی نریزد. به یاد داشته باشید که همسترها حیوانات بسیار تمیزی هستند بنابراین اگر یک محل مناسب در قسمتی از قفس برای دفع و ادرار کردنشان مهیا سازید، آنها در محل مذکور دفع ادرار و مدفوع خواهند کرد و تمیز کردن قفس برای شما راحت‌تر خواهد بود.

محل قفس همستر باید در جای مناسبی از لحاظ شرایط نور، دما و ... باشد. برای مثال چون همسترها حیوانات شبکاری بوده و روزها را در خواب سپری می‌کنند و در واقع چشمان آنها برای قرار گرفتن در برابر نور زیاد تکامل نیافته است، این محل باید به دور از تابش مستقیم آفتاب و نور شدیدی باشد. از طرف دیگر کاهش زیاد نور و همچنین دما (به زیر 4 تا 5 درجه سانتی‌گراد) باعث خواهد شد تا حیوان به خواب زمستانی برود، بنابراین اگر دوست ندارید که همسترتان را در خواب زمستانی ببینید، باید این مسئله را نیز در نظر داشته باشید. بهترین دما برای نگهداری همستر بین 25 تا 26 درجۀ سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 50 درصد می‌باشد.

نکتۀ دیگری که در مورد امکانات داخل قفس همستر باید در نظر داشته باشید این است که چون این حیوانات به طور غریزی تمایل دارند درون سوراخ و حفرات پنهان شوند، بهتر است که یک قوطی، یا یک قطعه لولۀ استوانه‌ای درون قفس وی قرار دهید تا در مواقعی که دوست دارد، درون آن مخفی شود. به یاد داشته باشید که موقع زایمان باید فضای بیشتری را برای حیوان مهیا سازید.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار