جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست حيوانات خانگي تغذيه خرگوش قسمت دوم
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

17 خرداد 1387 - 11:19
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: تغذيه خرگوش قسمت دوم پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

ویتامین‌ها:
در خرگوش‌های بالغ، ویتامین‌های گروه B کمپلکس در سکوم ساخته می‌شوند اما در خرگوش‌های با رشد سریع، می‌بایست به جیره اضافه گردند. ویتامین C در حالت‌های استرس به جیرۀ خرگوش اضافه می‌گردد. از جمله ویتامین‌هایی که امروزه با نگهداری خرگوش در داخل منازل و به دور از نور خورشید، کمبود آنها حائز اهمیت است، ویتامین‌های A و D هستند. میزان نیاز خرگوش به ویتامین A، 18000-10000 واحد/کیلوگرم وزن بدن و میزان نیاز به ویتامین D، 1200-800 واحد/کیلوگرم می‌باشد (بخصوص هنگامی که حیوان کنسانتره استفاده نکند).

از عوامل مؤثر در تعیین میزان نیاز به ویتامین‌ها می‌توان به وضعیت سلامتی حیوان (انگل‌ها و به طور کلی بیماری‌ها، نیاز حیوان به ویتامین افزایش می‌دهند)، استرس‌های محیطی، درمان به ویژه با آنتی‌بیوتیک‌ها که ساخت ویتامین‌های گروه B را در روده کاهش می‌دهند و سرعت رشد (آنهایی که رشد سریع‌تر دارند نیاز بالاتری به ویتامین دارند) اشاره کرد.


افزودنی‌ها:
اغلب این افزودنی‌ها شامل آنتی‌بیوتیک‌ها، ضدکوکسیدیوزها و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند. اضافه نمودن ملاس به جیره ممکن است منافعی داشته باشد (غنی از پتاسیم) ولیکن بایستی توجه داشت که اضافه نمودن بیش از 6% آن به جیره ممکن است باعث بروز اسهال گردد.

چربی‌ها:
چربی‌ها می‌توانند به عنوان منبع انرژی و تأمین کنندۀ اسیدهای چرب ضروری، به جیره اضافه شوند. معمولاً مواد به کار رفته در جیره حدود 3% چربی مورد نیاز خرگوش را تأمین می‌کند. تحقیقات نشان داده است که اضافه نمودن چربی، افزایش وزن را در خرگوش‌های در حال رشد زیاد می‌کند و این افزایش رشد هنگامی که درصد چربی به 6% می‌رسد، قابل توجه است، اما چربی اضافه موجب بروز مشکلاتی در ساخت پلت‌های غذایی می‌گردد، از این رو مقدار چربی بیش از 3% را بر روی پلت اسپری می‌کنند.


مواد غذایی مورد استفاده در تغذیۀ خرگوش
مناسب‌ترین غذا برای خرگوش علوفۀ با کیفیت خوب (grass یا hay) از خانوادۀ گرامینه می‌باشد، اما از آنجا که علوفه غلات چندان در دسترس نیست، به عنوان جایگزین می‌توان از علوفۀ باغی از خانوادۀ لگومینه (مانند یونجۀ خشک شده) به منظور تغذیۀ اولیه خرگوش استفاده نمود. در وهلۀ بعد، اکثر میوه‌ها و سبزیجات (green food) نیز می‌توانند برای تغذیۀ حیوان مصرف گردند. همیچنین از کنسانتره و پلت‌های آمادۀ خرگوش نیز به میزان 3-2% وزن بدن می‌توان استفاده نمود. به منظور ساییدگی و کنترل رشد دندان‌های خرگوش بهتر است که از سبزیجاتی که مادۀ خشک بیشتری دارند (مانند کرفس و کلم) به عنوان غذای عمده و اصلی استفاده گردد.

آنالیز جیره

- حداقل فیبر خام (Crude fiber): 18% - کلسیم (Ca): 1-6/0% کل جیره

- فیبر غیرقابل هضم (Indigestible Fiber): > 12% - فسفر (P): 8/0-4/0% کل جیره

- پروتئین خام (Crude Protein): 16-12% - ویتامین (vit A) A: 180000-100000 واحد/کیلوگرم

- چربی (Fat): 4-1% - ویتامین (vit D) D: 1200-800 واحد/کیلوگرم
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار