جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست ميكروبيولوژي دانشمندان راز فريب خوردن دستگاه ايمني بدن توسط باکتري سل
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

1 مهر 1387 - 11:21
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: دانشمندان راز فريب خوردن دستگاه ايمني بدن توسط باکتري سل پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

موفقيت دانشمندان در کشف چگونگي فريب خوردن دستگاه ايمني بدن توسط باکتري سل ،مي تواند به ساخت داروهاي جديد درمان اين بيماري بينجامد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، محققان با انجام آزمايشهايي بر روي موش، به سازوکار مهمي پي بردند که از طريق آن باکتري سل نوعي مرگ را در سلولهاي ميزبان رقم مي زند و با اين کار امکان گسترش عفونت را در ريه ها را ميسر مي سازد.
آمارهاي سازمان جهاني بهداشت نشان مي دهد هر ساله بيش از 9 ميليون نفر به سل مبتلا مي شوند. اين بيماري در سال 2006 حدود 7/1ميليون تن را به کام مرگ کشاند.
دانشمندان همواره مي دانستند باکتري خطرناک سل با حمله به سلولهاي ايمني تخصص يافته ماکروفاژ در ريه ها ، آنها را به "انکوباتورهايي" فرمانبر تبديل مي کند که باکتري مهاجم در درون آنها به تکثير مي پردازد و به اين ترتيب دستگاه ايمني بدن را ناتوان مي کند.
هاينس رمولد از بيمارستان زنان و بريگهام در بوستون و همکارانش مي خواستند اين فرايند را کشف کنند. بطور طبيعي سلولهاي ماکروفاژ آلوده دچار يک نوع مرگ سلولي موسوم به apoptosis مي شوند. در اين نوع مرگ سلولي غشاهاي سلول سالم مي ماند و به همين خاطر مانع از گسترش باکتري به دام افتاده مي شود.
اين فرايند باعث آزاد شدن نوع ديگري از سلول ايمني مي شود که با بلعيدن لاشه سلول آلوده شده آن را نابود مي کند. اين دقيقا همان اتفاقي است که براي بيشتر گونه هاي خوش خيم سل رخ مي دهد و باعث بي ضرر شدن آنها مي شود.
اما اين محققان، هنگامي که در در آزمايش روي باکتري هاي کشت داده شده و در موش ها،از يک گونه خطرناک "H37Rv " استفاده کردند، با زنجيره متفاوتي از حوادث روبرو شدند.
اين گونه خطرناکتر، واکنش مرگ سلولي را سرکوب کرد و بجاي آن نوع متفاوتي مرگ سلولي موسوم به نکروز را ايجاد نمود.
رمولد که يافته هاي وي در شماره آنلاين مجله "نيچر ايمونولوژي" منتشر شده است مي گويد نکروز، براي دفاع ميزبان در مقابل سل بسيار خطرناک است.
تحقيق جديد براي اولين بار فرايند بيوشيميايي را مشخص مي کند که به ايجاد يک اثر محافظتي در مرگ سلولي apoptosis مي انجامد که توسط باکتري سل آن ناتوان شده است و هدف جديدي براي درمانهاي دارويي احتمالي فراهم مي آورد.
داروهاي درمان سل دهها سال است ساخته شده اند ، اما در کشورهاي فقيرتر سل همچنان قرباني مي گيرد.
پديد آمدن گونه هاي سل مقاوم در برابر دارو در دهه 1990 ، "هدف هزاره" سازمان ملل را براي به نصف رساندن شمار مسلولان جديد تا سال 2015 ميلادي که زماني قابل دستيابي به نظر مي رسيد ، به خطر مي اندازد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار