جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي استرس گرمايي در طيور پرورشي و تلاش در جهت رفع اين مشكل ( 1 )
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

26 تير 1388 - 0:52
نويسنده پيام
عليرضا گاييني
مدير بخش
مدير بخش


عضو شده در: 25 مرداد 1384
پست: 122

عنوان: استرس گرمايي در طيور پرورشي و تلاش در جهت رفع اين مشكل ( 1 ) پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نام مقاله :

استرس گرمایی در طیور پرورشی ، تلاش در جهت رفع این مشکل ( بخش نخست ) .تهیه و تنظیم :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی .آدرس پست الکترونیک :

AlirezaGaeeni@VetNews.Ir

AlirezaGaeeni2000@Yahoo.Com---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Abstract :

This booklet has been prepared for the important reasons that the incidence of heat stress in poultry breeding will follow . This guide to outline some general methods of management that are effective in reducing heat stress .

Although the contents of this booklet, is the best recent research and has been prepared comments, but its not complete and can not be replaced to comments of professionals.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

توضیح :

این کتابچه از آن جهت تهیه گردیده است که دلایل مهم بروز استرس گرمایی در طیور پرورشی را شرح دهد . رئوس مطالب این راهنما را برخی از روشهای مدیریتی کلی که در کاهش استرس گرمایی موثر میباشند ، تشکیل می دهد . اگرچه مطالب این کتابچه از آخرین تحقیقات و بهترین نظرات تهیه گردیده است ، کامل نبوده و نمیتوان آن را جایگزین نظرات متخصصین نمود . در صورت تردید در مورد مسئله ایی ، بهتر است که به نظرات متخصصین امر مراجعه نمائید .معرفی :

اغلب روشهای تولید طیور ، شامل پرورش تعداد زیادی پرنده در سالنهایی با محیط کنترل شده میباشند . تحت نظارت مزرعه داران ، تمامی نیازهای پرنده و همچنین محافظت از پرنده در برابر آب و هوا در جهت دستیابی به آسایش و رفاه پرندگان تحت پرورش فراهم میشود .

به هرحال ، تعدادی از فاکتورهای تولیدات طیور در خلال سالهای 1990 تا 2000 میلادی و پس از آن تغییر یافته است . پرندگان ، واجد ویژگیهای ژنتیکی مختلفی هستند . آنها محصولات بیشتری را نسبت به گذشته تولید نموده و پاسخهای متفاوتی را به درمان و تغذیه می دهند . در روزهای گرم تابستان ، دمای بیرونی سالنها ممکن است به 38 درجه سانتی گراد ( 100 درجه فارنهایت ) نیز برسد .

این در حالیست که دمای بالا ، تاثیرات زیادی را بر راندمان تولید طیور صنعتی خواهد گذاشت . زمانیکه این گرما با رطوبت بالا همراه شود ، میتواند وضعیتی بحرانی را ایجاد نماید .

پس این نیاز وجود دارد که مدیریت طیور و همچنین تجهیزات مورد استفاده در هوای گرم در جهت به حداقل رسانی تاثیرات استرس گرمایی مورد بازبینی مجدد قرار بگیرد . استرس گرمایی تنها سبب رنجش و مرگ پرندگان نمی شود ، بلکه میتواند سبب کاهش یا توقف تولید شده و از این رو در بهره وری اقتصادی ، تاثیرگذار باشد .استرس گرمایی چیست ؟

درصورتیکه پرندگان به سختی توانایی ایجاد یک تعادل ، میان دمای تولیدی بدن و از دست دادن دمای بدن را داشته باشند ، دچار استرس گرمایی شده اند . این نوع استرس در تمامی سنین و پرندگان دیده شده است .

به جدول شماره یک توجه نمائید . در منطقه دمای خنثی ، پرندگان با استفاده از فعالیتها و رفتارهای عادی خود قادر به از دست دادن دما تحت یک حالت کنترل شده میباشند . در این حالت ، استرس گرمایی وجود ندارد و دمای بدن ، ثابت خواهد ماند . زمانیکه شرایط از محدوده به اصطلاح (( بالاتر از دمای حیاتی )) فراتر می رود ، پرندگان بایستی با استفاده از عمل له له زدن ، گرمای تولیدی را دفع نمایند .

له له زدن یک پاسخ عادی به گرما بوده و منحصرا به معنای وجود یک مشکل رفاهی در پرنده نمی باشد .

اما در صورت افزایش دما ، میزان له له زدن نیز افزایش خواهد یافت . درصورتی که تولید گرما از منطقه به اصطلاح (( بیشترین دفع گرما )) بیشتر شود ، چه در یک دوره زمانی کوتاه مدت ( استرس گرمایی حاد ) یا در یک دوره زمانی دراز مدت ( استرس گرمایی مزمن ) ، پرندگان تلف خواهند شد .

دمای بدن جوجه های گوشتی بایستی نزدیک به 41 درجه سانتی گراد ( 106 درجه فارنهایت ) باقی بماند . در صورتی که دمای بدن جوجه ها ، 4 درجه بیشتر از میزان یاد شده باشد ، پرنده ها تلف خواهند شد . این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که مشکلات آسایش پرندگان در محدوده میان (( دمای حیاتی بالا )) و (( حداکثر میزان دفع گرما )) و قبل از بروز تلفات روی خواهد داد .

کارگران سالنها بایستی از رفتارهای پرندگان آگاهی داشته و بدنبال نشانه های رنجش پرندگان باشند .

جدول موجود در انتهای این کتابچه ، جدول زمان بندی شده ایی از اتفاقات یک روز گرم در سالنهای پرورش طیور می باشد . در این جدول ، شما مشاهده خواهید نمود که چگونه استرس گرمایی بر آسایش طیور پرورشی تاثیرگذار خواهد بود .دمای بدن چگونه تولید میشود ؟

گرما از طریق متابولیسم داخلی بدن تولید میشود که شامل نگهداری ، رشد و تولید تخم مرغ میباشد . عواملی چون وزن بدن ، نژاد و گونه ، میزان تولید ، میزان دریافت غذا ، کیفیت غذا ، میزان فعالیت و ... بر میزان گرمای تولیدی موثر میباشد .منابع گرمای تولیدی دیگر ، در سالنهای پرورش طیور چیست ؟

به غیر از دمایی که تهویه ها در داخل سالن به گردش در می آورند ، گرما توسط سقف و دیوارها نیز اضافه میشوند . این درحالیست که بیشتر گرمای تولیدی بستر ، صرف تبخیر رطوبت آن و خشک نمودن بستر میشود . به هرحال در آب و هوای گرم ، بستر مرطوب سبب ناراحتی و عدم آسایش طیور پرورشی نسبت به بستر خشک خواهند شد .

گرمای تولیدی ، توسط سیستم روشنایی و موتورها ، بخش اندکی را در برابر گرمای تولیدی متابولیسم بدن ( بصورت عملی کمتر از یک درصد ) تشکیل میدهند . گرمای بدن را میتوان منبع غالب گرما در سالنهای پرورش دانست .پرندگان چگونه گرما را دفع می کنند ؟

گرما به راههای مختلفی دفع میشوند . سه روش عادی دفع گرما در زیر فهرست شده اند :

ü تشعشع : در صورتیکه سطوح اطراف پرنده ، دمای پائین تری داشته باشد و بالعکس ، گرما از راه تشعشع از بدن پرنده دفع خواهد شد . درصورتیکه دمای سقف و دیوارها بالا باشد ، گرما را به سطح بدن پرنده انتقال خواهند داد .

ü جریان هوا : از دست دادن گرما ، همچنین میتواند از طریق افزایش جریان هوا در اطراف بدن گرم صورت پذیرد . فراهم نمودن حرکت هوا میتواند به این امر کمک نماید . این حرکت بایستی به اندازه ایی سرعت داشته باشد که هوای موجود در اطراف بدن را بخوبی جابه جا نماید .

ü هدایت : در صورتی که یک سطح ، در تماس با سطح دیگری باشد ، گرما از یکی به دیگری انتقال می یابد . برای مثال ، در صورتی که پرنده بر روی بستری نشسته است که واجد دمای کمتری از بدن پرنده میباشد ، به هرحال ، بستر به سرعت به دمایی نزدیک به دمای بدن پرنده خواهد رسید .

در صورتیکه پرنده ، توانایی برقراری تعادل گرمایی با استفاده از یکی از سه روش فوق را نداشته باشد ( بالاتر از دمای حیاتی ) ، با استفاده از تبخیر و یا له له زدن به دفع گرما می پردازد .

ü تبخیر : از آنجائیکه در پرندگان سیستم تعریق وجود ندارد ، له له زدن از درجه اهمیت بالایی در آب و هوای گرم برخوردار است . این عمل در صورتی موثر واقع خواهد شد که رطوبت سالن خیلی بالا نباشد . بنابراین شرایط گرم و مرطوب ، استرس بیشتری را به نسبت آب و هوای گرم و خشک خواهد شد .گرما چگونه از سالن دفع میشود ؟

گرما از طریق هوای تحت تهویه و هدایت شده و همچنین دیوارها و سقف ( زمانیکه تحت تابش مستقیم نور خورشید نباشد ) دفع خواهد شد .پرندگان چگونه به افزایش دما پاسخ می دهند ؟

پرندگان ممکن است درجهت تعادل گرمای بدن خود با محیط اطراف ، تغییراتی را در رفتارهای عادی خود ایجاد نمایند . پرندگان ممکن است :

ü سعی در دوری نمودن از سایر پرندگان نمایند .

ü به سمت سطوح خنک یا جریان هوا حرکت کنند .

ü درجهت کاهش عایق بندی و مجاور سازی نواحی فاقد پر ، بالهای خود را از بدن دور نگاه داشته و به اصطلاح ، بال های خود را آویزان میکنند .

ü به آرامی له له می زنند .

ü در جهت کاهش تولید گرما به استراحت بپردازند .

ü دریافت غذا را کاهش دهند .

ü مصرف آب خود را افزایش دهند .

ü جریان خون خود را از ارگان های داخلی به سطح پوست خود هدایت نماید که سبب تیره شدن پوست میشود .

ü له له زدن سریع را آغاز نماید .پیامدهای عمل له له زدن چیست ؟

ü گرما بصورت رطوبت از مجاری هوای پرندگان دفع شده و در سالن پخش میشود .

ü له له زدن به فعالیت عضلانی و انرژی نیازمند است . این دو نیز سبب تولید گرما میشوند . دفع گرما از طریق تبخیر سبب تولید گرمای اضافی در حین عمل له له زدن میشود .

ü له له زدن آهسته ، فعالیتی عادی بوده و در دوره های زمانی مشخصی صورت می پذیرد .

ü میزان تنفس تا 10 برابر حالت استحراحت میتواند افزایش داشته باشد . تنفس عمیق میتواند پرنده را خسته نموده و توانایی آن را در تطابق با هوای گرم در طول دوره های گرم هوا کاهش دهد .

ü رطوبت بالای هوا ، توانایی پرنده در دفع گرما از طریق رطوبت را کاهش خواهد داد .

ü افزایش میزان تنفس ، سبب کاهش دی اکسیدکربن و افزایش PH پلاسمای خون میشود که به آلکالوزیس تنفسی معروف است . پتاسیم و فسفات خون به اتمام رسیده و میزان سدیم و کلر افزایش می یابد .

ü میزان رشد یا تولید تخم مرغ کاهش می یابد .آیا میتوان آب و هوای گرم را پیش بینی نمود ؟

پیش بینی آب و هوای یک دوره بلند مدت در حال حاضر ، قابل رجوع میباشد . سرویسهای مختلفی ، پیش بینی آب و هوای 5 روز آینده را امکان پذیر می کنند که از طریق اینترنت به این سرویسها میتوان دسترسی داشت . با توجه به این نوع پیش بینی ها میتوان برنامه ایی منسجم را برای آب و هوای گرم تهیه نمود .

اما این نکته را بخاطر داشته باشید که اینگونه پیش بینی ها ، دمای موجود در سایه را به شما ارائه می دهند . اغلب سالنهای پرورش طیور که از انواع تهویه های مختلفی استفاده می کنند در نور مستقیم آفتاب قرار دارند که دمایی به مراتب بیشتر از آن چه که پیش بینی شده است را تجربه خواهند کرد .

تولیدکنندگان همچنین بایستی از تغییرات محلی که میتواند منجر به تغییر پیش بینی ها و بروز استرس گرمایی شود ، آگاهی داشته باشند . این موارد میتوانند شامل تاثیرات بادها ، نسیم ساحلی ، دره ها و طوفان های محلی باشند .

اغلب سیستمهای پیش بینی وضعیت آب و هوا ، پیشرفت نموده و دما ، رطوبت و همچنین ترکیبات آنها با یکدیگر را اندازه گیری نموده و تجهیزات آنها توانایی پیش بینی وضعیت آب و هوای 10 کیلومتر اطراف خود را خواهند داشت .ظرفیت نگهداری چه تاثیراتی را بر آب و هوای گرم خواهد داشت ؟

در صورتیکه ظرفیت تولید به نسبت سالن پرورش و تجهیزات تهویه ، بالا باشد ، ممکن است دما بطرز خطرناکی بالا رود تا جایی که دمای متابولیک تولیدی در هوای سالن ، بیش از میزان مورد انتظار باشد . انتقال تشعشع گرما از پرنده به پرنده از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و هوای گرم و مرطوب در میان پرندگان به چرخش درخواهد آمد . پرندگانی که بصورت گروهی نگهداری میشوند ، 40 درصد توانایی کمتری را در دفع گرما از بدن خود نشان می دهند .

قراردادهای طولانی مدت برای ارائه محصولات به بازار بدین معنا میباشد که بدون توجه به وضعیت هوا بایستی مقدار مشخصی محصول را به بازار ارائه نمائید . بنابراین با توجه به وضعیت گرما در فصل تابستان و ظرفیت تولید سالنهای پرورش بایستی فروش را محاسبه نمود . از اینرو پیشنهاد میشود که تولید خود را در ماههای گرم سال پیش بینی نمائید .ادامه دارد....توجه :

منتشر شده در ماهنامه وزین دنیای کشت و صنعت .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار