جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست صنايع غذايي بازرسي پيش و پس از کشتار در طيور
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

3 شهريور 1389 - 11:10
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: بازرسي پيش و پس از کشتار در طيور پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

بازرسی پیش از كشتار پرندگان در محل كشتار گاه واجد برخی از مشكلات می باشد و بهتر است این امر در محل مرغداری انجام پذیرد. وضعیت عمومی مرغ ها شامل رنگ پریدگی، چرت زدن ، نشستن یا خوابیدن ، كشیدگی گردن ،وجود اسهال ، شفاف و یا كدر بودن پرها ، وضعیت تاج و ریش ، چشمها , پلكها , منقار , مفاصل , اختلال در حركت ، فلجی , وضعیت تغذیه و هر نوع موارد غیر طبیعی در شرایط پرندگان داخل سالن پرورش و قبل از بار گیر ی باید بطور كامل مورد معاینه و بررسی قرار گیرد .

در زمان انتقال به كشتار گاه به دلیل اینكه پرندگان در جعبه های مخصوص حمل قرار دارند , از این رو فقط یك بازرسی سطحی از شرایط عمومی آنها انجام می شود . معاینه طیور در كشتار گاه باید زمانی كه پرندگان به قلابها آویزان شده اند و قبل از عملیات خونگیری انجام پذیرد. ثبت معاینات پیش از كشتار اجباری بوده و باید شامل ساعت و تاریخ بازرسی، شماره ماشین ، گونه و تعداد كل پرندگان و همچنین نام مالك ,محل و آدرس مرغداری باشد . اهداف اصلی از معاینات پیش از كشتار شامل تعیین وضعیت عمومی پرندگان و نیز اثبات وجود بیماری و یا شرایطی است كه نیاز به انجام اقدامات ویژه از قبیل جداسازی پرندگان بیمار ، تاخیر در كشتار و تنظیم سرعت خط كشتار, دارند . در شرایط آب و هوایی خاص، پرندگان نیاز به ذبح فوری دارند . در تابستان تغییر یكنواخت هوا در ماشین حمل و یا محل انتظار می باید رعایت شود . در موارد مربوط بیماریهای قابل گزارش از قبیل آنفلوآنزای طیور و یا نیوكاسل باید مقامات اداره دامپزشكی را مطلع نمود و تمامی اطلاعات مورد نیاز ثبت گردد . برخی از بیماریها دارای علائمی یكسان در بازرسی پیش و پس از كشتار هستند و انجام تشخیص تفریقی در چنین مواردی كاملا ضروری است. معاینات پس از كشتار در طیور شامل تكنیك های مورد استفاده در بازرسی لاشه و نیز معاینه احشا می باشد . بازرسی لاشه شامل مشاهده ، ملامسه و بو كشیدن است. رنگ ، شكل و یكنواختی اندام و بافتها می باید بصورت انفرادی ویا بطور كلی مورد مشاهده قرار گیرد . رنگ لاشه طیور بستگی به سن ، جنس ، تغذیه و دمای اسكالدر در طی كشتار دارد. لاشه ها بر اساس نوع پرنده از ۲ یا ۳ نقطه می باید آویزان شوند . دستگاه گوارش ، كبد ، طحال و قلب می باید برای معاینه ظاهری و ملامسه در معرض دید قرار بگیرند . یك بازرس گوشت طیور می باید قادر به مشاهده داخل لاشه و تعیین هر گونه ضایعه پاتولوژیك از قبیل تورم كیسه های هوایی ، پریتونیت ، تورم مجرای تخم بر(سالپنژیت) و غیره باشد . آلودگی با مدفوع و صفرا نیز باید مورد مشاهده قرار گیرد . طی معاینات احشا و لاشه باید از هر دو دست استفاده گردد . ضایعات خارجی بر روی لاشه شامل تورم سینوسها ، ترشحات بینی و چشم (در صورت موجود بودن سر) ، ضایعات پوست و مفاصل میباید مورد توجه قرار گیرند .

قضاوت : در موارد تشخیص بیماریهای نیوكاسل ، لیستریوز ،پسیتاكوز، سالمونلوز ، هاری(بندرت در طیور مشاهده می شود ), آسپرژیلوس ، سرسیاه ، CRD ،لكوز ، آبله ، كلی باسیلوز ، توكسوپلاسموز ، و سل دستور منع كشتار صادر و مرغها معدوم می شوند . و در صورت تشخیص باكتریمی ، ویرمی ،سپتی سمی, آسیت, تومورها و آبسه های متعدد, ضایعات پیشرفته انگلی در عضلات, كشتار در حالت مرگ ,تغییرات شایان توجه در رنگ و بو , كثیف بودن لاشه به نحوی كه با فشار آب بر طرف نشود, كل پرنده كشتار شده غیر قابل مصرف است. ضایعات موضعی از قبیل تومورها و آلودگی ها انگلی و آبسه هایی كه محدود باشند, می باید به وسیله بازرس اصلاح شوند. به هر ترتیب قضاوت نهایی لاشه می باید به وسیله دكتر دامپزشك صورت پذیرد . ضبط لاشه به طور معمول به دلیل ضایعات پاتولوژیك و غیر پاتولوژیك و همچنین دلایل زیبا شناختی انجام میشود .
از دكتر محمدرضا عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار