جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست رايانه و اينترنت فناوري "جي‌پي‌اس" در خدمت مقابله با آنفلوآنزاي پرن
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

10 مهر 1385 - 21:07
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: فناوري "جي‌پي‌اس" در خدمت مقابله با آنفلوآنزاي پرن پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

درحالي كه پرندگان خود را براي مهاجرت زمستانه آماده مي‌كنند، سير حركت آنها با كمك فناوري موقعيت ياب جي‌پي‌اس ‪GPS‬تحت نظر قرار مي‌گيرد تا به دانشمندان در مقابله با شيوع ويروس مرگبار آنفلوانزاي پرندگان كمك كند.

به گزارش پايگاه اينترنتي خبرگزاري فرانسه، با استفاده از فناوري سامانه جي‌پي‌اس، دانشمندان حركت پرندگان را رديابي مي‌كنند تا نقش آنها را در گسترش اين ويروس بهتر بشناسند. سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد فائو بدنبال اجلاسي كه در ماه مه در رم براي بررسي اين مشكل برگزار شد اين طرح را به اجرا گذاشت.

"اسكات نيومن" سخنگوي انجمن حفظ حيات وحش در رم مي‌گويد پرندگان وحشي در برخي موارد در گسترش آنفلوانزاي پرندگان در مرزها و حتي قاره‌ها نقش دارند.

اوايل ماه اوت نيومن اقدام به نصب دستگاههاي رديابي جي‌پي‌اس روي بدن ده قو كرد. اين دستگاهها كه كمتر از ‪۷۰‬گرم وزن دارند امكان رديابي حركات قوها را در فواصل ‪۱۲‬ساعته در طول يك سال براي محققان فراهم مي‌كنند.

اين قوها در مناطق وسيعي شامل چين، روسيه، مغولستان، اروپاي شرقي و حتي ژاپن حركت مي‌كنند. هدف از اين تحقيق پي بردن به زمان و مكان مهاجرت پرندگان و كشف ارتباط آن با آنفلوانزاي پرندگان در پرندگان وحشي و اهلي است.

براساس اعلام انجمن زمين‌شناسي آمريكا، تلفات گسترده قوها در مغولستان و غرب چين در سال گذشته توجه زيادي را به خود جلب كرد. آزمايشهاي بعدي ابتلا برخي پرندگان را به اين بيماري تاييد نمود.

فرانسوا مونيكا رييس "سازمان تحقيقات كشاورزي فرانسه براي كشورهاي در حال توسعه" ‪،CIRAD‬مي‌گويد در ماه ژانويه نيز شيوه مشابهي در اروپا و آفريقا بكار گرفته شد و طي آن ‪۵۰‬اردك در دلتاي دانوب و در مالي به فرستنده‌هاي رديابي ماهواره‌اي مجهز شدند.

آنفلوانزاي پرندگان در آفريقا بسيار نگران‌كننده است. كارشناسان بيم آن دارند كه فقر، زيرساختهاي نامناسب و پرورش طيور در حياط خانه‌هاي اين قاره امكان آلودگي گسترده انسانها و ظهور يك بيماري جهانگير را فراهم كند.

نقش پرندگان در ميزان انتشار ويروس اين بيماري هنوز مورد بحث است.

پاييز گذشته انجمن حفاظت از پرندگان بلژيك ادعا كرد قاچاق بين‌المللي و فروش پرندگان وحشي بيشتر از خود پرندگان مهاجر سالم خطر گسترش اين بيماري را افزايش مي‌دهند.

"هوگو فانال" مدير اتحاديه حفاظت از پرندگان بلژيك مي‌گويد پرندگان وحشي آلوده به ويروس در آسيا و شرق سيبري هميشه در نزديكي مرغداري‌هاي آلوده يافت شده‌اند. به همين خاطر احتمال اينكه پرندگان اهلي پرندگان وحشي را آلوده كرده باشند بيشتر است.

تجارت پرندگان به ويژه جوجه يك روزه براي انتقال موثر ويروس كافي است. يك جوجه بيمار همانند آتش، بيماري را در همه جا منتشر مي‌كند.

اگر ويروسي موجب مرگ يك حيوان وحشي شود حيوان به مخزن بيماري تبديل نمي‌شود. اين ويروس در سال ‪۲۰۰۵‬فقط در شش اردك زنده در چين مشاهده شد در ساير موارد فقط در لاشه پرندگان كشف شد.

از ماه آينده ‪CIRAD‬با همكاري سازمان مردابهاي هلند و تحت نظارت سازمان فائو برنامه آزمايش پرندگان وحشي در ‪۱۷‬كشور از روماني تا ايران و از مراكش تا چاد را ازسر مي‌گيرد. سال گذشته اين طرح در ‪۱۴‬كشور انجام شد.

مونيكا مي‌گويد سال گذشته از دهها ميليون پرنده مشكوك به آلودگي ‪۵۲۰۰‬پرنده آزمايش شدند كه نتيجه ‪۵‬تا ‪۸‬درصد نمونه‌ها مثبت بود. امسال ‪۸۲۰۰‬پرنده مورد آزمايش مي‌گيرد.

نمونه‌ها بايد در دماي ‪۸۰‬درجه سانتيگراد زير صفر نگهداري شوند تا به آزمايشگاه مونپليه در فرانسه فرستاده شوند. در صورتي كه نمونه‌اي مشكوك به اچ‪ ۵‬ان‪ ۱‬باشد به آزمايشگاههاي "فائو" در پادوآي ايتاليا ارسال مي‌شود.

آنفلوانزاي پرندگان در پرندگان بسيار مسري و مرگبار است. اين بيماري كه در اثر تماس نزديك، از پرنده به انسان منتقل مي‌شود باعث بيماري و مرگ مي‌شود.

از زمان آغاز شيوع اين بيماري در سال ‪۲۵۷ ،۲۰۰۳‬مورد آنفلوانزاي پرندگان به مرگ ‪۱۴۸‬انسان انجاميده است. در صورتي كه اين ويروس به يك ويروس قابل انتقال بين انسانها تبديل شود، مي‌تواند به مرگ ميليونهاتن بيانجامد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار