جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست جراحي و هوشبري گزارش جراحي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

16 فروردين 1384 - 13:00
نويسنده پيام
محسن
كاربر نيمه فعال
كاربر نيمه فعال


عضو شده در: 1 فروردين 1384
پست: 26

عنوان: گزارش جراحي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

به نام حق

Clinical practice in large animal surgery
(large animal hospital of veterinary college )
I.A.U-SHAHREKORD
گروه:B-1
تاريخ:11/8/82 روز:يكشنبه شروع جراحي : ساعت 9:15 پايان جراحي : ساعت 12:00
Surgery:sinusotomy ( trephining of sinuses)

طبق برنامه ريزي قبلي قرار بود كه در اين جلسه maxillary sinus تك سمي را باز كنيم كه اين جراحي در موارد عفونتهاي اين سينوس كه عمدتاً منشا‌ء دنداني دارد كاربردي است ، ولي چون الاغهاي سفارش داده شده خريداري نشده بودند اين جراحي را روي frontal sinus گاو انجام داديم كه البته در موارد عفوني شدن آن در گاو مي توان به عنوان تير آخر بدان متوسل شد.
گاو را به سالن جراحي آورديم و زماني كه او را وارد box كرديم ، ناگهان به داخل box افتاد ، و كما في سابق از آغاز كار، شرارت خود را به منصه ظهور گذاشت ولي بر خلاف انتظار كليه اعضاي تيم و پس از اينكه مجداداً او را سرپا كرديم تا پايان جراحي بسيار آرام بود و اين خود جاي بسي خوشحالي است .
پس از اينكه ناحيه پيشاني توسط مسئول آماده سازي با آب گرم شسته شد و سپس با تامپون غير استريل خشك گرديد ، مسئول آماده سازي موضع جراحي را پس از آغشته سازي با كف صابون shave نمود, البته مكراراً هر از چند گاهي مجداداً موضع را كف آلود مي كرد تا shaving روانتر و بهتر پيش رود ( ما در اين جراحي هدفمان دسترسي به frontal sinus سمت راست بود) محل trephening پس از رسم بعلاوه(محور افقي و عمودي) روي پيشاني { به طريقي كه خط افقي وسطهاي حدقه چشمها را به هم وصل كند و خط عمودي روي خط وسط frontal bone منطبق باشد} نقطه اي است كه مختصات آن روي محور افقي وعمودي ، در 2 سانتي متري تلاقي بعلاوهً مذكور قرار دارد ، سپس براي scrub كردن موضع ، سه مرتبه به ترتيب با بتادين و الكل بصورت يك در ميان محل shave شده را آغشته ساخت و سپس با يك تامپون غير استريل بصورتcentrifugal ، scrub نمود . پس از آن مسئول بي حسي 10cc lidocaine را به صورت sub cutaneus و پروانه اي در بالا و اطراف محل برش تزريق كرد . محلول penicillin نيز تهيه و توسط مسئول آماده سازي داخل يك boxter سرم تزريق شد تا پس از باز كردن سينوس آن را با اين سرم حاوي antibiotic شستشو دهيم. پس از آن من به اتفاق دستيار و وسيله دهنده تيم شروع به scrub كردن دستانمان كرديم ، پس از آن من و دستيارم دستكش دست كرديم و در حالي كه 10 دقيقه هم از زمان تزريق lidicaine گذشته بود و عملاً موضع بي حس شده بود ( به تحريك پاسخ نمي داد) scalpel را از وسيله دهنده خواستم و ابتدا محل برش را با پشت تيغه scalpel مشخص نمودم و سپس براي اولين بار در زندگيم حركت دادن تيغ برنده را بر بافت زنده تجربه كردم و يك برش نيم دايره اي به قطر حدود 3cm با مركزيت محل trephining كه قبلاً به آن اشاره شد ايجاد كردم سپس با tissue forceps لبه بافت را گرفتم و با scalple آن را از بافت زيرين جدا كردم و در اين حين دستيارم توسط allis tissue forceps پوست را برايم بالا گرفته بود و در عين حال با تامپون استريل هر از چندگاهي خون موضع را جمع مي كرد و عملاً فشار ناشي از اين كار تا حدودي به خونبندي كمك مي كرد ، عملاً هيچ ارگان يا بافت حساسي در موضع تا رسيدن به periosteom وجود نداشت ، سپس توسط scalpel ،periosteom را برش دادم و توسط periosteotome ، periosteom را برداشتم و دستيارم آن را نيز در كنار پوست نگه داشت ، دقت لازم در حفظ periosteom به عمل آمد زيرا كه عاملي مهم در healing پس از sinusotomy محسوب مي شود و خوشبختانه به نحو احسنت اين كار انجام شد كه جا دارد در اين رابطه از دقت و ظرافتي كه دستيارم به خرج داد صميمانه تشكر كنم .
پس از آن توسط trephine و بعد از fix كردن stylet در محل روي استخوان با چند ضربه محكم ، به صورت نيم دايره اي و با فشار trephine را به حركت در آوردم(the trephine is turned back & forth in a rotary motion ) تا لبه هاي trephine استخوان را در گير كرد و اين كار را تا بريده شدن كامل آن قسمت از استخوان ادامه دادم و سپس با allis tissue forceps تكه بريده شده را برداشتم و سپس مسئول اماده سازي سرم فيزيولوژي حاوي antibiotic كه همان اول كار به آن اشاره شد را با فشار داخل سينوس تخليه كرد ، ولي نكته اي كه بايد توجه شود آن بود كه سوراخ حاصله روي septum ، frontal sinus درامد ولي به هر حال راه سينوس باز بود و شستشو انجام شد .
سپس periostem را سر جاي خود باز گرداندم و بعد پوست را روي آن قرار دادم و به كمك دستيارم اولين بخيه پوست را در قسمت پاييني و درست در وسط زدم تا امكان چروكيده شدن را به حداقل برسانم بعد در هر طرف از اين بخيه و به فاصله مساوي از آن يك بخيه ديگر زدم در فاصله بين بخيه اخير و بخيه اول در هر طرف نيز يك بخيه زدم ، دو بخيه هم در دو انتهاي برش زدم ، به عبارتي 7 عدد بخيهsimple interrupted در اين برش كار گذاشتم ، نخ مورد استفاده نايلون 1 و سوزن آن round بود كه همين round بودن سوزن سوراخ كردن پوست را مشكل كرده بود و بهتر بود از cutting استفاده مي كردم .
در پايان كار OTC روي موضع زخم اسپري كردم البته با احتياط كامل و محافظت چشم گاو از گزند اين دارو.
نكاتي در رابطه با sinusotomy در اسب وجود دارد كه البته اميدواريم تا پايان ترم با فراهم شدن الاغ بتوانيم اين جراحي را روي maxillary sinus نيز انجام دهيم و عملاً حساسيتهاي آن را تجربه كنيم . اصولاً موارد indication اين جراحي در اسب عبارتند از:
1- tooth removal 4- abscesses
2- infandibular necrosis 5- periodontal disease
3- fractures 6- chronic ossifying alveolar periostitis


3


7 -tumors of the teeth
در گيري دندانهاي P4 و يا M1 مي تواند با nasal discharge همراه باشد زيرا باعث secondary maxillary sinusitis
مي شود.
ماكزيمم حد بالايي كه مجاز به trephining براي عمل روي superior cheek teeth هستيم خطي است كه از medial canthus چشم به موازات ifraorbital canal و تا جلوي ريشه اولين دندان cheek كشيده مي شود در حقيقت اين خط حدودosseus nasolacrimal canal را از بيرون براي ما مشخص مي كند.
در اسب در مقايسه با سايرين بيماريهاي در گير كننده nasal cavities و paranasal sinuses از نظر كلينيكي بسيار مهمتر است زيرا اسب يك obligate nasal breather محسوب مي شود . و بيماريهاي درگير كننده اين بخشها باعث كاهش ميزان جريان هواي عبوري در مجاري تنفسي اسب و كاهش performance حيوان مي شود ، معمولاً اين چنين بيماريهايي منجر به distortion صورت و chronic nasal discharge هم مي شوند .
در مورد paranasal sinuses هم كه هنوز نقش آنها به طور دقيق مشخص نيست ولي 5 ،hypothes در مورد وظايف آنها ذكر شده و در اينجا مجالي براي پرداختن به آنها نيست نيز بيماريهايي وجود دارد كه البته چون روند آنها روندي مزمن است تشخيص علائم وبيماري در اين رابطه بسيار مهم است . تصاوير زير در رابطه با sinusotomy در اسب مي باشد :

محل برش پوست به منظور nasofrontal surgical approach به سينوسهاي caudal maxillary و frontal در شكل مقابل روي اسب نشان داده شده است:

در اين شكل استخوان maxilla در محل مورد نظر برداشته شده و همانطور كه مشخص است مايع زرد رنگ((yellow viscus fluid از داخل سينوس بيرون ريخته ، اين اسب تحت بيحسي موضعي و تقيد شيميايي ولي به صورت ايستاده جراحي شده است.
4
البته استفاده از راديو گراف و همچنين آندوسكوپ در بررسي وضعيت nasal cavities و paranasal sinuses بسيار كارآمد و مفيد است .

در شكل مقابل osteotomy به منظور خارج ساختن ethmoidal hematoma كه به صورت توده اي سبز رنگ در frontal sinus اسب ديده مي شود ، نشان داده شده است :
 
      Back To Top  

3 دي 1387 - 12:41
نويسنده پيام
hamid DVM
كاربر عادي
كاربر عادي


عضو شده در: 10 شهريور 1387
پست: 1

عنوان: پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

سلام با تشكر از مطلب زيباتون
درباره لاپاراتومي گاو ميتونيد كمكم كنيد؟ اگه مطلبي داريد لطف كنيد برام بفرستيد
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار