جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام تب مالت « بروسلوزيس »
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

11 ارديبهشت 1387 - 3:12
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: تب مالت « بروسلوزيس » پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

بيماري هاي مشترك بين انسان و دام بيماري هايي هستند كه عامل بيماري در درجه اول در حيوان ايجاد بيماري كرده و انسان به طور اتفاقي در معرض ابتلا به آن قرار مي گيرد.
اين بيماري هاي مشترك گاهي به طور مستقيم و بدون واسطه از دام به انسان منتقل مي شوند مانند تب مالت و گاهي از طريق يك واسطه كه به عنوان مثال از طريق كنه كه دام آلوده را نيش زده به انسان منتقل مي شوند مانند تب كريمه كنگو و گاهي از هر دو طريق امكان آلودگي انسان وجود دارد.
از شايعترين بيماري هاي مشترك بين انسان و دام بيماري تب مالت يا بيماري هزار چهره است كه ميزان ابتلا به آن در چند سال گذشته افزايش پيدا كرده است.

تب مالت عبارت‌ است‌ از يك‌ عفونت‌ باكتريايي‌ كه‌ از گاوها، خوك‌ها، گوسفندان‌ يا بزهاي‌ آلوده‌ و عفوني‌ شده‌ به‌ انسان‌ انتقال‌ مي‌يابد . اين‌ عفونت‌ باكتريايي‌ اعضاي‌ خون‌ساز بدن‌، از جمله‌ مغز استخوان‌، گره‌هاي‌ لنفاوي‌، كبد و طحال‌ را متأثر مي‌سازد. بيماري‌ در مردان‌ 60-20 ساله‌ شايعتر است‌. دوره‌ نهفتگي‌ بيماري‌ ممكن‌ است‌ 60-5 روز يا حتي‌ تا چندين‌ ماه‌ باشد. بيماري‌ يك‌ نوع‌ حاد و يك‌ نوع‌ مزمن‌ دارد
تب مالت كه راه عمده انتقالش مصرف لبنيات محلي به خصوص شير و پنير است از طريق تماس مستقيم با ترشحات يا نسوج آلوده حيوان و يا از طريق آلودگي اتفاقي در آزمايشگاه (در هنگام كار با ميكروب بروسل لا) و يا به ندرت از طريق تزريق خون نيز قابل انتقال است.
از نظر علائم باليني تب مالت به بيماري هزار چهره معروف است، بنابراين، اين بيماري مي تواند هر تظاهر باليني داشته باشد و قسمتهاي مختلف بدن به ويژه سيستم استخوان و مفصل، كبد، طحال و مغز استخوان را گرفتار كند.
اين بيماري برخلاف نامش (تب مالت) الزاماً در تمامي بيماران بروز تب را ندارند و الزاماً بيماران مبتلا به آن ساكن جزيره مالت نيستند، بنابراين تب مالت با علائم متنوع و مختلف و در افراد ساكن مناطق مختلف مشاهده مي شود اما يافته هاي باليني شايع آن خستگي زودرس، ضعف، بي حالي، تعريق (به ويژه تعريق شبانه) دردهاي پراكنده استخواني، عضلاني، بي اشتهايي و كاهش وزن مي باشد.

در نوع‌ حاد، علايم‌ زير به‌طور ناگهاني‌ ظاهر مي‌شوند:

لرز، تب‌ متناوب‌، تعريق‌

خستگي‌ قابل‌ توجه‌

درد به‌ هنگام‌ لمس‌ ستون‌ فقرات‌

سردرد

بزرگ‌ شدن‌ گره‌هاي‌ لنفاوي‌ در نوع‌ مزمن‌،

علايم‌ زير تدريجاً ظاهر مي‌شوند:

خستگي‌

درد عضلاني‌

كمردرد

يبوست‌

كاهش‌ وزن‌

افسردگي‌

ناتواني‌ جنسي‌

ندرتاً بروز آبسه‌ در تخمدان‌ها، كليه‌ها، و مغز

در صورت تأخير در تشخيص، احتمال جايگزين ميكروب در احشاء داخلي و دريچه هاي قلب نيز وجود دارد كه در اين صورت براي بيمار مشكلات باليني جدي ايجاد شده و حتي در موارد عفونت دريچه ممكن است منجر به فوت بيمار شود.
تشخيص اين بيماري براساس يافته هاي باليني و شواهدي دال بر مصرف لبنيات محلي و يا سرو كار داشتن با دام و يافته هاي آزمايشگاهي مي باشد تشخيص‌ قطعي‌ با آزمايش‌ خون‌ انجام‌ مي‌گيرد و اصول درمان آن دراز مدت (حداقل 2 ماه) و با استفاده از چند دارو (حداقل 2 دارو) مي باشد.كه‌ شامل‌ يك‌ دوره‌ استراحت‌ در رختخواب‌ و مصرف‌ آنتي‌بيوتيك‌ است‌.

معمولاً لازم‌ نيست‌ كه‌ بيمار از ديگران‌ جدا شود.

تمامي‌ اعضاي‌ خانواده‌ كه‌ ممكن‌ است‌ از همان‌ محصول‌ لبني‌ آلوده‌ مصرف‌ كرده‌ باشند بايد تحت‌ معاينه‌ و آزمايش‌ قرار گيرند.

جهت پيشگيري، هيچ‌گاه‌ شير غيرپاستوريزه‌، از هر منبعي‌ كه‌ باشد، مصرف‌ نكنيد.

زماني‌ كه‌ با حيوانات‌ سر و كار داريد، از دستكش‌، محافظ‌ چشم‌، پيش‌بند، و ساير وسايل‌ محافظتي‌ استفاده‌ كنيد.

واكسيناسيون‌ دام‌ها وكنترل بيماري در دام، پرهيز از مصرف لبنيات محلي و درمان بيماران مبتلا به بروسلوز از مهمترين راههاي پيشگيري از آن محسوب مي شود..
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار