جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست حيوانات خانگي تغذيه همستر
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

17 خرداد 1387 - 11:06
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: تغذيه همستر پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

احتیاجات غذایی همسترها بسیار شبیه به رت است. آنها در انتخاب غذا سخت‌گیر نبوده و تقریباً همه‌چیز خوارند. با این حال همستر علاقۀ زیادی به تخم‌مرغ، برنج، گوشت و سیب‌زمینی دارد. وی حیوان صرفه‌جویی بوده و علاقۀ زیادی به پرخوری ندارد، با وجود این برای این که بتوانید تا حدودی سلامت و نشاط وی را تأمین کنید باید جیرۀ مناسبی که شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری باشد برایش مهیا کنید.

برای برطرف ساختن نیاز حیوان به کربوهیدرات استفاده از غذاهایی مانند سیب‌زمینی، برنج و یا دانه‌هایی مانند ذرت، گندم، جو و بلوط مفید است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که این حیوان به ویتامین‌هایی مانند A، D، E، K و برخی ویتامین‌های خانوادۀ B نیاز مبرمی دارد و عدم تأمین آن باعث بروز اختلالاتی مانند کاهش وزن، ضعف عضلانی، اختلالات عصبی، اختلال در رشد و ریزش مو خواهد شد. به همین خاطر سعی کنید از سبزیجات و میوه‌های تازه در جیره، به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید. استفاده از سبزیجات به ویژه در دوران تولیدمثل برای همستر بسیار مفید خواهد بود. با این حال هیچ موقع سعی نکنید مقادیر زیاد آن را یکدفعه به حیوان بخورانید، زیرا این کار باعث بروز اسهال خواهد شد. در ضمن در مصرف حبوبات باید این مسئله را مد نظر قرار دهید که هر چند همسترها دارای دستگاه گوارش قوی با توانایی هضم بالایی هستند، با این حال میوه‌جات ترش، مانند پرتقال که خاصیت اسیدی دارد برای آنها مضر هست لذا توصیه به خوراندن آنها نمی‌شود.

در صورت امکان از پلیت‌های آماده و مخصوص جوندگان به همراه تخم آفتابگران (که از غذاهای مورد علاقه همستر است) نیز می‌توانید استفاده کنید. مصرف این پلیت‌های آماده شده به خاطر این که حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند بسیار سودمند خواهد بود. در مورد آب مورد نیاز حیوان باید توجه داشته باشید که همسترها اساساً به آب زیادی نیاز ندارند. با این حال بهتر است آب آشامیدنی تمیز همواره به مقدار کافی در اختیار آنها باشد.

این حیوانات خصوصیات تغذیه‌ای عجیب و جالبی دارند. آنها قبل از خوردن غذا، آن را به دقت بازرسی می‌کنند و سپس غذا را وارد جیب‌های گونه‌ای خود کرده و در این قسمت انبار می‌کنند سپس غذای انبار شده را در گوشه‌ای خالی کرده و به خوردن آن مشغول می‌شوند. آنها پس از خوردن غذا با دست‌های خود دهان و بینی‌شان را تمیز می‌کنند. از خصوصیات قابل توجه این حیوان مدفوع‌خواری آن است که در واقع جزء عادت‌های تغذیه‌ای حیوان است و ما هیچ توصیه‌ای برای ترک دادن این عادت نمی‌کنیم. در مورد کمیت جیرۀ غذایی و دفعات تغذیۀ همستر در هر روز، باید بدانید این حیوان به حدود 8 تا 12 گرم غذای روزانه و حدود 8 تا 20 میلی‌لیتر آب نیاز دارد. به گفتۀ دیگر وی روزانه به اندازۀ ده درصد وزن بدنش آب و غذا مصرف می‌کند و تنها یک وعدۀ غذایی در روز برای تغذیه‌اش کافی است.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار