جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي نگاهي كلي بر وضعيت توليد تخم مرغ از 1990 تاكنون
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 مهر 1388 - 22:29
نويسنده پيام
عليرضا گاييني
مدير بخش
مدير بخش


عضو شده در: 25 مرداد 1384
پست: 122

عنوان: نگاهي كلي بر وضعيت توليد تخم مرغ از 1990 تاكنون پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

طی 19 سال گذشته ، صنعت طیور و مرغداری جهانی ، با پیشرفت قابل توجهی همراه بوده است . به اعتقاد بسیاری از مفسرین ، هیچکدام از سایر صنایع دامی را نمیتوان به لحاظ میزان پیشرفت ، با این صنعت رو به رشد ، مقایسه نمود .
آمارهای منتشر شده ، حاکی از رشد 112 درصدی صنعت طیور بین سال 1990 تا 2007 میلادی است . صنعت طیور جهانی ظرف سال های گذشته موفق شده است تا میزان تولید گوشت خود را به 41 میلیون تن افزایش دهد . اگرچه صنعت تولید تخم مرغ ، همانند گوشت طیور پیشرفت نداشته است ، اما بایستی این نکته را به ذهن سپرد که تولید تخم مرغ جهانی در سال 2007 میلادی به 62.6 میلیون تن رسید . رقمی که نشان دهنده رشد 78 درصدی آن ، نسبت به سال 1990 میلادی بود .
با توجه به گزارشات منطقه ایی منتشر شده ، میتوان به نوعی تحلیل آماری ، از الگوهای تولید و همچنین ، وضعیت جهانی صنعت طیور دست یافت .
میزان رشد تولید تخم مرغ ، طی سالیان متمادی دچار تغییرات فراوانی شده است . در واقع ، پیشرفت های یاد شده مستمر نبوده و در برخی مواقع ، با افت نیز همراه شده است . در اوایل و اواسط دهه 90 میلادی ، میزان تولید تخم مرغ جهانی با رشدی قابل ملاحظه همراه شد . چنین رشدی ، بار دیگر و در بین سال های 2004 تا 2006 میلادی مشاهده شد .
این در حالیست که اخیرا ، مفسرین اقتصادی ، میزان رشد تولید تخم مرغ جهانی را اندک قلمداد کرده اند . چنین موردی ممکن است به دلیل افزایش هزینه های تولید و همچنین ، کاهش میزان سرمایه گذاری در بخش تخم مرغ باشد . اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هنوز هم صنعت تولید تخم مرغ ، دستخوش پس لرزه های بحران اقتصاد جهانی می شود . چنین مشکلی ، به طور حتم نیازمند اتخاذ تصمیماتی جدی می باشد .
با نگاهی به تاریخچه تولید تخم مرغ به این نتیجه خواهیم رسید که در دهه 1990 میلادی ، سه کشور چین ، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا ، بزرگترین تولیدکننگان این محصول پروتئینی با ارزش بوده اند . سه کشور اروپایی آلمان ، فرانسه و اسپانیا نیز در رده های هشتم ، نهم و دهم جدول بزرگترین تولیدکنندگان جهانی تخم مرغ بودند .
با گذشت سالیان متمادی ، چین جایگاه خود را همچنان حفظ کرده است . این در حالیست که با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی ، ایالات متحده آمریکا به رتبه دوم جدول فوق ، نقل مکان کرد . از سوی دیگر ، با از هم گسستگی اتحاد جماهیر شوروی ، چین تولیدات خود را تا 3 برابر ، افزایش داد .
اما در بخش های انتهایی جدول یاد شده ، اسپانیا ، جایگاه خود را به کشور ترکیه داد . در قاره آمریکا نیز مکزیک با پیشرفتهای بسیار مناسب خود به رتبه ششم جدول فوق دست یافت .
جایگاه قاره پهناور آسیا در تولید جهانی تخم مرغ در سال 2007 میلادی ، قابل توجه است . توجه داشته باشید که 3 کشور آسیایی چین ، هندوستان و ژاپن سهمی معادل با 50 درصد از تولید فوق را به خود اختصاص داده اند . از سوی دیگر ، 4 کشور آسیایی در میان ده کشور برتر تولیدکننده تخم مرغ دیده می شوند .
اما در قاره سبز اروپا ، وضعیت به نحوی دیگر بوده است . این قاره طی سالیان گذشته به طور مداوم ، سهم خود را از بازارهای جهانی تخم مرغ از دست داده است و بخش بزرگی از زمین بازی فوق را ترک کرده است . در دهه 90 میلادی ، اروپا با داشتن سه سهم از ده سهم بزرگترین تولیدکنندگان جهانی تخم مرغ ، جایگاه مطلوبی داشت . اما در سال 2007 میلادی ، وضعیت فوق دچار تغییراتی شد . اگرچه آلمان و فرانسه خود را در بین 10 کشور برتر جدول فوق نگاه داشتند ، اسپانیا با کاهش تولیدات مواجه شده و به رده های پائین تر نقل مکان نمود .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار