جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي انواع دانخوري در سالن هاي پرورش
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

3 شهريور 1389 - 10:56
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: انواع دانخوري در سالن هاي پرورش پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

دانخوری های دستی ناودانی

این دانخوریها که به طور دستی پر می شوند ، به شکل ناودان بوده و از آهن سفید و یا آهن گالوانیزه ساخته می شوند . طول آن ممکن است ۱۰۰ سانتی متر و حتی بیشتر باشد و عرض و عمق آن با توجه به سن استفاده طیور متغیر بوده و معمولا برای جوجه ها به عرض ۱۰ و ارتفاع ۱۰ سانتیمتر و برای نیمچه ها و مرغهای تخمگذار به عرض ۲۰ و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود .

این دانخوری ها دارای پایه قابل تنظیم هستند و با توجه به سن جوجه یا مرغ ، ارتفاع دانخوری از زمین کم یا زیاد می شود ؛ به طوری که همیشه ارتفاع لبه دانخوری معادل پشت جوجه یا مرغ است . برای اینکه طیور وارد دانخوری نشوند ، اغلب در بخش بالای دانخوری میله ای مدور نصب می شود .

ساختمان این دانخوری ها بسیار ساده بوده و در همه جا می توان آن را ساخت . به طور کلی ساختمان دانخوریها باید طوری باشد که اولا به آسانی و با حداقل کار قابل پر شدن باشند . ثانیا ریخت و پاش غذا در آنها کم یا ناچیز باشد . ثالثا جنس انها محکم بوده و به خوبی قابل شستشو و ضد عفونی کردن باشند . در ضمن در صورت خراب شدن ، به آسانی قابل تعمیر باشند .

دانخوریهای دستی مدور و بشکه ای (استوانه ای)

این دانخوریها از یک مخزن بشکه مانند و یک بشقاب گرد در زیر آن تشکیل شده است . مقدار ورود غذا به داخل بشقاب را می توان به وسیله پیچ تنظیم نمود . جنس دانخوریها از آهن گالوانیزه و یا پلاستیک بوده و دارای مزایای زیر است :

۱) با توجه به ظرفیت مخزن ، می توان آن را هر چند روز یکبار پر کرد که در اینصورت از نظر کار و نیروی انسانی صرفه جویی می شود .

۲) چنانچه این دانخوری ها به وسیله تسمه و یا طناب به سقف آویزان باشند ، به راحتی می توان ارتفاع آنها را کم و زیاد نمود. از این رو احتیاج به پایه نداشته و مقدار ریخت و پاش غذا نیز کم و خطر آلودگی غذا با مدفوع و یا مواد بستر به حداقل می رسد .

۳) سرمایه گذاری به ازاء هر قطعه مرغ در دانخوری بشکه ای کمتر از انواع دیگر است .

۴) شکل خاص دانخوری های بشکه ای سبب می شود که از نظر اشغال جا و فضا احتیاج به نصف فضای دانخوری نوع ناودانی باشد .

● دانخوریهای اتوماتیک

در کشورهایی که امکانات فنی آنها زیاد بوده و مزد کارگر گران است . اغلب سعی می شود از دانخوریهای اتوماتیک استفاده شود و این دستگاهها به دو دسته عمده بر حسب نوع استفاده تقسیم بندی می شوند :

الف) دانخوریهای اتوماتیک ناودانی زنجیری (زنجیری)

ب) دانخوری های اتوماتیک لوله ای بشقابی(حلزونی)

● دانخوریهای ناودانی زنجیری (زنجیری)

این نوع دانخوری از یک مخزن دان تشکیل شده است که معمولا در داخل و یا خارج از لانه قرار می گیرد و پر کردن مخزن یا به شیوع دستی است ویا به وسیله لوله ای که با تانکرهای اصلی ذخیره غذا در خارج سالن وصل می باشد ، صورت می گیرد .

موتور مخزن غذا به وسیله ساعت اتوماتیک در ساعات معینی به کار می افتد و غذا از داخل منبع توسط زنجیره های نقاله به داخل کانالهای ناودانی شکل که در سرتاسر طول سالن کشیده شده است ، حمل شده و در اختیار طیور قرار می گیرد .

مقدار و میزان غذایی که به داخل کانالها ریخته می شود ، به وسیله پیچ به آسانی قابل تنظیم است و ارتفاع دانخوریها نیز به وسیله پیچی که در پایه انها قرار دارد ، با توجه به سن طیور کم یا زیاد می گردد . از دانخوریهای اتوماتیک معمولا برای مرغداریهای بزرگ استفاده می شود و عیب بزرگ استفاده از این دستگاهها ، غیر یکنواختی سیستم تغذیه مرغهاست ، به طوری که اغلب طیوری که در قسمتهای نزدیک به منبع توزیع غذا قرار دارند ؛ غذای بیشتر و با کیفیت بهتری نسبت به طیوری که در قسمت دورتر قرار گرفته اند دریافت می کنند .

البته امروزه سیستمهایی نیز طراحی شده اند تا دان پس از حرکت از مخزن ، در یک زمان و به طور یکنواخت در دسترس تمامی طیور قرار گرفته و استثنایی ایجاد نشود .

● دانخوریهای لوله ای بشقابی(حلزونی)

در این سیستم یک آگر که در داخل لوله قرار دارد ، باعث انتقال دان در سراسر سالن می شود . لوله های کوچک دیگری در فاصله های معین به لوله اصلی متصل بوده و قرار دارند که از طریق آنها دان در داخل دانخوریها بشقابی ریخته می شود .

● دانخوریهای لوله ای بشقابی (حلزونی)

این دانخوری فقط در سیستمهای پرورش بر روی بستر کاربرد داشته و در پرورش مرغ مادر گوشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و ظرفیت آن به ابعاد سالن و ظرفیت طیور داخل سالن بستگی دارد .
علوم و صنایع مرغداری
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار