جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي دام هاي بزرگ ميزان نياز اسبها به آب و نمک
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

16 فروردين 1390 - 8:11
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: ميزان نياز اسبها به آب و نمک پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

اسب و نمك
كمبود شديد نمک مي تواند سبب مرگ اسب شما شود .
نمك يك ماده بسيار ضروري مي باشد كه بدن به آن احتياج دارد ولي قادر به ساخت آن نيست و بايد در جيره غذائي اضافه شود .
نمك از سديم و كلر تشكيل شده است . سديم يك الكتروليت مي باشد و الكتروليتها از ذراتي که داراي بار الكتريكي مي باشند و يون ناميده مي شوند تشکيل شده اند . يونها براي متابوليسم سلولي ، تعادل سيستم سلولي و توليد انرژي مورد نياز مي باشند . سديم به نگهداري هيدراتاسيون كمك نموده و جهت انقباض عضلاني و عصبي بسيار مهم مي باشد . كلر نيز يك الكتروليت مي باشد و زمانيكه سديم بار مثبت دارد داراي بار منفي است و تعادل اين دو به نگهداري سلامت سلولهاي خوني كمك مي كند .
خون خود تنظيم(homeostatic) مي باشد و براي نگهداري حالت تعادل خود از ارگانهاي ديگرهم مواد مورد نياز خود را مي گيرد .
اگر كه نمك در رژيم غذايي موجود نباشد ، خون احتياج خود را از نمك موجود در ادرار و عرق جذب مي کند ، اما توليد ادرار و عرق نمي تواند متوقف شود و خون نمك را به كليه و غدد عرق باز مي گرداند . بدن سعي مي كند با رقيق سازي ادرار و عرق با آب بيشتر جبران اين كمبود را متعادل کند كه بافتهاي بدن در اين هنگام دهيدراته مي شوند .
يك اسب با سايز متوسط 1100 پوند در هنگام استراحت حدود 2 اونس در روز به نمك احتياج دارد . در روزهاي گرم و هنگام فعاليت شديد و تعريق زياد ، اين نياز به 5 اونس ميرسد ( تقريباً هر اونس معادل 6 قاشق چايخوري مي باشد) .
مقداري نمك در فراورده هاي توليدي تجاري وجود دارد . در هر روز به اندازه 1 اونس نمك به اين صورت تامين مي شود ولي كافي نيست . نمك بايد از طرق ديگري مثل قالبهاي نمك يا نمكهاي نرم تامين شود . قالبهاي نمك براي گاوها طراحي شده اند كه زبان سخت و خشني دارند و به همين دليل برخي اسبها اين قالبها را براي بدست آوردن نمك خراب مي كنند . نمكهاي دانه اي سفيد بصورت نرم و پودري توصيه مي شود که از قالبهاي نمك هم اقتصادي تر مي باشند .
شروع تغذيه با نمك بايد به تدريج باشد و در اختيار گذاشتن بيش از اندازه آن سبب مسموميت خواهد شد . علائم مسموميت با نمك بصورت اختلال دستگاه گوارش و قولنج مي باشد .
نمك تنها ماده معدني است كه اسبها به نياز به آن آگاه هستند . اسبها ممكن است كمبود مس يا هر ماده معدني ديگري را احساس کنند ولي در صورت دسترسي داشتن به اين مواد نيز از آن مواد مصرف نكنند ولي قطعاً در صورت نياز بدن به نمك آن را مصرف مي كنند .

اسب ها در صورت مصرف نمك به آب نياز پيدا مي کنند . آب مهمترين ماده غذايي مي باشد . افزايش مصرف نمك افزايش جذب آب را نيز در بر خواهد داشت .
اسب وآب

مهمترين ماده غذايي براي اسب ها آب مي باشد كه اغلب ناديده گرفته مي شود . صاحبان اسبها اغلب نگران ميزان پروتئين ، كربوهيدرات و انرژي اسبهاي خود مي باشند و كمتر راجع به نياز اسب به آب فكر مي كنند .
يك اسب بدون غذا تا 1 هفته قادر به زندگي مي باشد ولي بدون آب ظرف مدت 6 ساعت قطعاً خواهد مرد
تمام ارگانهاي بدن نيازمند آب مي باشند :
- دستگاه گوارش براي رقيق سازي مواد غذايي و كمك به حركت غذا در طول روده به آب احتياج دارد .
- جهت انتقال مواد زايد به بيرون از بدن آب مورد نياز مي باشد .
- آب به متابوليسم كمك كرده و دماي بدن را تنظيم مي كند .
- باعث انتقال پيام هاي الكتريكي بين سلولها شده كه همين امر موجب حركت عضلات ، سبب بينايي در چشم ، شنوايي در گوش و عملكرد مغز مي شود .
- آب براي نرم كردن مفاصل و نگهداري پوست سالم مورد نياز مي باشد .
..
مقدار آب مورد نياز بدن اسب بنا به موقعيت متفاوت مي باشد :
- دما
- رطوبت
- نوع علف
- سن
- سلامت عمومي بدن و سطح فعاليت نقش بزرگي را در ميزان آب مورد نياز بدن دارند .
يك اسب سالم در هنگام استراحت در محيط خنك با رطوبت كم ، با تغذيه از علف سبز رسيده و آبدار و بدون توليد شيردر هر روز به ازاي هر 100 پوند وزن بدن به اندازه 5/1 گالن آب نياز دارد . يعني يك اسب 1000 پوندي در هر 24 ساعت به 5 گالن آب احتياج دارد . اسب هاي كاري و يا شيرده و مولد، بيشتر از 5/1 گالن در هر 100 پوند وزن بدن در روز احتياج به آب دارند و اين اسب ها به جاي شير يا مايعات دفع شده از بدن نيازمند جايگزين مايعات مي باشند .در اين گونه موارد يك اسب 1000 پوندي به 15 گالن آب يا بيشتر درطول روز نياز دارد .
به علت ميزان بالاي نياز اسب و اهميت وجود آب براي دستگاه گوارش ، حضور و دسترسي به آب تازه و سالم ضروري مي باشد . حتي يك اسب گرم هم بايد با يك مديريت دقيق به آب دسترسي داشته باشد و هر 5 دقيقه يكبار به اسب اجازه نوشيدن چند جرعه آب داده شود .
مصرف آب مستقيماً روي جذب غذا اثر مي گذارد . اگر اسبي كمبود آب داشته باشد ميزان غذاي مصرفي آن هم كم مي شود . آب براي گوارش ضروري است . كمبود آب يكي از علل اصلي انباشتگي مواد غذائي در دستگاه گوارش مي باشد .غذا در لوله گوارشي خشك شده و نمي تواند بصورت مناسب از ميان لوله گوارش جابجا شده و نتيجه آن انسداد و گرفتگي لوله ها و در نهايت منجربه كوليك (درد شكم بصورت ناگهاني) خواهد شد .
كيفيت آب بسيار مهم مي باشد . اگر اسبي به آب دسترسي داشته باشد اما نتواند بنوشد و يا اينكه آب در دسترس حيوان آلوده باشد سلامت جسمي حيوان به خطر مي افتد . منابع آب به شكلهاي مختلفي در دسترس هستند . منابع عمومي آب ،چاهها ، درياچه ها ،رودها و آب زه كشي . آب منشعب از منابع عمومي احتمالاً سالمتر و در دسترس تر از سيستمهاي *****اسيون وخالص سازي مي باشند .
آب چاه بايد آزمايش شود . مراجع ذيربط مي توانند آب را از نظر باكتري ، مواد معدني و PH آزمايش كنند و اين آزمايش نيز بايد سالانه انجام گيرد . رود ها ، دريا ها و آب زه كشي نبايد به عنوان تنها منابع آب نوشيدني مورد استفاده قرار گيرند . دريک منبع آبي اشكال مختلف آلودگي از قبيل حشره كشها ، علف كشها ، باكتريها و .. مي تواند وجود داشته باشد . منبع آب ممكن است راكد ، مانده يا اينكه خشك شود . يک نوع جلبک در آب تالابها رشد ميکند که بسيار سمي بوده و ميتواند منجر به مرگ اسب شود .
حال شما ميدانيد که آب مصرفي اسب شما پاکيزه و تازه مي باشد و همچنين از نياز اسب خود به منابع آبي آگاهي داريد .
آب و نمك هم ساده و هم ارزان هستند و هم به ميزان کافي در دسترس ميباشند ، اسب شما ارزش آن را دارد که براي حفظ سلامت آن از اين منابع با ارزش استفاده کنيم .
دکتر مريم معتمد
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار