جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست انگل شناسي انگل توکسرکارا ( قسمت دوم)
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

8 دي 1393 - 8:32
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: انگل توکسرکارا ( قسمت دوم) پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نئواسکاریس ویتولوروم یا توکسوکارا ویتولوروم
سیر تکاملی این نماتد تا حدودی با سایر نماتد های این خانواده متفاوت است اگر گاو مسن در محیطی باشد که تخم آسکاریس باشد و آنرا بخورد بیماری اتفاق نمی‌افتد نوزادها در نسوج مختلف به حالت خفته در می‌آیند بنابراین در طبعیت نباید گاوهای بالای ۹ ماه آلوده باشند در زمان آبستنی و در روزهای آخر به علت تغییرات هورمونی ایمنی کم می‌شود انگل از نسوج خارج می‌شوند. چون انگل عمدتاً در روده زندگی می‌کند عوارض آن نیز در روده دیده می‌شود. نوزادها خفته بیدار می‌شوند یک تعداد وارد دستگاه گردش خون شده و به غدد پستانی می‌روند وقتی که گوساله به دنیا می‌آید از شیر مادر تغذیه می‌کند که عمدتاً از راه شیر آلوده می‌شوند بیماری ناشی از شیر است. حتی در گوساله‌ها ۲۳-٢١ روزه نیز آلودگی شدید می‌تواند اتفاق بیافتد چون در این مدت کرم بالغ تخم ریزی می‌کند دام مسن تر که می‌شود تخم دفع می‌کند. ممکن است تعدادی نوزاد به ریه رفته ذات ریه کرمی ایجاد کنند. آلودگی جنینی هم وجود دارد از طریق جفت آلوده می‌شود ولی راه غالب شیر است.

بیماری زایی: در ایران فقط در گاوداری‌ها و گاومیش داری‌هایی که شرایط بهداشتی بدی دارند آلودگی هست در گاوداری‌های صنعتی آلودگی را نداریم انگل از روده تغذیه می‌کند علائم آن کاهش وزن، بی‌اشتهایی و لاغری و وجود چربی در مدفوع است. (نئوآسکاریس ویتولورم) اسهال گلی رنگ بوده و بوی کلروفرم می‌دهد و آلودگی با اسهال کلی فرمی همرا است.کرم‌های روده کلفت از نظر تشخیص بزرگ هستند به جز اسکرجابنیا که mm۶-۵ است.

● توکسوکاریازیس چیست؟
توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.

توله سگها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر مادر پس از تولد آلوده می گردند . اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند. این انگل نه تنها در سگ و گربه باعث بیماری می گردد ، بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصاً بچه ها ایجاد بیماری می کند.درایلات متحده تخمین زده می شود که سالانه هزار مورد از آلودگی در انسان مشاهده می شود.
تذکر: اصولاً موارد توکسوکاریازیس در انسان نادر است.


● علائم توکسوکاریازیس چیست؟
دو شکل عمده این بیماری وجود دارد:
1. فرم چشمی: توکسوکاریازیس می تواند منجربه بیماریهای چشمی گردد که درنهایت موجب کوری می گردد. فرم چشمی زمانی ایجاد می گردد که انسان و یا حیوان تخم انگل را ببلعد تخم انگل در داخل روده باز می شود و تبدیل به لارو می شود این لارو می تواند با مهاجرت به سایر نقاط بدن از جمله چشم سبب بروز مشکلاتی برای چشم شود که در نهایت منجر به التهاب و زخم شبکیه شود.هر ساله حدود هفتصد نفر از کودکان مبتلا به فرم چشمی توکسوکاریازیس بینایی خود را از دست می دهند.

2. فرم احشایی :آلودگی شدید ومرتبط با توکسوکاریازیس اگرچه به ندرت اتفاق می افتد ، اما می تواند منجر به ایجاد فرم احشایی توکسوکاریازیس شود . پس از اینکه تخم توکسوکاریازیس توسط انسان بلعیده شود در داخل روده به لارو تبدیل می شود. این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می کنند تا اینکه خود به خود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. ارگانهایی که بیشتر درگیر می شوند ، شامل: مغز ، کبد ، ریه یا چشم می باشند.

علائم بیماری شامل: تب ، سر درد ، سرفه ، درد یا ناراحتی معده ، آسم یا پنومونی می باشد. در بیشتر موارد آلودگی به توکسوکاریازیس خیلی جدی نیست و بیشتر افراد خصوصاً افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده اند ، علائم خاصی را نشان نمی دهد. موارد بسیار شدید اغلب نادر است ، اما بیشتر در بچه هایی که در مناطق آلوده شده با مدفوع سگ یا گربه بازی می کنند دیده می شود.

● توکسوکاریازیس چگونه منتشر می شود؟
متداول ترین انگل که در انسان خطرساز می باشد توکسوکاراکانیس می باشد.
اگر چه مواردی از توکسوکاریازیس گربه ای نیز در انسان دیده می شود ، اما به دلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع ، موارد آن نادر است. انگل از طریق بند ناف یا شیر مادر به توله ها منتقل می شود. لاروها به سرعت در روده توله سگها ، بالغ می شود. وقتی توله سگها به سن سه یا چهار هفتگی می رسند شروع به دفع تعداد زیادی تخم انگل می کنند که از طریق مدفوعشان موجب آلودگی محیط می گردند. تخمها به سرعت تبدیل به لارو عفونی می گردند

. ● چگونگی آلودگی به توکسوکاریازیس؟
شما و فرزندانتان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکاریازیس که در خاک یا سایر سطوح آلوده وجود دارند (حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید) آلوده شوید. تخم این انگل می تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند.

●چه کسانی بیشتر در معرض توکسوکاریازیس قرار دارند؟
بچه های کوچک ، صاحبان سگ و گربه بیشتر در معرض ابتلا هستند. بچه های کوچک به دلیل اینکه چهار دست و پا راه میروند و مرتب دستشان را در دهان خود می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

● راههای پیشگیری از توکسوکاریازیس چیست؟
1. جهت اطمینان از نداشتن آلودگی توله ها سعی نمایید توله هایی خریداری نمایید که مادرانشان طی دوران بارداری بطور کامل تحت درمان ضد انگلی قرار گرفته اند. ضمناً توله ها را بطور منظم از سن دو هفتگی هرسه هفته طبق توصیه دکتر دامپزشک مورد درمان ضد انگلی قرار دهید.

2. دستهایتان را پس از بازی با حیوان خانگی (تازه خریداری شده و بطور کامل خودتان درمان انگلی را انجام ندادید) یا فعالیت در خارج از خانه بخصوص قبل از خوردن غذا بخوبی با صابون شستشو دهید.

3. به بچه هایتان بیاموزید همیشه دستها یشان را بعد از بازی کردن با سگ یا گربه و بعد از بازی کردن در خارج از خانه شستشو دهند.

4. به بچه ها اجازه ندهید در مکانهایی که بوسیله مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند.

5. هرگز بچه های کوچک را با سگها تنها نگذارید مگر اینکه سن سگ بیش از شش ماه باشد ضمناً مانع از این شوید که نوزادتان چهار دست و پا روی زمین حرکت کند.

6. دور محل بازی کودکان را محصور نمایید تا مانع ورود سگها به آن شوید.

7. تا حدی که امکان دارد از تماس نوزادان با توله سگها و بچه گربه ها قبل از تکمیل برنامه ضد انگلی آنها جلوگیری نمایید.

8. هرگز بچه های کوچک را مقابل درب ورودی ساختمانهای عمومی روی زمین نگذارید.

9. فوراً پس از مدفوع کردن سگ محل آن را تمیز نمایید و پس از جمع آوری مدفوع آنرا بطور دقیق و کامل معدوم نمایید. حداقل هفته ای یکبار محل زندگی حیوانات خانگی را تمیز نمایید و سرانجام اینکه دقت نمایید تا سگتان در محلهای عمومی مدفوع نکند.

براي جلوگيري از عفونت ، کدام يک از گزينه‌هاي زير بيشترين فايده را دارد؟
عفونت مجدد با توکسوکارا کانيس و توکسوکارا کتي محتمل است و عفونت قبلي، ايمني ايجاد نمي‌کند. درمان پروفيلاکتيک ضدکرم نقشي در پشگيري از عفونت مجدد ندارد. تلاش براي پيشگيري از عفونت بايد در جهت افزايش آگاهي باشد به ويژه در دارندگان حيوانات اهلي، درباره خطر بيماري‌هاي مشترک انسان و حيوان و چگونگي به حداقل رساندن آنها. مشاوره با اين بيمار درباره خطرات پيکا که يک عامل خطر اثبات شده براي توکسوکارياز است ضروري مي‌باشد. توصيه به بيمار براي نگه نداشتن سگ، اضافي و غيرضروري است. واکسني در حال حاضر براي حفاظت در برابر عفونت توکسوکارا در دسترس نمي‌باشد. در ويزيت پيگيري 1 ماه بعد، ائوزينوفيلي بيمار برطرف شد. وضعيت عمومي وي از نظر باليني بهبود پيدا کرد، هر چند که وي همچنان دچار ضعف اندام فوقاني راست بود. بيمار درباره پيشگيري از عفونت‌هاي آتي با توکسوکارا و به ويژه پرهيز از خوردن خاک مشاوره شد.

راه های ابتلا
درصورت بلع تخمهای عفونی توکسوکارا که درخاک یا سایرسطوح آلوده وجوددارند( حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید) ممکن است آلوده شوید، تخم این انگل می تواند تا دوسال یا بیشتردرخاک زنده بماند.

راه های تشخیص
باپزشک درمورد احتمال آلودگی صحبت کنید.درصورت ضرورت انجام آزمایشهای خاص مثبت تشخیص آلودگی ضروری است.

درمان
فرم احشایی آلودگی با داروهای ضد انگلی که معمولا همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گرد.
· اسلامی، ع، کرم شناسی دامپزشکی،انتشارات دانشگاه تهران، جلد 1، چاپ سوم،1385 .
· رنجبر بهادی، ش، بررسی آلودگیهای کرمی، مجله دانشکده،دوره58،شماره3،1382 .
· شاددل، ف، انگل شناسی دامپزشکی، انتشارات دانشگاه شیراز، چاپ اول، 1377 .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار