جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست فارماكولوژي و بيوشيمي آشنايي و معرفي برخي از داروهاي طيور
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

8 دي 1393 - 8:46
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: آشنايي و معرفي برخي از داروهاي طيور پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

ويتامين ade
ويتامين a و e براي توليد مثل و ويتامين d براي بهتر شدن پوسته تخم قناري مفيد مي باشد. استفاده به موقع از اين ويتامين ها در زمان جفت گيري در بهبود نطفه پرنده مؤثر مي باشد.
زمان استفاده از ويتامين:
e : استفاده از اين ويتامين در زمان جفت گيري مانع از ابتلاي پرنده به بيماريهاي تناسلي مي شود. همچنين در تقويت اسپرم پرنده نيز موثر است. اين ويتامين در بهتر شدن حالت تخم قناري تاثير گذار بوده و مانع از آن مي شود كه شكل تخم موجب آزار عضلات تخمدان پرنده ماده شود.
موارد استفاده: در زمان توليد مثل و قبل از جفت كردن پرنده نر و ماده و همچنين در مواقعي كه پرنده دچار ضعف مي باشد.
مقدار مصرف:
4 قطره در 40 ميلي ليتر آب به مدت 10 روز و به صورت محلول در آب استفاده شود. چنانچه به منظور پيشگيري از بيماري استفاده مي شود به مدت 5 روز استفاده شود.

antiasmatico
اين دارو براي درمان بيماري آسم و آلرژي در پرندگان زينتي استفاده مي شود. از اين دارو براي معالجات عفوني نيز استفاده مي شود. آسم در قناري يك بيماري مزمن مي باشد كه مشكلات دستگاه تنفسي و گوارشي در پرنده ايجاد مي كند و نهايتا منجر به مرگ آن مي شود.
پرنده مبتلا به آسم سر به بالا و منقار باز و با حالت پوف كرده به سختي نفس مي كشد. داروي آنتي اسماتيك براي درمان آسم و آلرژي مفيد مي باشد
مقدار مصرف:
5 تا 10 قطره در 40 ميلي ليتر آب و به مدت 5 روز استفاده مي شود .


anti-stress
حمل و جابجايي پرنده از جايي به جايي ديگر باعث بروز عارضه اي به نام استرس در آن ميگردد. در اين حالت ميكروبها در بدن پرنده فعال مي شوند. استرس مكانيسم فيزيكي بدن پرنده را در برميگيرد. فرار يا حمله از جمله نشانه هاي فيزيكي آن مي باشد. در اين حالت قلب ، ريه و مغز پرنده تحت تاثير استرس قرار گرفته و هورمون آدرنالين در بدن پرنده ترشح مي شود و اين هورمون موجب كاهش سيستم دفاعي بدن آن ميگردد و پرنده ضعيف شده و به راحتي بيمار مي شود.
بعضي از مواقعي كه قناري استرس دارد عبارتند از: تهاجم حيوانات زياد ، قرار گرفتن پرنده در يك قفس جديد ، جابجايي قناري به مكاني ديگر ، جدا شدن قناري از جفت خود ، تنها بودن قناري ، قرار گرفتن يك قناري ديگر در قفس پرنده ، سر و صداي زياد ، كم و زياد شدن نور اتاق قناري ، استراحت كم ، كم و زياد شدن دماي اتاق ، عدم نظافت در محل نگهداري پرنده ، رژيم غذايي نامناسب ، وجود شپش در بدن پرنده و گرفته قناري.
مقدار مصرف:
4 تا 5 قطره در 40 ميلي گرم آب . چنانچه قناري از استرس زيادي رنج مي برد بايد 8 تا 10 قطره در 40 ميلي گرم آب استفاده شود.


b-complex
اين دارو شامل ويتامينهاي زير مي باشد:
ويتامين ب 1 :مفيد براي درمان ناراحتيهاي كبد و بيماريهاي داخلي
ويتامين ب 2 : مفيد براي درمان بيماريها و عفونتهاي داخلي و مشكلات پوستي و ضعف عمومي
ويتامين ب 3 : مفيد براي آرامش پرنده
ويتامين ب 5 : تقويت كننده سيستم دفاعي بدن در مقابل بيماريها
ويتامين ب 6 : افزايش دهنده توليد گلبول قرمز خون و تقويت كننده سيستم عصبي پرنده
ويتامين ب 8 : مفيد براي بهبود عملكرد كبد بعد از مصرف آنتي بيوتيك
ويتامين ب 12 : مفيد براي عملكرد بهتر گلبولهاي در حال رشد ، ناراحتي كبدي مزمن و حركت دادن چربي جگر و ايجاد تعادل در پرنده ، دفع سموم از بدن پرنده و كمك به رشد بهتر قناري و جنين
كمبود ويتامين ب موجب اختلال در سيستم عصبي پرنده مي شود و در بعضي مواقع پرنده قادر نخواهد بود تا بر روي چوب قفس بايستد و گوشه گير مي شود. همچنين كمبود آن در هنگام تخم گذاري موجب كاهش تعداد تخم شده و جوجه ها نيز ضعيف خواهند بود.
مقدار مصرف:
4 قطره در 40 ميلي گرم آب و به مدت 5 تا 10 روز استفاده شود .


calcio
كلسيم عامل مهم و اصلي در تشكيل استخوان و فرم گرفتن تخم قناري مي باشد و از اين رو بسيار ضروري مي باشد . كلسيم در طول سال بايد به قناري داده شود . نقص در نوك پرنده ناشي از كلسيم مي باشد كه در هنگام بلوغ پرنده مشاهده مي شود. چنانچه رژيم غذايي پرنده فاقد كلسيم مورد نياز باشد در هنگام تخم گذاري ، پوسته تخمها سفت نخواهد بود و لنبه خواهد شود و شكل آن نيز بد فرم مي باشد. كمبود كلسيم موجب كج شدن استخوان پا و انگشتان پرنده ميگردد.
مقدار مصرف:
15 قطره در 40 ميليگرم اب براي 15 روز قبل از تخمگذاري و در ديگر مواقع 4 تا 5 قطره در 40 ميليگرم آب به مدت 5 تا 7 روز استفاده شود.


canto
آواز خواندن قناري موجب تحريك جنسي آن مي شود. غده تستسترون مسئول خواندن در قناري نر مي باشد. در مغز قناري نر 3 نقطه و در مغز قناري ماده 2 نقطه شناسايي شده كه موجب خواندن قناري مي شود. تارهاي صوتي قناري در پايين گلو و اطراف سينه قرار دارد و سمت چپ در خوانده استفاده مي شود. اين دارو براي قناري نر مي باشد و موجب افزايش خواندن در پرنده ميگردد.
مقدار مصرف:
25 قطره در 40 ميليگرم آب و 2 تا 3 بار در هفته استفاده مي شود. اين دارو را ميتوان در غذاي نرم پرنده نيز استفاده نمود. چنانچه در طول 3 تا 4 هفته جواب نداد احتمالا پرنده به بيماري ديگري مبتلا مي باشد


color
احتياج قناري به ماده رنگي كارتنوئيد باعث قرمز شدن رنگ پرها مي شود.
بعضي از مواردي كه كمك مي كند تا رنگ قناري ثابت بماند عبارتند از:
1- در نور آفتاب نباشد و هنگام پرريزي پرنده نباشد
2- هميشه همان اندازه معين شده استفاده شود
3- زمان استفاده از دارو هميشه ثابت باشد
4- بايد از اين دارو قبل از پرريزي و بعد از تولك رفتن استفاده كرد
با تدريجي دادن اين دارو نتيجه دلخواه را بدست خواهيد آورد. توجه داشته باشيد كه از اين دارو براي قناريهاي پرتغالي و زرد رنگ استفاده شود زيرا پرنده هايي كه زمينه اين رنگ را نداشته باشند آن را به خود نمي گيرند. اين دارو براي قناريهايي كه زمينه قرمز رنگ دارند استفاده مي شود.
مقدار مصرف:
20 ميلي در 200 گرم غذاي نرم 25 % از حجم غذاي روزانه باشد. مقدار اضافه آن را در جايي خشك و خنك و دور از نور نگهداري نماييد. قبل از مصرف دارو آن را بخوبي تكان دهيد.


cria
عفونتهاي روده اي در تمام مواقع در زندگي پرندگان مشاهده مي شود كما اينكه همين عفونتها ميتواند خطر جدي براي بزرگ شدن جوجه ها باشد . آزمايشها نشان داده كه مصرف صحيح آنتي بيوتيكها در زمان بزرگ شدن جوجه ها ميتواند تاثير بسيار زيادي در جلوگيري از بيماريهاي عفوني و روده اي داشته باشد.
انتقال بيماري يا ويروس سالمونلا در تمام حيوانات مي باشد. اين باكتريها هميشه همراه حيوانات هستند ولي وقتي كه سيستم دفاعي بدن آنها ضعيف شود همراه با تغيير آب و هوا و رژيم غذايي نامناسب و كمبود مايعات و يا انتقال ويروس از طريق والدين به جوجه ها در بدن آنها فعال مي شوند. مدفوع سبز رنگ نشان دهنده ويروس سالمونلا و مدفوع سفيد و آبكي نشان دهند بيماري روده اي يا ورم روده در پرنده است.
مقدار مصرف:
لازم به ذكر است كه اين دارو بايد از بدو تولد جوجه استفاده شود.
ابتدا تا روز 15 تا 20 روزگي تولد مقدار 5 تا 6 تا 10 گرم در 1 كيلوگرم غذاي نرم يا دانه يا آب
قناري بالغ: براي حيوانات بالغ براي جلوگيري و درمان 5 تا 10 گرم در 1 ليتر آب به مدت 5 تا 6 روز


gentamicina
اين دارو بسياري از بيماريهاي عفونتي كه در جگر و قلب و سنگدان پرنده بوجود مي آيد را درمان مي كند. جنتامايسين اولين انتخاب در بين آنتي بيوتيكها مي باشد. همچنين براي درمان سالمونلا استفاده مي شود.
اگر مدفوع قناري سفيد همراه با ادرار بود بدانيد از جمله عفونتها است كه از طريق جنتامايسين درمان مي شود. حتي اگر تشخيص داديد كه جوجه هاي داخل لانه مبتلا به بيماري اسهال و سالمونلا هستند ميتوانيد از اين دارو براي درمان اين عارضه استفاده كنيد.
مقدار مصرف:
4 قطره در 40 ميلي به مدت 3 تا 5 روز متوالي.
در مواقعي كه حيوان نميتواند دارو را مصرف كند ميتوانيد مخلوط شده دارو و آب را به طور مستقيم داخل دهان قناري بريزيد.


muda
از اين دارو زماني كه قناري تولك رفته است استفاده مي شود. در بعضي مواقع كه قناري بي موقع تولك مي رود نشان دهنده وجود بيماري عفوني در آن است. در موقع تولك قناري نياز زيادي به اسيدهاي آمينه دارد. در اين مواقع استفاده از اين دارو موجب بهبود و كوتاه شدن دوره تولك پرنده مي شود.
مقدار مصرف:
3 قطره در 40 ميلي آب به مدت 15 روز استفاده شده سپس 5 روز به پرنده استراحت داده و مجددا 15 روز تكرار شود.


polvo insecticida
اين دارو پودر شپش ناميده مي شود كه ميتوان به طور مستقيم و حتي زير پوست و پر قناري استفاده كرد. اين دارو هيچگونه عوارض جانبي ندارد.
از اين پودر ميتوان به صورت اسپري شده نيز استفاده كرد. در اين حالت به مدت چند ثانيه و از فاصله 50 سانتي به پرنده اسپري كنيد. اين عمل را هر 5 روز تكرار نماييد. قفس قناري را نيز ميتوان بر ضد شپش به همين طريق اسپري كرد.


sulfa
اين دارو يكنوع آنتي بيوتيك مي باشد و استفاده از آن ميتواند در پيشگيري از بيماري ورم روده و بيماريهاي انگلي جلوگيري نمايد . عفونت ابتدا از راه دهان و ريه ها وارد خون پرنده مي شود. هنگامي كه پرنده به ورم روده مبتلا مي باشد بهتر است آن را كمي در مقابل نور خورشيد قرار دهيد تا عفونتهاي موجود بر سطح بدن و قفس پرنده از بين بروند .
مقدار مصرف:
3 قطره در 100 ميلي آب به مدت 3 روز استفاده شود. سپس 2 روز به پرنده استراحت داده و مجددا 3 روز ديگر از دارو استفاده گردد.


total
اين دارو شامل مجموعه اي از ويتامينها و اسيدهاي آمينه ميباشد كه عبارتند از : K3-c-b3-b2-b1-e-d3-a1 .
هنگامي كه به پرنده آنتي بيوتيك ميدهيد به شما پيشنهاد مي شود از اين دارو نيز استفاده كنيد. از اين دارو ميتوانيد در غذاي جوجه و يا محلول در آب استفاده كنيد آن هم 5 روز متوالي يا 2 هفته در ماه.
مقدار مصرف:
چنانچه ميخواهيد آن را در غذاي تخم مرغي استفاده كنيد ، 16 قطره از اين دارو را در 10 گرم غذاي تخم مرغي مخلوط كنيد.
براي استفاده از اين دارو در آب به اين ترتيب عمل كنيد: 8 قطره در 40 ميلي آب . براي قناريهايي كه ميخواهيد به صورت متوالي استفاده نماييد 1 تا 2 قطره در 40 ميلي آب در هر روز استفاده شود.
براي استفاده از اين دارو در مرغ عشق 1 تا 6 قطره در 40 ميلي آب استفاده شود.


vermicida
نوعي انگل بنام نمادتودسك وجود دارد كه تخم آن از طريق آب يا غذا از محيط جذب بدن پرنده شده و در دستگاه گوارشي پرنده جايگزين ميگردد و موجب خارش در مقعد پرنده مي شود. در چنين مواقعي از اين دارو براي درمان و برطرف شدن اين انگل از بدن پرنده استفاده مي شود.
مقدار مصرف:
2 قطره در 40 ميلي آب يك مرتبه به پرنده داده شود . اين ميزان به هيچ عنوان نبايد اضافه شود. در مواقعي كه با يك مرتبه استفاده از اين دارو بيماري درمان نشد ميتوان به مدت 2 تا 3 هفته تكرار كنيد.


اسپري ardap
اين اسپري از بين برنده شپش مي باشد. براي اسپري كردن بهتر است از فاصله 30 سانتي انجام شود. بايد مراقب بود كه به غذاي پرنده اسپري نشود. اين اسپري به مدت 6 ماه قناريهاي شما را در مقابل شپش محافظت مي كند.
قبل از استفاده از آن بايد به خوبي اسپري را تكان دهيد. بعد از استفاده قناري را در هواي آزاد قرار دهيد. از اين اسپري در محل مرطوب و خيس استفاده نشود. استفاده زياد از آن موجب بروز عوارض در پرنده مي شود.


seri-a
در مواقعي كه قناري بيمار است تا بهبودي كامل بايد از اين دارو به قناري داده شود. همچنين ميتوان به جوجه هايي كه داخل لانه هستند از اين دارو داد. براي قناري كه استرس دارد نيز ميتوان استفاده كرد. توصيه مي شود بعد از درمان با آنتي بيوتيك از اين دارو به قناري خود بدهيد.
مقدار مصرف:
4 تا 5 قطره + 40 ميلي آب به مدت 4 تا 5 روز متوالي
مواقعي كه قناري مريض است 8 تا 10 قطره + 40 ميلي آب


weha germ
قطره ويكجرم براي آن دسته از قناريهايي كه داخل لك هستند و پوست اندازي مي كنند مفيد است.
مقدار مصرف:
3 قطره روزي يك بار
براي پرندگان مريض 2 قطره در روز داخل دهان چكانده شود.
براي آنهايي كه در حال تخم گذاري هستند 3 تا 4 قطره روزانه و به مدت يك هفته و سپس روزي 2 قطره استفاده شود.


antibiotico
بيماري crd در پرنده موجب بروز بيماري ميكروبي و عفوني مي شود. اين بيماري موجب ضعيف شدن پرنده و بروز بيماري عفوني ميگردد. همچنين استرس نيز باعث اين بيماري مي شود.
اين بيماري قادر به انتقال از طريق والدين به جوجه مي باشد. حتي جوجه پرنده مبتلا نيز ميتواند اين بيماري را منتقل كند. اين بيماري از طريق هوا و كمپرس كردن و حتي از طريق انسان به پرنده منتقل مي شود. اين دارو در خود عصاره اي به نام آريتومايسين دارد كه ميتواند بيماري crd را بهبود بخشد.
مقدار مصرف:
5 قطره در 40 ميلي ليتر آب و به مدت 5 روز متوالي استفاده شود. لازم به ذكر است كه از اين دارو به منظور پيشگيري سه روز در يكماه به پرنده داده مي شود. براي پرندگاني كه قادر به استفاده از اين دارو در آب نمي باشند ميتوان 2 تا 3 قطره در روز داخل دهان پرنده بچكانيد.


bactazol
از اين دارو به منظور پيشگيري ، ضد عفوني كردن و نابود كردن حيوانات ميكروسكوپي استفاده مي شود. از داروي باكتازول در زمان جوجه كشي استفاده مي شود . پس از آن كه از باكتازول در ظروف غذا و آب و قفس پرنده استفاده شد ميتوان پس از خشك شدن ، آنها را مورد استفاده قرار داد.
موارد استفاده باكتازول:
در عفونتهاي روده اي و گوارشي ، بيماريهاي قارچي ، كشتن شپش و مگس و كنه قناري و از بين بردن بوي عفونت.
مقدار مصرف:
يكبار در هفته به منظور پيشگيري و بعد از شتشوي قفس به منظور ضد عفوني كردن آن. در مكانهايي كه شپش وجود دارد ميتوان 3 بار در هفته نيز استفاده نمود.


bioserine
اين دارو كه به قرص فشنگي مشهور است براي درمان اسهال و سرماخوردگي و ورم روده استفاده مي شود.
مقدار مصرف:
روزي يكبار و در مواقعي كه پرنده به شدت بيمار است هر 12 ساعت 1 بار استفاده شود . لازم به ذكر است كه 4 تا 8 روز يكبار به قناري داده شود.


calci-lux
دانه قناري كلسيم كافي مورد نياز پرنده را ندارد از اين رو calci-lux كه كيفيت بسيار بالايي دارد و به جذب دانه در بدن قناري كمك مي كند از بروز كمبود كلسيم در بدن پرنده جلوگيري مي نمايد و كيفيت پوسته تخم و تولد تخم را بالا مي برد.
مقدار مصرف:
براي پرندگان بالغ خارج از دوره جوجه كشي به مقدار 4 گرم + 250 ميلي آب يا 4 گرم + 100 گرم غذا به مدت 4 روز در هفته
در دوران جوجه كشي به مقدار 8 گرم + 250 ميلي آب يا 8 گرم + 100 گرم غذا به مدت 4 روز در هفته
به منظور درمان كمبود كلسيم پرنده به مقدار 12 گرم + 250 ميلي آب يا 100 گرم غذاي نرم به پرنده داده شود. به پرندگاني كه كمبود كلسيم دارند ميتوان هر روز از اين دارو داده شود.
بايد به اين نكته توجه شود كه قبل از استفاده به مدت 10 تا 15 دقيقه اين دارو را در حالت راكد و بدون حركت نگهداشت و سپس از آن به قناري داد.


insectornis
از اين دارو ميتوان در زمان آب تني يا به طور مستقيم در قفس پرنده به منظور دفع شپش استفاده نمود.
مقدار مصرف:
20 گرم محلول در 4 ليتر آب . فقط در زماني استفاده شود كه پرنده شپش دارد.


k-3
اين دارو براي درمان بيماريهاي روده ، يبوست و اسهال و سرماخوردگي استفاده مي شود
مقدار مصرف:
5 ميلي در 30 ميلي ليتر آب مخلوط شده و به پرنده بيمار دهيد به مدت 3 روز متوالي. چنانچه در پرنده بيمار بهبودي حاصل نشد ميتوانيد ادامه درمان را تا 8 روز ادامه دهيد. چنانچه پرنده به شدت بيمار است در روزهاي اول و دوم بهتر است 1 قطره از اين دارو را مستقيم در دهان پرنده بچكانيد.
يك قاشق چاي خوري = 3 ميلي ليتر


lutricyline
اين دارو براي درمان بيماريهاي تنفسي و تيفوس و همچنين اسهال عفوني و مشكلات تناسلي در پرنده استفاده مي شود.
مقدار مصرف:
10 گرم در 1 كيلوگرم دانه
1 ليتر آب + 5 گرم به مدت 3 الي 5 روز


nekton-b-komplex
اين دارو حاوي ويتامين b مي باشد كه براي رشد و توليد مثل پرنده و رفع ضعف عمومي آن بسيار مفيد است.
در مواقعي كه پرنده را جابجا مي كنيد يا در جاي شلوغ و پر تردد قرار مي دهيد استفاده از اين دارو موجب جذب كربنيت در بدن پرنده شده و تقويت اعصاب و آرامش آن را به همراه دارد. به خصوص در زمانيهايي كه پرنده آرام و قرار ندارد و خود را به قفس مي زند بهتر است از اين دارو براي آن استفاده كنيد. كمبود ويتامين b در بدن پرنده باعث مي شود تا گردن پرنده به عقب برگردد. اين بيماري را تنها با استفاده به موقع از داروي نكتون b ميتوان درمان نمود. از اين دارو ميتوان براي پرندگاني كه هنوز به بلوغ نرسيده اند نيز استفاده كرد.
مقدار مصرف:
1 پيمانه نكتون + 250 ميلي آب


nekton-m-s-a
اين دارو تركيبي است از مواد معدني ، اسيدهاي آمينه ، سلنيوم، كلسيم، فسفات و همچنين حاوي مقادير زيادي ويتامين d3 كه اين ويتامين عمل سوخت و ساز بدن توسط كلسيم و فسفر را تنظيم مي نمايد كه موجب شكل گيري و استحكام استخوانها مي گردد. اين ماده جهت تقويت نطفه به خصوص قناري ماده هنگام خوابيدن روي تخم بسيار مفيد است.
تركيبات دارو:
ويتامينd3 1000 ميلي گرم ، منگنز 250/1 ميلي گرم ، روي 250/1 ميلي گرم ، مس 250 ميلي گرم ، آهن 3000 ميلي گرم ، كبالت 40 ميلي گرم ، يد 100 ميلي گرم ، ميتونين 960/1 ميلي گرم ، ليزين 600/1 ميلي گرم ، كلسيم 250 گرم ، فسفر 1/2 گرم
مقدار مصرف:
براي هر سه پرنده به مقدار يك گرم به غذاي پرندگان اضافه كنيد
توضيحات:
مواد معدني وظيفه بسيار مهمي در حفظ سلامتي و كسب نتيجه عالي و منظم در توليد مثل را دارا مي باشند. عنصر كلسيم و فسفر با يكديگر پيوند دارند و از طريق اين ارتباط متقابل به علاوه ويتامين d3 در غني ساختن ماده استخواني پرنده موثر هستند.
در دوران جوجه كشي پرنده به مواد و املاح معدني نياز بسيار دارد و داروي m-s-a اين وظيفه را انجام مي دهد. با آزمايشات مكرري كه روي پرندگان داراي كمبود كلسيم انجام گرفته است اين ماده در شكل گيري استخوان بسيار موثر بوده و باعث روي آمدن پرندگان جوان مي شود.
از داروي m-s-a ميتوان براي سگها و خرگوشها و گربه ها و ديگر حيوانات پستاندار كوچك نيز استفاده نمود.


nekton-tonic-i
با افزودن tonic-i به عنوان يك مكمل شما به يك مكمل كامل دست پيدا مي كنيد و همچنين پرنده اي خواهيد داشت كه مواد غذايي ضروري و موثر را دارا مي باشد بدون آن كه به دستگاه گوارشي پرنده فشار وارد شود. همچنين اين مسئله ارزشمندي tonic-i را در طي دوران تنش و اضطراب از جمله بيمار و پرريزي و لانه سازي و تغيير قفس و تغييرات شرايط آب و هوايي فوق العاده دو چندان مي سازد. كمك فوق العاده اين دارو در رشد خوب پرندگان جوان ثابت شده است. شما ميتوانيد از tonic-i براي قرار دادن پرنده تان در شرايط درجه يك پيش از نمايشگاه و در طي آن نيز استفاده نماييد.
Tonic-i شام 60 نوع ماده منحصر به فرد مي باشد كه مجموعه آنها يك تونيك متعادل و مكمل غذايي ويژه را به وجود آورده و از اين جهات ميتوانيد كاملا به tonic-i اعتماد كنيد. اين ماده همچنين داراي پروتئين هاي گياهي و 18 نوع ديگر پروتئين كه بدن قناري قادر به توليد آن نيست مي باشد. علاوه بر اينها اين مكمل داراي كربوهيدرات و اسيدهاي چرب ضروري و ويتامينها و املاح معدني و عنصر كمياب مي باشد.
اين ماده قابل حل در آب است. استفاده از آن 2 تا 3 بار در هفته در آب خوري و يا افزودن به غذا ، كمك به پيشگيري از ايجاد بيماري هايي مي نمايد كه در اثر كمبود ماده اي در بدن پرنده به وجود مي آيند. در زماني كه قناري مضطرب است بهتر است كه روزانه از اين دارو استفاده نماييد تا تاثيرات منفي پرريزي و تغيير قفس و شرايط آب و هوايي و نمايشگاه را برطرف نمايد. براي جوجه هايي كه با دست تغذيه مي شوند و يا تازه جدا شده اند ميتوان از سرنگ و يا قطره استفاده كرد و آن را پس از مرطوب كردن مستقيما در دهان پرنده چكاند. اين مكمل را شما ميتوانيد همراه با tonic-s در آب خوري به پرنده دهيد.
دارو را در آب خوري بيش از 6 الي 8 ساعت نگهداري نكنيد مگر اين كه ظرف را با محلول desi-plus ضد عفوني كرده باشيد كه در آن صورت تا 24 ساعت ميتوان آن را نگهداري كرد.
مقدار مصرف:
هر 20ميلي ليتر معادل 10 گرم مي باشد.
100 ميلي ليتر آب + 20 ميلي ليتر تونيك (آب خوري)
100 گرم غذا يا ميوه + 20 ميلي ليتر تونيك (غذا يا ميوه)


nekton-bio
اين ماده مقوي سرشار از پروتئين و 10 نوع ويتامين مهم و 6 نوع املاح معدني مهم و كلسيم مي باشد. اين ماده متابوليسم بدن را در طول دوران پرريزي كنترول كرده و به رشد و ايجاد پرهاي صاف و براق كمك مي كند. اين ماده معدني سرشار از پروتئين بوده و همچنين تضمين كننده رشد پرهاي قناري مي باشد و در هنگام شكل گيري پرها ، كمك مي كند تا آنها عاري از عيب باشند.
مقدار مصرف:
1 پيمانه 1 گرمي + 4/1 ليتر آب


nekton-e
اين ماده تاثير بسيار مهمي بر سوخت و ساز بدن داشته و تثبيت كننده ويتامين هاي بدن مي باشد. همچنين تاثير بسيار زيادي بر هورمون هاي جنسي و تقويت نطفه پرنده دارد. اين دارو را بايد همراه با نكتون s قبل و بعد از دوران جفت گيري به پرنده بدهيم. لازم به ذكر است تغيير در ميزان مصرف آن و افزايش آن تاثير منفي دارد.
مقدار مصرف:
سه هفته قبل از تخم گذاري 1 قاشق نكتون e + 1 قاشق نكتون s + 4/1 ليتر آب هر ماه يك بار در حالت عادي
طريقه مصرف ويتامين e :
1 پيمانه ويتامين e + 4/1 ليتر آب
تركيبات ويتامين e شامل استات نوكرفرول ، دلسدورلينرين ، آرجي شفين


nekton-q
يك نوع مكمل غذايي است كه حاوي مقادير زيادي ويتامين هاي a – e – k مي باشد. آنتي بيوتيكها و سلفوماتيها اغلب تركيب و تاثير ويتامين را از طريق باكتريهاي روده به تاخير انداخته و موجب كمبود ويتامين در بدن پرنده مي شود اين دارو ديواره هاي سلولي بدن پرنده را تقويت كرده و متابوليسم سلولهاي بدن را منظم كرده و از بافت سلولي محافظت مي نمايد. تعداد پادتن ها ( ماده اي است بر ضد ميكروبهاي زيان آور) را افزايش ميدهد و تاثرات منفي آنتي بيوتيكها را در بدن خنثي مي سازد.
موارد استفاده:
1- قناري كه استرس دارد
2- بعد از استفاده آنتي بيوتيك براي قناري مريض
3- خون سازي در بدن پرنده
4- تامين ويتامين k
5- افزايش مقاومت بدن پرنده در هنگام بيماري
6- زماني كه به پرنده آنتي بيوتيك مي دهيد موجب خونريزي در عضلات شكم و روده مي شود و بايد سعي كرد تا جايي كه ممكن است از آنتي بيوتيكها استفاده ننمود. اين دارو اينگونه خونريزيها را برطرف مي كند
7- به پرنده اي كه مبتلا به بيماري واگيردار است و ضمن آن بايد آن را از ديگر پرندگان جدا نمود

مقدار مصرف:
1 پيمانه در 4/1 ليتر آب


nekton-s
اين ماده شامل 13 نوع ويتامين ، 18 نوع اسيد آمينه و 6 نوع مواد معدني و تقويتي جهت رشد مي باشد . ارزش اين ماده در مبارزه با پرريزي ، جابجايي قفس ، بيماريها و افزايش مقاومت در برابر آنها به اثبات رسيده است. اين ماده در ساختار اسكلت بدن پرنده نقش به سزايي دارد و تامين آن در دوران رشد براي پرنده بسيار مهم است. اين ماده در پيشگيري از كمبود ويتامين و بالا بردن ارزش غذايي هر غذا مورد استفاده قرار مي گيرد. از اين دارو هم ميتوان در آب استفاده نمود و هم در غذاي نرم قناري استفاده كرد.
مقدار مصرف:
1 پيمانه مخصوص نكتون s + 4/1 ليتر آب
لازم به ذكر است در طول دوران جوجه كشي و پرريزي ميتوان از اين دارو استفاده كرد.
تركيبات:
A-d3-e-b1-b2-b4-b12-c-k3 – استات توكوفرول – ريبوفلاوين – سولفات – منيزيم و ..


poulvac p canary
از اين واكسن براي جلوگيري از مرض ابله كه در انواع قناريها و فنچها مي باشد استفاده مي گردد. اين واكسن روي تخم هاي قناري ماده كشت داده شده است.
شرح:
ويروس آبله كه كشنده قناريها مي باشد به طور طبيعي در گنجشگها و فنچها يافت مي شود. اين ويروس توسط حشرات از جمله شپش ها و ... به قناريها منتقل مي شود به جهت واكسينه شدن تمامي قناريها هر سال از ابتداي ژوئيه ( اواسط تيرماه) توصيه مي شود (قناريهاي از سن 4 هفتگي به بالا) قناريهاي كمتر از چهار هفته بايستي از پرندگان واكسينه شده جدا شوند و زماني كه به سن چهار هفتگي رسيدند ، واكسينه شوند. جهت كسب نتيجه بهتر از واكسينه شدن قناريها بايستي پرندگان را در شرايط خوب و سالم نگهداري نمود . واكسينه شدن قناريها از زمان تلقيح به مدت يكسال مي باشد و بايستي هر سال از اين واكسن استفاده نمود.
آمادگي جهت واكسن زدن و انجام اين عمل:
باز كردن دو بطري يا شيشه:
به وسيله سرنگ ماده حلال را بيرون بكشيد و آن را درون بطري واكسن تزريق كنيد براي اينكه محلول خوبي به دست آيد بايستي سريع عمل بيرون كشيدن ماده و تزريق ان را درون واكسن را انجام دهيد تا كف نداشته باشد. محلول واكسن را در طي دو ساعت پس از آماده شدن مصرف كنيد . آن را از نور خورشيد دور نگهداريد.
سوزن (روغي) را روي شعله الكل حرارت ميدهيد سپس آن را در آب جوشيده سرد و خنك كنيد. بعد آن را خشك كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه شكاف طولي آن باز باشد سوزن را درون محلول واكسن فرو كنيد و آن را بيرون بكشيد (مايع واكسن) پوست بال پرنده را محكم گرفته و سوراخ كنيد و آن را تزريق كنيد. از تماس سوزن با پر پرنده خودداري نماييد. واكسن را در عضله يا مفصل پرنده تزريق نكنيد. پس براي هر پرنده به همين روش عمل كنيد: گذراندن از حرارت - سرد كردن – خشك كردن . واكسن زدن در طول 7 روز محل واكسن پرنده به درشتي يك دانه برنج متورم مي شود. اين عكس العمل مربوط به واكسن زدن به پرنده مي باشد كه بايد مورد بررسي قرار گيرد.
محل تلقيح واكسن روز به روز ضعيف تر و كم كم ناپديد مي شود اگر آماس و ورم در پرندگان جوان كافي نباشد بايد آن پرندگان را از محل خارج و دوباره آنان را واكسينه نمود.
نكات مورد توجه:
1- مصونيت دو هفته پس از تلقيح واكسن ايجاد مي شود.
2- صراحتا تاكيد مي شود كه قناري هاي واكسينه و غير واكسينه را با هم در يك مكان قرار ندهيد. قناري واكسينه شده در حقيقت حامل ويروس آبله است بدون اينكه زياني براي خودش داشته باشد در عين حال همين پرنده ميتواند اين ويروس را به قناريهاي واكسينه نشده منتقل نماييد.
3- در حقيقت تلقيح واكسن ، پرنده ها را با وارد كردن ويروس آبله به بدنشان از بيماري مصون نگه ميدارد. اما از سرايت عفونت ويروسي به پرندگان ديگر نميتوان جلوگيري كنند.
4- جهت جلوگيري از انتقال عامل عفوني از يك محل به محل ديگر توسط ماده محلول واكسن توصيه مي شود كه براي مكان ديگر از يك بطري جديد واكسن و سوزن استفاده نماييد.
واكسيناسيون اضطراري:
هنگامي كه بيماري آبله در قناري هاي واكسينه نشده مشاهده شد هنوزهم ميتوانيد با واكسينه كردن پرنده ها ي سالم تعدادي از آنها را زنده نگهداريد.
واكسيناسيون جهت پرندگاني كه هنوز علايم باليني بيماري را نشان نداده اند بدون تاثير خواهد بود واكسيناسيون پرندگان سالم را آغاز كنيد با دقت همانگونه كه قبلا شرح داده بوديم ضد عفوني كنيد. قناري بيمار را قرنطينه كنيد.
واكسن بايستي در دماي 2 درجه تا 8 درجه سانتيگراد نگهداري شود.
تعداد و تاريخ مصرف واكسن روي جعبه باز نوشته شده است.
موارد موجود در جعبه:
1- يك بطري حلال ضد عفوني 5/0 ميلي
2- يك بطري 50 دوز واكسن
3- سرنگ انتقال حلال به بطري واكسن
4- سوزن مضاعف (دوتايي)
5- برگه يا بروشور طريقه مصرف دارو
تركيبات:
منيتول ، پيتون ، زلاتين ، سولو


quikon-forte
تركيب عناصر سازنده اين ماده كمك به پيشگيري از كاهش كارايي مواد لازم در طول دوران جوجه كشي مي باشد. اين ماده تمام ويتامينها و مواد ضروري را جهت جوجه كشي موفقيت آميز را تامين مي نمايد. اين ماده توسط quikon-plus براي جوجه هاي جوان از زمان جدايي از قفس والدين تبديل به يك دستور العمل موفقيت آميز مي شود اين مكمل تركيب ايده آلي از ويتامين e و آهن است كه كيفيت دوران جوجه كشي و آينده جوجه را تضمين و بالا مي برد. اين ماده شامل 31 نوع مواد معدني مختلف املاح و ويتامين كه رشد بهينه استخوان بندي و فرم گرفتن صحيح پرها را تضمين مي نمايد. اين ماده جهت پيشگيري و درمان كمبود املاح معدني در بدن جوجه ها و قناري هاي جوان به كار مي رود. اين دارو را ميتوان همراه غذا به قناريها داد.
مقدار مصرف:
1 قاشق غذاخوري (حدودا 10 گرم) + 1 كيلو گرم غذاي نرم پرنده

داروي سبز:
اين دارو مكملي است با شهرت فراوان در جهان اين ماده به علت ارزش بالاي مواد تشكيل دهنده آن شهرت بسيار دارد. اين ماده حاوي پروتئينها و كربو هيدراتها و مواد معدني مختلف مي باشد ويژگي مهم اين دارو اين است كه تركيبات اجزاء سازنده آن توانايي كار هم زمان را دارد. اين دارو مقاومت پرنده را افزايش و علائم بيماري و كمبود در بدن پرنده را كاهش ميدهد و نيز سيستم ايمني پرنده را تقويت مي كند و تعادل طبيعي روده (امعا و احشا) را تقويت مي نماييد و ساختار پر را بهبود مي بخشد اين دارو به ويژه در دوران جوجه كشي بسيار مفيد مي باشد.
موارد مصرف:
1- براي روده و سيستم دفاعي بدن پرنده
2- براي رنگ پرنده و پر رنگ كردن
3- ريزش پر را از بين مي برد
4- به همه نوع قناري ميتوان از اين دارو داد
5- زمان جوجه كشي براي جوجه مفيد و مقاوم مي باشد
6- روزي يك بار هم ميتوان استفاده كرد
مقدار مصرف:
5 گرم + 1 كيلوگرم غذاي نرم پرنده


QUIKO-ADEC
ر اين ويتامين سريع مي باشد. اين ويتامين براي قناري مفيد مي باشد زماني كه پرنده ضعيف مي شود به قناري از اين ويتامين بايد داده شود. فرم بدن قناري را تغيير مي دهد . براي استخوان پرنده بسيار مفيد مي باشد. اين ويتامين را در هنگام جفت گيري ميتوان به قناري داد.
مقدار مصرف:
3 بار در هفته هر بار يك قاشق چايخوري در 1 ليتر آب داده شود.


QUIKON-BIERHEFE
بسيار موثر در پرورش و افزايش توان جسمي پرنده ميباشد و براي رشد جوجه ها نيز بسيار مفيد است. حاوي ويتامينها و سفيده تخم مرغ كه پروتئين مي باشد. اين دارو بايد به عنوان مكمل غذايي مصرف شود.
مقدار مصرف:
2 قاشق غذاخوري + 1 كيلوگرم غذاي نرم پرنده


QUIKON-INTENSIVE
اين رنگ را هفته اي يك بار طي طول سال ميتوان به قناري داد.
1 قاشق چايخوري + نيم ليتر آب
1 قاشق چايخوري + نيم كيلو گرم غذاي نرم پرنده
اين رنگ را ميتوان با آب و هم با غذاي نرم به قناري داد .


QUIKON-PLUS
يك نوع مكمل غذايي اشتها آور مي باشد
از اين مكمل ميتوان به جوجه هاي يكروزه تا انتهاي اولين دوران پرريزي داد. اين ماده را ميتوان با غذاي نرم مخلوط كرد هنگامي كه جوجه ها را از پدر و مادر جدا مي كنيد شما ميتوانيد با استفاده از اين دارو متابوليسم بدن را بالا ببريد و سيستم جوجه را نسبت به بيماري تقويت نماييد اين ماده تكميل كننده QUIKON-FORTE ميباشد
تركيبات:
شامل 27 نوع مواد معدني از جمله اسيدهاي آمينه طبيعي و شامل انواع ويتامين هاي مختلف مي باشد استفاده از اين دارو به همراه QUIKON-FORTE بسيار مفيد است و جوجه هاي حوان را براي تخم گذاري مرحله بعد در واقع گارانتي مي نمايد زيرا داراي ويتامين B زيادي است.
مقدار مصرف:
1 قاشق غذاخوري (حدودا 10 گرم) + 1 كيلو گرم غذاي نرم پرنده


QUIKON-BADESALZ
از اين شامپو براي تمام فصول سال ميتوان استفاده كرد. استفاده از اين ماده باعث مي شود كه زمان پرريزي كوتاه شود. اين شامپو براي بهتر در آمدن پر بسيار مفيد مي باشد و همچنين گرد و غبار را از روي پر قناري پاك مي سازد
مقدار مصرف:
1 قاشق جايخوري + 1 تا 2 ليتر آب


ROPA-B
ضد باكتري و ضد قارچ و ضد انگل
جهت پيشگيري از دستور زير استفاده كنيد:
نيم پيمانه + 1 كيلو گرم غذاي نرم پرنده به مدت 5 روز داده شود . 2 روز استراحت و 5 روز ديگر تكرار شود. از اين دارو بايد در طي سال استفاده نماييد.
مقدار مصرف:
1 پيمانه + 1 كيلو گرم غذاي نرم به مدت 5 روز داده شود سپس 2 روز استراحت و مجددا 5 روز ديگر تكرار شودSERINOL داروي روده
داروي روده
اين دارو به صورت مايع است و براي درمان ويروس و باكتري استفاده مي شود. از اين دارو به منظور پيشگيري نيز استفاده مي شود.
جهت پيشگيري از دستور زير استفاده كنيد:
10 تا 15 قطره داخل 30 ميلي آب
1 تا 2 قطره داخل گلوي قناري ميتوان چكاند.
جهت درمان از دستور زير استفاده كنيد:
20 تا 30 قطره داخل 30 سي سي آب
براي درمان به طور مستقيم 3 تا 5 قطره داخل دهان قناري بچكانيد.


TERRAMICIN
اين دارو به شكل پماد و پودر و محلول در آب مي باشد. اين پماد حاوي سولفات B پلي مايكسين مي باشد كه جهت درمان عفونت هاي چشمي و تسكين درد چشم و عفونت ناشي از زخم قرنيه به كار مي رود. اين پماد زماني سودمند است كه چشم پرنده در اثر گرد و غبار و خار و خاشاك آسيب ديده باشد. پودر آن به شكل داروي محلول در آب با تركيبات فعال مي شود . اين دارو حاوي اكسي تتراسايكلين است . اين دارو جهت كنترل و درمان بيماريهاي خاص مورد استفاده قرار مي گيرد. در بيماريهاي تنفسي عفونت در نايژه هاي ششهاي پرنده توسط باكتريهاي گالي سپيتكام و مايكوپلاسما و كلي اشررشيا ايجاد مي شود. بيماري وباي پرندگان ناشي از وجود باكتري مالتوسيدا پاسترولا است. عفونتهاي روده اي ناشي از وجود باكتري هاي سالمونلا و كلي اشرشيا مي باشد. اين دارو جهت كنترل و درمان اين بيماري ها به كار مي رود.
توجه:
غلظت اين دارو در نتيجه تركيب با آب بايستي متناسب با ميزان مصرف غذا ، سن ، دما و رطوبت محيط باشد. اين دارو را هيچگاه با مكمل هاي مايع استفاده نكنيد.


VITACOMBEX-V
اين دارو جهت درمان بيماريهايي كه به علت كمبود ويتامينها در بدن پرندگان به وجود مي آيد مانند راشيتيسم و يا ضعف در توان توليد مثل استفاده مي شود. همچنين به منظور كسب نتيجه بهتر در پرورش پرنده ، در تغييرات ناگهاني هوا ، جابجايي پرنده براي مصافتهاي طولاني و تغييرات غذايي ، بيماريهاي ميكروبي و به طور كلي براي ناراحتيهاي جسمي پرنده استفاده مي شود.
مقدار مصرف:
براي يك عدد پرنده يا قناري 2 تا 3 قطره ، روزي يكبار بر روي غذاي پرنده يا داخل ظرف آب پرنده ريخته شود.
محتوي يك ميلي ليتر از اين قطره برابري مي كند با 20 قطره و اين 20 قطره براي 8 قناري كافي مي باشد.
توليد كننده اين دارو توصيه مي كند:
500 گرم غذاي نرم قناري + 15 ميلي ليتر VITACOMBEX-V ريخته شود. يا در 1 ليتر آب خوراكي + 15 ميلي ليتر VITACOMBEX-V ريخته شود. البته نبايستي فراموش شود كه اين توصيه فقط براي كساني اعتبار دارد كه تعداد پرندگانشان زياد مي باشد.
توجه:
براي پرندگاني كه بيماري دارند و از آنتي بيوتيك استفاده مي كنند بايد از اين دارو به مقدار دو برابر استفاده شود. نبايد فراموش كرد كه آب پرنده را روزانه تعويض كنيد (آب تازه) اين دارو را نبايد به مرغها و خروسها داد.
قبل از مصرف شيشه را كاملا تكان دهيد.
اين دارو نبايد بعد از پايان تاريخ انقضاء دارو ، مصرف نمود.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار