جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست مامايي دامپزشكي ايران به فناوري تعيين جنسيت در دامها قبل از باروري دست يافت
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

13 مهر 1385 - 18:44
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: ايران به فناوري تعيين جنسيت در دامها قبل از باروري دست يافت پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

ايران براي نخستين بار به فناوري تعيين جنسيت در دامها قبل از باروري دست يافت.


اين فناوري براي نخستين بار توسط متخصصان ايراني به‌مرحله پايان تحقيقات رسيده است ودرآينده نزديك به‌مرحله اجرايي تلقيح مصنوعي در دامها درمي‌آيد.

جنين شناس باليني بخش درمانهاي ناباروري (‪ (IVF‬بيمارستان "فاميلي" رشت روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اين مطلب گفت: با كمك روشهاي تشخيص تفريقي كروموزومهاي جنسي "‪" x‬و "‪ " y‬بر مبناي اندازه‌گيري سايز كروموزومي و ميزان ماده ژنتيك داخل هسته سلول، سلولهاي اسپرماتوزوئيد را از يكديگر تفكيك كرده وازاين طريق جنسيت را در نسل بعدي كنترل مي‌كنيم.

دكتر "حسينعلي صدري" با بيان آنكه اهميت اين فناوري در دقت و سرعت بالا و عدم صدمه رساندن به كاركرد سلولهاي اسپرماتوزوييد است، افزود: ابتدا اسپرم حيوان نر توسط روشهاي مختلف و در شرايط استاندارد جمع‌آوري مي شود تا مراحل جداسازي آغاز شود.

به گفته وي، در ادامه سلولهاي اسپرم توسط رنگهاي فلورسنت ويژه نشان دار مي‌شوند كه اين رنگها تركيب موقتي با ‪DNA‬موجود در سلول برقرار كرده و سبب درخشش آنها در اثر تابش ليزر خواهند شد.

وي اظهار داشت: با توجه به ميزان متفاوت ماده ژنتيك موجود در سلولهاي اسپرم واجد كروموزومهاي "‪" x‬يا "‪ ،"y‬ميزان درخشندگي اين سلولها متفاوت بوده، به طوريكه سلولها با سرعتي بالا تا ‪۴۰‬ميليون در ساعت از مقابل يك شعاع ليزري عبور داده و نور بازگشتي از آنها توسط سنسورهاي ويژه جمع‌آوري شده و توسط نرم افزار دستگاه مورد آناليز قرار مي‌گيرند.

دكتر صدري اضافه كرد: در اين روش سلولهاي اسپرم با دقت بيش از ‪۹۵‬درصد به دو گروه سلولهاي واجد كروموزوم "‪ "y(‬مولد نوزادان نر) و كروموزوم "‪" x‬ (مولد نوزادان ماده) تفكيك مي‌شوند و پس از تلقيح اين اسپرمها به‌دام ماده، با درصد بسيار بالايي از اطمينان جنسيت در حيواني كه متولد مي‌شود، از قبل تعيين شده است.

متخصص جنين شناس باليني بيمارستان فاميلي رشت با اشاره به تحصيلات خود در رشته دامپزشكي عمومي و تخصص در رشته بيوتكنولوژي توليد مثل، افزود: از آنجا كه در كشور ما به‌طور عمده سرمايه‌گذاريها در صنعت پرورش گاو و گوسفند صورت مي‌گيرد، اجراي اين طرح را مي‌توان به لحاظ اقتصادي گامي مهم در توسعه توليد شير و گوشت در گاوداريهاي كشور دانست.

وي كاربرد اين طرح را در دامپروريهاي صنعتي با مديريت بالا بسيار موفقيت آميز برشمرد.

صدري با اشاره به ارزش بالاي اقتصادي گوساله ماده در گاوداريهاي شيري گفت: اجراي اين طرح گام مهمي در صرفه‌جويي منابع و افزايش بازدهي صنعت دامپروري شيري خواهد داشت.

وي درپايان اظهار داشت:ايران نخستين كشور در منطقه خاورميانه و در زمره معدود كشورهاي جهان محسوب مي‌شود كه به فناوري تعيين جنسيت در دامها قبل از باروري دست يافته است
ايرنا
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار