جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست مامايي دامپزشكي دانشمندان به روشي موثرتر براي همتاسازي موجودات زنده دست يافت
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

14 مهر 1385 - 2:23
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: دانشمندان به روشي موثرتر براي همتاسازي موجودات زنده دست يافت پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

دانشمندان به تازگي موفق به شناسايي روش كارامدتري براي همتاسازي موش شده‌اند و به اين سوال كه آيا مي‌توان بدون بروز مشكل از سلولهاي بالغ براي همتاسازي استفاده كرد يا خير، پاسخ داده‌اند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، پيش از سال ‪ ۱۹۹۷‬محققان موفق به همتاسازي موجودات زنده از سلولهاي جنين و همچنين سلولهاي بنيادي شده بودند، اما سرانجام در اين سال گوسفندي به نام "دالي" به عنوان نخستين جاندار همتاسازي شده از يك سلول بالغ، متولد شد.

با اين وجود بسياري از دانشمندان در آن زمان بر اين باور بودند كه سلولهاي بالغ براي همتاسازي شدن بسيار پير هستند و "دالي"، خوكها و ساير چهارپايان همتاسازي شده در اصل به طور تصادفي از سلولهاي بنيادي و يا سلولهاي مشابه سلولهاي بنيادي همتاسازي شده‌اند و هيچ‌كدام نمونه واقعي همتاسازي از يك سلول بالغ نبوده‌اند.

سلولهاي بنيادي اين قابليت را دارند كه به تمامي ديگر انواع سلولهاي بافتهاي مختلف بدن تبديل شوند و معمولا به سادگي از سلولهاي عادي قابل جداسازي نيستند.

به گفته دكتر "جري ينگ" از دانشگاه "كانتيكات"، علم همتاسازي هنوز با دشواري‌هاي فراواني روبرو است و در عمل از هر يكصد همتاسازي از سلولهاي بالغ، دو يا سه مورد نتيجه مي‌دهد و همين موضوع سبب شده اين تصور بوجود بيايد كه آن موارد نادر موفق نيز در اصل مربوط به همتاسازي از سلولهاي بالغ نبوده و همتاسازي با استفاده از سلولهاي مشابه سلول بنيادي انجام شده است.

در مطالعه‌اي جديد دكتر "ينگ" با همكاري دكتر "تائو چنگ" از دانشگاه "پيتسبرگ"، به همتاسازي موش با استفاده از گلبولهاي سفيد خون كاملا بالغ موسوم به "گرانولوسيت" كه بنيادي نبودن آنها كاملا مشخص است، اقدام كرده‌اند.

اين محققان در اين تحقيق اقدام به انتقال هسته سلول بدن كردند. در اين روش، يك هسته سلول از حيواني كه قرار است همتاسازي شود درون تخمكي قرار مي‌گيرد كه هسته خود آن تخمك جدا شده است.

"ينگ" و همكارانش در اين مطالعه از تمامي سنين مختلف سلولهاي خوني، از جمله سلولهاي خوني كه هنوز مشابه سلولهاي بنيادي بودند تا سلولهاي خوني كاملا پير، براي همتاسازي استفاده كردند و نتايج مطالعه در كمال شگفتي محققان نشان داد هر چه سلول بلوغ بيشتري يافته باشد، همتاسازي از آن كارآمدتر خواهد بود.

در اين مطالعه تنها هسته برگرفته از بالغ‌ترين سلولهاي خوني در نهايت به تولد موشهاي همتاسازي شده منجر شد كه البته ساعاتي پس از تولد مردند.

به گفته "ينگ"، همتاسازي از سلولهاي خوني بالغ بسيار غير منتظره است زيرا اين سلولها حتي تقسيم نيز نمي‌شوند. "ينگ" اعلام كرد وي و همكارانش براي كسب اطمينان از نتايج اين آزمايش آن را شش بار تكرار كردند.

با توجه به نتايج اين مطالعه تقريبا با اطمينان مي‌توان گفت كه سلولهاي كاملا بالغ، نظير سلولهاي بالغ خون، اين ويژگي را كه بتوان از آنها سلولهاي تمام بافتها را ايجاد كرد، در خود حفظ مي‌كنند.

نتايج اين مطالعه همچنين از اين عقيده كه شايد در آينده بتوان با استفاده از يك سلول فردي بالغ، مثلا يك سلول پوست ديگر بافتهاي آسيب ديده بدن را تهيه كرد، حمايت مي‌كند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار