جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي تهويه در كارخانجات جوجه‌كشي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

1 اسفند 1385 - 12:16
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: تهويه در كارخانجات جوجه‌كشي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

تهويه در كارخانجات جوجه‌كشي، از عوامل حياتي در مديريت جوجه‌كشي است اما اغلب مورد توجه قرار نمي‌گيرد. با توجه به پيدايش نژادهاي طيور پر محصول كنوني، سيستم‌هاي متداول تهويه، كارائي لازم را ندارند. . . .


تا چند سال پيش، نيمچه‌هاي گوشتي در مدت 45 روز به وزن 5/1 كيلوگرم مي‌رسيدند ولي اكنون اين وزن را در 35 روز بدست مي‌آورند.
رشد جنين از زمان تخم‌گذاري شروع مي‌شود، لذا از هنگام چيدن تخم‌مرغ در دستگاه و از ساعت اول جوجه‌كشي نياز به تهويه وجود دارد.
تهويه در واقع در دسترس قراردادن هواي تازه با درجه حرارت و رطوبت معين براي جنين مي‌باشد. نژادهاي پر محصول گوشتي كنوني، براي رسيدن به وزن و ضريب تبديل مطلوب نياز به سطح بالاتري از سوخت و ساز دارند. لذا در اين گونه نژادها، طبعاً جنين‌ها در زمان جوجه‌كشي حرارت و بخار آب و دي اكسيد كربن بيشتري توليد مي‌كنند.
تخم‌مرغ جوجه كشي 15 درصد از وزن خود را در زمان جوجه‌كشي بصورت بخار آب از دست داده و درصد دي اكسيد كربن در كيسه هوايي از مقدار 5/2 درصد به 6 درصد افزايش يافته و مقدار اكسيژن از 20 درصد به 14 درصد كاهش مي‌يابد، لذا سيستم تهويه جوجه‌كشي بايد قادر به تأمين حجم زيادي از هواي تازه براي تأمين نياز جنين‌ها باشد.
يك تخم‌مرغ از68 تا 70 درصد آب تشكيل شده است و جنين در 21 روز زمان جوجه‌كشي با بهره برداري از مواد مغذي تخم‌مرغ و مصرف كردن حدود 6 ليتر اكسيژن تقريباً 5/4 ليتر دي اكسيد كربن و 11 ليتر بخار آب توليد مي‌كند كه بايد توسط تهويه از محيط خارج شود، در غير اين صورت باعث اشكالاتي در كيفيت جوجه درآوري مانند طولاني شدن زمان جوجه‌كشي، افزايش درصد جوجه‌هاي نوك زده ولي از تخم خارج نشده، شكم و ناف خميري( button navels) و قرمزي ساق و زانو ( red hocks) مي‌گردد.
تأمين مقدار كافي حرارت، رطوبت و اكسيژن براي جوجه كشي حياتي است و در غير اين صورت كارايي دستگاههاي جوجه‌كشي كاهش قابل ملاحظه‌اي خواهند يافت.
نويسنده: مهندس توفيق شريف‌پور
منبع: نشريه داخلي علمي-خبري شركت پيگير شماره 4
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار