جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي اهميت بسته بودن مناسب سالنهاي پرورش طيور .
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

21 مرداد 1386 - 0:47
نويسنده پيام
عليرضا گاييني
مدير بخش
مدير بخش


عضو شده در: 25 مرداد 1384
پست: 122

عنوان: اهميت بسته بودن مناسب سالنهاي پرورش طيور . پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نام مقاله :
اهمیت بسته بودن مناسب سالنهای پرورش طیور .

تهیه ، تنظیم و ترجمه :
علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .

تاریخ :
امرداد ماه 1386 خورشیدی .

طول روز ، از مهمترین فاکتورهای موثر بر تولید مجدد طیور پرورشی میباشد . نور در پولتهای پرورشی ، از طریق چشمها دریافت نمیشود . در صورت دریافت نیز مهمترین راه دریافت نخواهد بود . بایستی توجه داشت که انرژی نور ، از طریق جمجمه ، پوست ، پرها و سپس از طریق ارگانهای مرتبط به مغز درک میشود . امواجی با طول موج بلند ( قرمز ) یا همان نور مرئی برای درک توسط مغز پرنده ، نسبت به طول موج کوتاه یا نامرئی مناسبتر میباشد .
بنابراین ، طول موج نوری که در سیستمهای مصنوعی نور ، مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد . در چنین شرایطی ، ممکن است که حداقل میزان نور ، توسط پرنده درک نگردد .
این نکته به اثبات رسیده است که پرندگان ، طول روز را با توجه به حضور یا عدم حضور نور در خلال یک دوره حساسیت به نور تفسیر میکنند . این دوره ، یازده تا شانزده ساعت پس از طلوع در یک دوره بیست و چهار ساعته خواهد بود . پس از طلوع یا روشن شدن سیستم نور ، در صورتی که پرنده ، نور دریافت نماید طول روز را بلند خواهد دانست . در صورتی که در خلال این دوره حساسیت به نور ، هیچ نوری را دریافت نکند ، طول روز را همانند روزهای زمستان کوتاه خواهد دانست .
تفسیر طول روز در سالنهای پرورش پولت به همین صورت خواهد بود . توجه به این نکته از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد که تفاوت میان روشنایی و تاریکی در سیستمهای نور مصنوعی یا طبیعی باید به اندازه ایی باشد که پرنده ، توانایی تمایز آنها از یکدیگر را داشته باشد .
روشنایی روز در سیستمهای پرورش پولت بایستی از حداقل شدت نور ، بیشتر باشد . میزان مناسب حداقل شدت نور هنوز شناخته شده نیست ولی ما پیشنهاد می کنیم که در چنین شرایطی ، هر شمع روشنایی بایستی 2 تا 5 فوت را روشن نماید .
پیچیدگی موارد اشاره شده در بالا ، حقایقی میباشند که مورد قبول است . از سوی دیگر در اکثر موارد پاسخ پولتها به نور و روشنایی غیر قابل پیش بینی میباشد . از این رو بایستی وضعیت همبستگی گله از طریق وزن کشی مورد ارزیابی قرار بگیرد .
از سوی دیگر ، گوناگونی و تفاوت ، از بخشهای مشخص بیولوژی موجودات زنده میباشد . بنابراین ، ذکر این نکته بدیهی بنظر میرسد که تمامی پرندگان ، پاسخ یکسانی را به سطوح مختلفنور نشان نمی دهند . این نکته نیز از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد که حداقل شدت نور مناسب فراهم شده ، بایستی بطرزی باشد که تمامی پرندگان ، حداقل شدت نور را درک نموده و تفسیر کنند .
استفاده از سالنهای بسته برای پرورش پولت ، امری معمول میباشد . اینکار در جهت برانگیختن پاسخ مغز پولتهای تحت پرورش ، به زمانهای مد نظر بمنظور افزایش تولید تخم مرغ میباشد . در صورتی که پولتهای تحت پرورش ، قبل از شروع تولید در معرض شرایطی با روزهای کوتاه قرار نگیرند ، به شرایطی با روزهای بلند پاسخ مناسبی نمی دهند . مدیریت مناسب نور ، بر نحوه بلوغ جنسی و از سویی بر تولید تخم مرغ ، تاثیرگذار خواهد بود . زمان مناسب شروع تولید مرغهای تخمگذار ، نیازمند مدیریت مناسب محل پرورش پولتها میباشد .
در سالن هایی با پنجره های رنگ شده و بسته ، میتوان پولتهای در حال رشد را 8 ساعت یا بیشتر در معرض روشنایی نور قرار داد . در اینگونه از سالنها ، میتوان از نور طبیعی نیز بهره برد . به این ترتیب که در هنگام روشنایی ، پرده های تعبیه شده برای پنجره ها بالا میروند و در هنگام تاریکی ، پرده ها پائین می آیند .
از سوی دیگر ، زمانیکه از نور مصنوعی برای روشنایی سالن استفاده میشود ، پرده ها پائین هستند و یا دیوارها فاقد پنجره میباشند . استفاده از نور طبیعی در سالنهای پرورش پولت ، از اوایل 1980 رایج شد . استفاده از نورهای مصنوعی ، در حال حاضر روبه افزایش است . یکی از دلایل آن ، کنترل بهتر رشد و ضریب تبدیل غذایی تحت این نوع از مدیریت نور میباشد .

مشکلات چگونه گسترش می یابند ؟
کمبود نور در ساعات روشنایی ، توانایی پرنده را در تمایز میان تاریکی و روشنایی ، کاهش میدهد . این مورد ، سبب کاهش تاثیرات مثبت سالنهای بسته میشود . این نکته را مد نظر قرار دهید که بطور ادامه دار و مستمر ، نور ساعات روشنایی را در حد طبیعی و مناسب نگاه دارید .
در خلال ساعات تاریکی ، به داخل سالنهای پرورش رفته و از بسته بودن محیط سالن و عدم وجود درز به بیرون اطمینان حاصل نمائید . یکی از بهترین روشها ، خاموش کردن تمامی روشنایی ها و سپس بررسی این موضوع میباشد .
در خلال ساعات تاریکی ، از کار کردن کارگرها در سالن ها جلوگیری بعمل آورید . روشن کردن چراغها حتی بسیار مختصر و کم ، در ساعات تاریکی و بخصوص در هشت هفته انتهای پرورش ، سبب تعبیر نامناسب پرندگان از طول روز میشود . تعمیر ماشینهای پخش غذا و یا جمع آوری تلفات ، تنها بایستی در ساعات روشنایی سالن صورت پذیرد .
در صورت استفاده از نور مصنوعی در سالنهای پرورش پولت ، کثیفی لامپها و یا هر فاکتور دیگری که سبب کاهش شدت نور شود ، مشکل زا خواهد بود . همچنین در صورتی که به هر دلیلی به تعویض لامپها اقدام می کنید ، لامپهایی با ولتاژ و واتاژ قبلی را انتخاب نمائید تا در شدت نور ، تغییری ایجاد نشود .

نتیجه گیری :

در نهایت ، این نکته را مد نظر قرار دهید که در سالنهای پرورش بسته ، مدیریت مناسب و توجه در جزئیات ، از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد .

منبع :
The PoultrySite .

توجه :
منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی مرغداران ایران در امرداد ماه 1386 خورشیدی .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار