جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست علوم پايه استخوان بخشي از غدد درون ريز
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

4 مهر 1386 - 2:32
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: استخوان بخشي از غدد درون ريز پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

یک گروه بین‌المللی از محققان اخیرآ طی پژوهشی متوجه شده‌‌اند که استخوان، نقش مهمی را در سوخت و ساز قند خون، انرژی و وزن ایفا می‌کند و به احتمال زیاد عضوی از سیستم درون‌ریز بدن است. این یافته می‌تواند به راهی در درمان و پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو منجر شود. بیشتر افراد تصور می‌کنند که استخوان‌ها ساختارهای کلسیمی سختی هستند که موجب استحکام و مانع فرو ریختن بدن در خود می‌شوند.
دکتر جرارد کارسِنتی(Dr.Gerard Karsenty) از دانشگاه کلمبیا می‌گوید: «این کشف که استخوان‌های ما مسئول تنظیم متابولیسم قند خون هستند، در شرایطی که ما تا پیش از این به آن آگاهی نداشتیم، دانسته‌های ما از وظایف استخوان را به طور کامل تغییر می‌دهد و از دیدگاهی نو در زمینه سوخت و ساز انرژی پرده برمی‌دارد»

پیش از این نیز محققان حدس می‌زدند که استخوان ‌ها در سوخت و ساز دخیلند. زیرا لپتین(هورمون اشتها که از سلول‌های چربی ترشح می‌گردد) نیز در کنترل فرآیند تشکیل استخوان نقش دارد. بنابراین آن‌ها شروع به جستجوی مولکول‌هایی کردند که ممکن است نقش مشارکتی در شکل‌گیری استخوان و سیستم درون‌ریز داشته باشند.
پیش‌تر در پژوهش بر روی موش آزمایشگاهی پروسه متابولیکی ناشناخته‌ای کشف شده بود که در آن نقش استئوکلسین (Osteocalcin) هورمونی که در تشکیل و کنترل سخت شدن استخوان نقش دارد و از سلول‌های استخوان‌ساز ترشح می‌شود، در تنظیم قند خون و ذخیره چربی مشخص شده بود.

تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش استئوکلسین به طور موثری از پیشرفت بیماری دیابت نوع دو و چاقی مفرط در موش آزمایشگاهی ممانعت به عمل می‌آورد. با استفاده از این یافته می‌توان با افزایش هورمون استئوکلسین در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، یک درمان مؤثر را (به خصوص در افرادی که بیماری آن‌ها وابسته به غلظت هورمون است) آغاز نمود.

افزایش ترشح انسولین و افزایش حساسیت بدن به آن، کمک به تولید سلول‌های بتای جزایر لانگرهانس در لوزالمعده (Pancreatic Beta Cells) که مولد اصلی هورمون انسولین هستند و کاهش ذخیره چربی با اثر متقابل بر سلول‌های چربی از دیگر وظایف هورمون استئوکلسین هستند.
وقتی پژوهشگران موش‌هایی را که فاقد هورمون استئوکلسین بودند، مورد مطالعه قرار دادند، مشاهده کردند که آن‌ها مبتلا به دیابت نوع دو و دچار کاهش انسولین، افزایش ذخیره چربی، کاهش تولید پروتئین آدیپونکتین (Adiponectin) که فرآیند ذخیره‌سازی چربی را کنترل می‌کند، هستند و لوزالمعده آن‌ها دارای تعداد کمتری از سلول‌های بتا است.

همچنین محققان دریافته‌اند که استخوان‌ها با پیام‌های خاصی پروسه درون‌ریز در لوزالمعده و سلول‌های چربی را نیز کنترل می‌کنند.

منبع: مدیکال نیوز تودی
ترجمه از هادی ناصری
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار