جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي بهبود تغذيه راهي جهت افزايش ايمني در طيور
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

17 اسفند 1386 - 17:10
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: بهبود تغذيه راهي جهت افزايش ايمني در طيور پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

انرژي :
عدم تعادل در ميزان انرژي موجود در جيره غذايي ميزان ايمني طيور را تحت تاثير قرار مي دهد . دريافت انرژي فعاليت سلولهاي ايمني و هورمونهاي اصلي مانند تيروكسين ، كورتيكواستروئيدها ، هورمون رشد و ... را تنظيم كرده كه مستقيما روي ايمني طيور تاثير گذار است . ميزان چربي جيره نيز با توجه به نقش آن در ساختار غشاي سلولي و سنتز پروستاگلاندين ها نقش مهمي در ايمني طيور دارد .

پروتئين :
رشد غدد تيموس و بورس سريعتر از رشد بدني طيور مي باشد. بنابراين مهم است كه مقادير كافي پروتئين به ويژه در طول فاز ابتدايي رشد در جيره غذايي قرار داشته باشد . كمبود پروتئين در اين مرحله منجر به رشد ناقص ارگانهاي لنفوئيدي مي گردد . تحقيقات اخير نشان داده است كه مقادير بيشتر اسيد آمينه به منظور افزايش ايمني نسبت به ميزان رشد بدني مورد نياز مي باشد . همچنين تحقيقات نشان داده است سطح پروتئين جيره روي بروز بيماري و نوع ارگانيسم عفونت زا موثر است . به عنوان مثال در بيماري كوكسيديوز ميزان تلفات از 32 % به 8 % در جوجه هايي كه از جيره با پروتئين بالاتر نسبت به جوجه هايي كه از جيره با پروتئين نرمال استفاده كرده اند كاهش يافته است.

ويتامين :
ويتامين ها به عنوان يك كوفاكتور در بسياري از اعمال متابوليكي در واكنشهاي ايمني بدن عمل مي كنند . بنابراين كمبود ويتامين ها منتج به نقصان ايمني مي گردد . عموما سطوح بالاتري از ويتامين ها نسبت به مقادير توصيه شده پاسخ ايمني را افزايش مي دهد .
رتينال يا ويتامين A :
اين ويتامين براي باقي ماندن بافتهاي اپيتليال بسيار مهم است و همچنين براي افزايش ايمني همورال و سلولار بسيار حائز اهميت است . ويتامين A در حفظ غشاي موكوسي منافذ طبيعي بدن جهت جلوگيري از ورود و تهاجم ميكروارگانيسم ها اهميت دارد . مقادير مناسب از ويتامين A در جيره بر عملكرد لنفوسيتهاي B تاثيرگذار است . كمبود ويتامين A باعث كراتينه شدن سلولهاي پايه بورس شده و در نتيجه باعث نقصان عملكرد لنفوسيتهاي T مي گردد.

كوله كلسيفرول يا ويتامين D3 :
ويتامين D3 جهت تبديل پرومنوسيت و منوسيت به ماكروفاژها و فعال شده آنها لازم است .

توكوفرول يا ويتامين E :
سيستم ايمني تحريك شده توسط عفونت يا واكسيناسيون خصوصا تحت شرايط استرس زا مستعد آسيب ديدن به واسطه پراكسيدها و سوپراكسيدها مي باشد . ويتامين E از سيستم ايمني در اين شرايط محافظت مي كند . كمبود اين ويتامين فعاليت بيگانه خواري ماكروفاژها را كاهش مي دهد .

اسيد اسكوربيك يا ويتامين C :
ساخت ويتامين C در طيور تازه هچ شده و و طيور بالغ ناكافي است و منجر به استرس هاي شديد مي شود . ويتامين C باعث افزايش ايمني همورال و سلولار مي شود كه اين امر باعث مقاومت طيور در برابر بيماريهايي مانند نيوكاسل ، گامبرو ، مارك و ... مي شود .

ويتامين هاي گروه B:
در ميان ويتامين هاي گروه B نقش ويتامين B6 روي ايمني بيشتر مورد مطالعه قرار گرفته است . كمبود ويتامين B6 پاسخ آنتي بادي و توليد IgM و IgG را كاهش مي دهد . در استرس هاي گرمايي تجويز ويتامين هاي B2 ، B6 ، B12 اثر مثبت در ايمني طيور دارد .


مواد معدني
سديم و كلرايد :
Na و Cl به علاوه K يك نقش كليدي در ابقا تعادل ايمزي در مايع داخل و خارج سلولي دارد . عموما تيترهاي آنتي بادي با سطوح بالاتر از Na و Cl در جيره ايجاد مي گردد .

روي :
نقش روي در ايمني طيور با اثر بر روي تعداد سلول هاي لمفوسيت T و فعال كردن نوتروفيل ها مي باشد . همچنين روي در توليد ماكروفاژها ، آنتي بادي و اينترفرون و كاهش نفوذ ويروس نقش دارد .

منگنز :
منگنز يك نقش مهم در توسعه ، ترميم و بقا ي بافت اپيتليال دارد . حضور منگنز در ميتوكندري سلول باعث غير فعال شدن راديكال هاي آزاد توليد شده درون سلول مي شود.

مس :
مس در توليد آنزيم هاي كبدي نقش بسيار اساسي دارد . در طول فاز حاد يك پاسخ ايمني ، سلول هاي كبدي توليد و ترشح APP را شروع كرده كه اين امر طيور را در برابر عفونت محافظت مي كند .

آهن :
آهن در فعال شدن ماكروفاژها در مواجه با باكتري در طحال و كبد طيور حائز اهميت است و در طول فاز ابتدايي عفونت غلظت آهن خون به سرعت كاهش مي يابد كه خود نشانگر مصرف سريع آهن در سلول هاي كبدي و طحال به منظور مقابله با عفونت است .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار