جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام داروئى براى مقابله با بيمارى الفانتيازيس
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

12 تير 1384 - 1:34
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: داروئى براى مقابله با بيمارى الفانتيازيس پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

روز شنبه گذشته رسانه هاى گروهى آلمان از يك موفقيت بزرگ پزشكان متخصص رشته انگل شناسى در دانشگاه شهر بن خبر دادند. اين موفقيت، كه اميد تازه اى را براى مبارزه با بيمارى الفانتيازيس در دلها زنده ميكند، پيش از همه، در جهت التيام درد هاى ۱۲۰ ميليون نفر به تخمين سازمان بهداشت جهانى، خواهد بود، كه پيش از همه، در مناطق استوائى و گرمسير جهان، بويژه در آفريقا و هند زندگى ميكنند
بيمارى الفانتيازيس يا فيل آسائى، اختلالى در كار سيستم لنفاوى بدن است. اين اختلال، باعث ميگردد كه، اعضاى بدن فرد بيمار، دچار تورم شوند بصورتى كه، براى مثال پاها برخى اوقات، همانند پاهاى فيل به نظر ميرسند. علت بروز اين بيمارى، ورود انگلى از نوع كرمهاى لوله ايست كه، فيلاريوزيس نام دارد. گونه هاى متفاوتى از كرمهاى لوله اى وجود دارند، كه خارج از روده انسان و در زير پوست، درون بافت پيوندى، در خون يا سيستم لنفاوى بدن زندگى ميكنند. آنها در اين مكانها عوارض مختلفى را موجب ميگردند كه، در تصاوير بيمارىهاى متعاقب رخ مينمايند.

كرمهاى فيلاريوز و همچنين انواع ديگر از قبيل Wucheria و Brugia توسط نيش پشه ها يا مگسها به درون بدن انسان انتقال مييابند و به انهدام سيستم لنفاوى آن ميپردازند. به اين ترتيب، مايع لنفى، ديگر امكان جارى بودن را از دست داده و در نتيجه در بخشهاى بيمار بدن، جمع ميشود. به همين دليل، افراد مبتلا به بيمارى الفانتيازيس، در ناحيه پاها و بيضه ها، با عارضه تورم مواجه ميگردند. پوست پاها ضمخت و چرمين شده و طعمه پارازيتهاى ديگر، همچون قارچها ميشود. در نتيجه راه رفتن عادى براى بيماران دشوار ميگردد. حتى در برخى از متون آمده است كه، ابتلا به بيمارى الفانتيازيس، در دين اسلام ميتواند، دليلى معتبر براى طلاق باشد.

داروهائى كه امروزه براى مقابله با اين بيمارى بكار گرفته ميشوند، اگر چه كرمهاى لوله اى جوان را ميكشند، اما به كرمهاى بالغ شده كه طول آنها تا ۷ سانتىمتر نيز ميرسد، آسيبى نميرسانند. پرفسور آخيم هورآوف Achim Hörauf متخصص پارازيتولوژى در دانشگاه بن، با كمك تيم پژوهشى خود و با همكارى كارشناسان ديگر در هامبورگ، ليورپول، تانزانيا و غنا، اخيرآ نتايج بررسىهاى انجام گرفته را منتشر ساخت. بر اساس اين مطالعات، در درون بدن كرمهاى لوله اى فيلاريوز، باكتريهائى زندگى ميكنند، كه براى ادامه حيات آن كرم، ضرورى اند. به اين ترتيب، زمانيكه آنتى بيوتيك Doxicyclin دوكسى سيكلين باكتريهاى مزبور را مورد حمله قرار ميدهد، كرمهاى فيلاريوز از بين ميروند. پرفسور هورآوف توضيح ميدهد:"ما اينرا در آزمايشات انجام گرفته بر روى جانوران، مورد مطالعه قرار داديم و به نتيجه اعجاب آور خوبى رسيديم. اين كرمها طى زمانى بسيار كوتاه از ميان رفتند و به اين ترتيب، ما پس از آن توانستيم، همين استراتژى درمانى را در مورد انسانها بكار گيريم."

تا كنون اين آنتى بيوتيك توانسته است كمك موثرى براى بيماران متعددى باشد. اما هنوز هم نميتوان همه بيماران مبتلا به الفانتيازيس را درمان كرد. لازم به تذكر است كه اين بيمارى، مسرى نيست اما، درمان كاملى براى آن وجود ندارد. زيرا، سيستم لنفى تخريب شده بدن بيمار، قابل ترميم نيست. براى پيشگيرى از ابتلا به اين بيمارى، ميتوان ممانعت از پشه زدگى را نام برد. در اين ميان، مطالعات انجام گرفته نشان داده اند كه، آنتى بيوتيك Doxicyclin همچنين ميتواند، بصورت پيشگيرانه و قبل از ابتلاى به اين بيمارى، مورد استعمال قرار گيرد.

اگرچه بيمارى الفانتيازيس يك بيمارى ويژه مناطق حاره است، اما اين بيمارى در آلمان نيز شناخته شده است. عوارض اين بيمارى اغلب در نزد امدادگرانى كه در كشورهاى جهان سوم مشغول به كارند و مهاجرانى كه از آفريقا، هند، چين يا اندونزى به آلمان ميآيند نيز، به چشم ميخورند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار