جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام 13 تير،روز ملي کنترل بيماري هاي قابل
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

14 تير 1384 - 17:10
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: 13 تير،روز ملي کنترل بيماري هاي قابل پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

تاکنون 850بيماري قابل انتقال بين حيوان و انسان شناسايي شده است. تعجب نکنيد اين رقمي است که روز به روز در حال افزايش است.
مهمترين اين بيماري ها در کشور ما هاري ، کيست هيداتيک ، تب مالت ، سياه زخم ، سالک ، کالاآزار، لپتوسپيروز و بسياري بيماري هاي انگلي و ميکربي است که مي توان به آنها اشاره کرد.
البته بيماري هايي همچون جنون گاوي ، تب دره ريفت و آنفلوآنزاي پرندگان را نيز نبايد ناديده بگيريم زيرا موارد اخير اگر چه در حال حاضر در کشور ما وجود ندارد، ولي خطر ورود آنها همواره ما را تهديد مي کند.
با توجه به اهميت اين بيماري ها که عمدتا دام ها مخزن و ناقل آنها هستند، در اين زمينه اطلاع رساني و ارتقاي سطح آگاهي جامعه از اهميت ويژه اي برخوردار است.
در تمام جوامع مهمترين مشکلي که در اين زمينه مطرح مي شود، مساله بيماري هاي مشترک بين حيوان و انسان (زئونوز) است.
به گفته وي پيشگيري از ابتلا به اين گونه بيماري ها در درجه اول اهميت قرار دارد، چرا که بعضي از اين بيماري ها منجر به مرگ انسان مي شوند. مهمترين بيماري هاي قابل انتقال از حيوان به انسان در کشور ما شامل موارد زير است:

هاري
بسياري از مردم بر اين باورند که انسان تنها از طريق گزش سگ هار به بيماري هاري مبتلا مي شود در حالي که گزش حيواناتي همچون گربه ، خفاش ، موش و گرگ نيز مي تواند منجر به هاري شود.
بتازگي در شمال ايران راکون هاي زيادي مشاهده شده اند که از طريق کشورهاي همسايه شمالي وارد جنگلهاي ايران شده اند و خود اينها به عنوان يک مخزن هاري به حساب مي آيند. در مورد هاري بهترين راه پيشگيري واکسيناسيون حيوانات خانگي است.
البته در سالهاي اخير براي واکسينه کردن حيوانات وحشي مانند سگهاي ولگرد که به صورت دسته جمعي در اطراف شهرها ديده شده اند نيز اقداماتي صورت گرفته است. به هر حال اگر انساني توسط حيواني مشکوک گزيده شد (گاز گرفته شد)، بايد بلافاصله از سرم ضد هاري استفاده شود و به ياد داشته باشيد تزريق بموقع اين سرم مي تواند از مرگ فرد جلوگيري کند.

کيست هيداتيک
ايجاد کيست هيداتيک در اثر ورود تخمهاي انگل اکينوکوکوس (موجود در مدفوع سگ) به دستگاه گوارش انسان صورت مي گيرد.
اين کيست ها بسته به اين که در ريه ، کبد، مغز يا هر بافت ديگري ايجاد شده باشند قادر به بروز عوارض مختلفي هستند و براي برداشتن آنها نياز به عمل جراحي است.
درمان ضد انگل دوره اي حيوان خانگي (سگ)، رعايت بهداشت فردي و نيز ضد عفوني کردن سبزيجات مصرفي از موارد پيشگيري است.

توکسوپلاسموزيس
انگل خوني توکسو پلاسموزيس در اکثر گربه هاي ولگرد مشاهده مي شود و در صورت خارج شدن گربه خانگي از منزل و معاشرت با گربه هاي ولگرد احتمال آلوده شدن آن بسيار است.
چنين گربه اي بايد به صورت دوره اي تحت درمان باشد. اگر چه در انسان عوارض آن خفيف است ، ولي در خانمهايي که بخصوص براي اولين بار باردار مي شوند مي تواند منجر به سقطجنين شود.

بيماري خراش پنجه گربه
به طور معمول زير ناخن گربه يکسري ميکروب موجود است که در صورت چنگ زدن گربه به فرد و انتقال اين ميکروب ها از زير ناخن به درون زخم ، انسان تا 3روز متوالي تب مي کند و گاهي نيز دچار تهوع و سردرد مي شود.

سل و بروسلوز
سل و بروسلوز 2بيماري خطرناکند و از جمله بيماري هايي که براي سازمان دامپزشکي در تيتر قرار گرفته اند. اين بيماري ها از طريق دام آلوده (خصوصا گاو و گوسفند) به انسان منتقل مي شوند.
سل قابليت انتقال انسان به انسان (در انواع مختلف) را دارد و بروسلوز باعث ايجاد تب مالت در انسان مي شود. واکسينه کردن دام ها عليه اين دو بيماري يک طرح ملي است. استفاده از شير و لبنيات پاستوريزه مهمترين راه پيشگيري است.
اما اگر در جايي ناگزير به استفاده از شير غيرپاستوريزه باشيم ، عمل جوشاندن منظم و دقيق شير کمک زيادي به ما خواهد کرد. فراموش نکنيد در فصل تابستان موارد ابتلا به تب مالت براثر مصرف بستني هاي غيرپاستوريزه ، افزايش مي يابد.

طاعون و انواع بيماري هاي انگلي
موش ها عوامل باکتريايي و انگلي بسياري را به انسان منتقل مي کنند و باعث ايجاد بيماري هاي بعضا کشنده مي شوند و تنها کشتار دستجمعي اين حيوانات به پيشگيري از اين بيماري ها کمک مي کند.
از زمان هاي قديم هر جا که انسان مواد غذايي نگهداري مي کرده همواره با موش ها درگير بوده است. ادرار و مدفوع آلوده موش هر زمان با مواد غذايي مورد استفاده انسان تماس پيدا کند، موجبات ابتلاي شخص به بيماري هاي مختلف را فراهم مي کند.
کارشناسان بهداشت ضمن توصيه به نريختن زباله در معابر و جوي هاي آب ، با اجراي طرح مبارزه با موش (به طرق مختلف) در صدد از بين بردن اين جانوران موذي و بيماريزا هستند.

تب طوطي
تب طوطي نوعي بيماري است که از طريق پرندگان گروه منقار طوطي ها به انسان منتقل مي شود. البته ديگر پرندگان نيز در صورت ابتلا به تب روده (بخصوص در تابستان) مي توانند با دفع باکتري «سالمونلا» از طريق مدفوع موجب به خطر انداختن انسان ها، خصوصا افراد کم ايمني و بچه ها شوند.
خوشبختانه اين بيماري درمان پذير است و بيشتر در اثر عدم رعايت بهداشت در اماکني همچون رستوران ها به انسان منتقل مي شود.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار