جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست ژنتيك و نانوبيوتكنولوژي تکنولوژي عمل آوري پادتن هاي تک کلوني در تخم مرغ
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

24 ارديبهشت 1387 - 17:12
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: تکنولوژي عمل آوري پادتن هاي تک کلوني در تخم مرغ پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نخستين گزارش علمي از توالي پادتنهاي تک کلوني توليد شده در مرغ با عملکردي کامل در تاريخ 29 اگوست سال 2005 توسط مرکز درمان شناسيorigin گزارش شده است.در اين گزارش به پادتنهايي که به تنهايي در مجراي تخمدان مرغ و در رسوب موجود در سفيده تخم مرغ با غلظت 3-1 ميلي گرمي وجود دارد اشاره شده است. به علاوه پادتنهايي که در اين حالت توليد مي شوند در مقايسه با پادتنهاي درماني توليد شده بوسيله سلولهاي قردادي در روشهاي پرورشي 100-10 برابر توانايي سلول کشي بيشتري را از خود نشان مي دهند.

در سپتامبر سال 2005 گزارش جديدي بر اساس بيوتکنولوژي طبيعي توسط محققين در مان شناسي originو همکارانشان در دانشگاه مدراکس تگزاس و دانشگاه کليفرنياي لس آنجلس انتشار يافت و يک نظريه مختصر پژوهشي در رابطه با تاثير بالقوه اين رشد و پيشرفت در عمل آوري پروتئين هاي درماني انسان نيز ارائه گشت.

از نقطه نظر دکتر رابرت جي اتچز، نائب رئيس درمان شناسي origin ، اين عمل نشانگر آن است که اين پتانسيل براي عمل آوري پروتئين هاي درماني با خاصيت هاي پيشرفته در تخم مرغ ها به عنوان يک جايگزين براي سيتم پرورش سلولهاي پستاندار عمل مي کند. به گفته وي پادتنهاي توليد شده با اين روش نسبت به پادتنهاي توليدي در سلولهاي CHOداراي ويژگي هاي و مشخصه هاي بيولوژيکي و فيزيکي بسيار مشابهي هستند. به انضمام اين که تقريبا منحني هاي شبيه به هم، گرايشهاي مشابه و توانايي هاي يکساني نيز بوسيله آنتي ژن در سلولهاي سرطاني پروستات دروني سازي مي شود. در عين حال، پادتنهاي توليدي مرغ فاقد رسوب شکر مي باشند که در مقايسه با پادتنهاي توليدي CHO موجب افزايش فعاليت سلول کشي آنها مي گردد.

چگونگي عمل آوري پادتنهاي تک کلوني در تخم مرغ

محقين به منظور ايجاد فرايند پادتن سازي، نخست سلولهاي بنيادين جنيني را در مرغ مستقر کردند که در اين حالت اين ژنها در حال رمز گرداني پادتن و تولي هاي تنظيم کننده در حال کاهش رسوبگذاري در سفيده تخم مرغ بودند.پس از اين مرحله سلولهاي بنيادين جنيني به جوجه تبديل مي شوند.در اين مرحله از رشد سلولهاي بنيادين مي توانند به صورت موثري در رشد جوجه شرکت داشته باشند. بافتهاي ناهمسان که به دنبال فعاليت سلولهاي بنيادين بوجود مي آيند،. موجب پيدايش تخمهايي حاوي پادتن به ميزان ميلي گرمي مي شوند، که سپس از پروتئين هاي سفيده تخم مرغ جدا گرديده و محصولي خاص به وجود مي آورند. از نقطه نظر دکتر اتچز اين عمل نشان دهنده يک پيشرفت قابل ملاحظه، طي فعاليتهاي قبلي به منظور رشد ژنهاي انتقال دهنده پرندگان مي باشد که به جفت شدن گونه هاي کوچک DNA محدود مي گردد.

اين تکنولوژي روشي براي جفت شدن پروتئينهاي رمز گردان DNA با هر اندازه و پيچيدگي به هنگام دستيابي به سطوح بالاي پروتئين است. علاوه براين، اين روش، تنها تکنولوژي به شمار مي رود که رسوب گذاري پروتئين درماني را در سفيده تخم مرغ محدود مي سازد. پادتنهاي تک کلوني به عنوان علم درمان شناسي انساني يک موفقيت عظيم به همراه 25 استفاده درماني انساني اثبات شده و يک جهش در ميزان اين پروتئينها در رشد باليني داشته است. در اين مسيراتظار مي رود که پادتن هاي تک کلوني ضد سرطاني قوي تر و با هزينه کمتري بوجود آيد. وارد کردن اين تکنولوژي عمل آوري در مرغ، سود قابل ملاحظه اي براي صنعتي که خود را با عرضه تجاري افزايش ميزان پادتنهاي درماني سازگار مي کند، در بر خواهد داشت.

بنا بر گفته هاي دکتر رابرت کي رئيس و مدير اجرايي مرکز درمان شناسي origin سيستم مرغي در مقايسه با هر سيستم گياهي و يا ديکر سيستمهاي انتقال ژني حيواني، سيستمي جالب براي عمل آوري پروتئين درماني به حساب مي آيد. اين حقيقت که پادتنهاي ضد سرطان توليد شده در مرغ فعاليت سلول کشي بيشتري از خود نشان مي دهد، سيتم مرغي را به طور قابل ملاحظه اي متناسب با تکنولوژي هاي عمل آورزي غير سنتي و روشهاي پرورش سلولي سنتي ترفيع مي بخشد. به علاوه بر خلاف ديگر سيستمهاي انتقال ژني حيواني که از 18 ماه تا 3 سال به طول مي انجامد ( بز يا گله هاي ديگر ) زمان تشخيص پادتن تا عمل آوري تخم مرغ تنها 8 ماه وقت نياز دارد. براي جداسازي و خالص سازي بهره پروتئيني از تخم مرغ بدون نطفهاستفاده مي شود. به علاوه مدتهاست که شرايط لازم براي فعاليت صنعتي در عمل آوري واکسن در تخم مرغ مورد توجه قرار گرفته است.
منبع: سایت خبری دام و طیور
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار