جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام مبارزه و كنترل بيماري هاري
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

23 آبان 1387 - 16:15
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: مبارزه و كنترل بيماري هاري پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

اين بيماري از زمان هاي بسيار دور در نقاط مختلف دنيا وجود داشته است.
اگاهي از وضعيت اين بيماري در كشور هاي مختلف هميشه مورد توجه سازمان جهاني بهداشت بوده است . در طي 20 سال گذشته با انجام اقدامات وسيع كنترلي جهت ريشه كني بيماري توانسته اند كه در بسياري از نقاط به خصوص كشور هاي اروپاي غربي اين بيماري را كنترل نمايند به طوري كه طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت در سال 1997 ميلادي تعداد 56 كشور و منطقه دنيا عاري از بيماري هاري بوده اند
نكاتي كه جهت كنترل اين بيماري در كشور ايران بسيار اهميت دارد عبارت اند از:
1.اموزش و اگاه سازي مردم
اگاه ساختن عموم مردم يك منطقه از خطرات ناشي از ابتلا به بيماري هاري و اموزش كليه اقدامات مهمي كه جهت پيشگيري از ابتلا به بيماري هاري و اموزش كليه اقدامات مهمي كه جهت پيشگيري از ابتلا در هارگزيدگان بايد انجام داد(درمان موضعي و اختصاصي) نقش موثري در پيشگيري از وقوع مواد هاري انساني در يك منطقه دارد. بيشتر مواد مرگ و مير ناشي از بيماري هاري در اثر عدم وجود اگاهي لازم از چگونگي برخورد با اين بيماري و راه صحيح پيشگيري از ان به وجود مي ايد. در صورتي كه اگاهي و اطلاعات كافي در مورد اين بيماري به اطلاع مردم برسد و ان از وخامت بيماري مطلع گردند بسياري از مشكلات موجود در راه مبارزه با اين بيماري مرتفع خواهد شد. اقدامات اموزشي و اگاه سازي را مي توان به وسيله رسانه هاي گروهي (راديو ، تلويزيون و مطبوعات)توزيع وپوستر انجام داد.
2.واكسيناسيون و ايمن سازي سگ ها و گربه هاي صاحب دار
واكسيناسون حيوانات اهلي ناقل بيماري،يكي از بهترين روش ها جهت مبارزه و از بين بردن بيماري هاري در حيوانات ميباشد . البته واكسيناسيون هنگامي ثمر بخش خواهد بود كه حداقل هشتاد درصد حيوانات را در بر گيرد.
بنابر اين حيوانات ولگرد و بدون صاحب كه واكسينه نمي گردند بايد معدوم شوند.
3.معدوم و از بين بردن سگ ها و گربه هاي ولگرد
اتلاف سگهاي ولگرد مهمترين اقدام در راه مبارزه و كنترل بيماري هاري ميباشد و باعث قطع قسمت اعظم از زنجيره اپيدميلوژيك بيماري مي گردد. ازدياد حيوانات ولگرد گوشت خوار در يك منطقه ميتواند عامل افزايش بيماري در ان منطقه باشد. اين حيوانات نسبت به بيماري هاري حساس هستند و چون هيچ گونه نظارت بهداشتي ، واكسيناسيون و ... در ان ها نيست ، احتمال ابتلا به بيماري هاري را دارند يك حيوان هار ميتواند تعداد زيادي حيوان ديگر و يا انسان را گاز گرفته و بيماري را به انها منتقل كند و به اين ترتيب با پيدايش يك مورد هاري ميتوان انتظار مشاهده موارد بيشتر بيماري را در منطقه داشت . ازدياد حيوانات ولگرد را مي توان به علت عدم رعايت اصول بهداشتي و دردسترس بودن زباله هاي خانگي دانست . در سال 1363 شمسي به علت ازدياد بيماري هاري در سطح شهر تهران طرح اتلاف سگ هاي ولگرد با همكاري انستيتوپاستور ايران و شهرداري و ژاندارمري به مرحله اجرا رسيد و با اجراي اين طرح بيماري در سال 1367 شمسي در تهران ريشه كن كرد
4. جمع اوري و دفع بهداشتي زباله و جلوگيري از ذبح دام ها در سطح شهر
عدم رعات اصول بهداشتي در جمع اوري و دفع زباله در سطح شهر و پراكندگي ان در كوچه و خيابان ها و زمين هاي غير محصوري كه در مجاورت مناطق مسكوني موجود است ، علاوه بر ايجاد محيط بسيار مناسب براي جلب و تخمريزي و تكثير حشرات كانون و منبع غذايي خوبي براي سگ ها و گربه هاي ولگرد ميباشد . اين حيوانات به راحتي مواد غذايي مورد نياز خود را از داخل زباله هاي پراكنده و كيسه هاي محتوي زباله تامين مي نمايند. با توجه به ميزان زاد و ولد سگ ها و گربه هاي ولگرد و نقش مهمي كه در انتقال بيماري هاري و ساير بيماري هاي قابل انتقال بين حيوان و انسان دارند عدم رعايت اصول بهداشتي در جمع اوري و دفع بهداشتي زباله مي تواند يقش مهمي در شيوع و انتشار بيماري هاري داشته باشد لذا در صورتي برنامه مبارزه با بيماري هاري و اتلاف سگ هاي ولگرد نتيجه مطلوب خواهد داشت كه جمع اوره و دفع زباله بر پايه اصول صحيح بهداشتي طبق برنامه مدون و منظمي توسط شهرداري ها انجام گيرد. ذبح دام در معابر موجب جلب سگ ها و گربه هاي ولگرد و سهولت تغذيه انها ميشود.
5.داير كردن مراكز درمان ضد هاري
با توجه به سرنوشت بيماران هار كه منجر به مرگ ميشود پيشگيري از ابتلا به بيماري هاري در افراد مجروح هار گزيده از اهميت ويژه اي برخوردار است. با دائر كردن مراكز بهداشتي تحت نظر مسئولين ازموده جهت انجام درمان ضد هاري ميتوان امور درمان مربوطه را به نحو احسن به اجرا در اورد بطوري كه از به وجود امدن شكستهاي درماني كاملا پيشگيري گردد . در انسان ايمن سازي و پيشگيري قبل از وقوع الودگي در افرادي كه در معرض خطر الودگي مي باشند ضروري است و از طرف ديگر پس از الودگي نيز جلوگيري از بروز بيماري با درمان ضد هاري امكان پذير ميباشد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار