جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام رعايت بهداشت شخصي، مهمترين راه پيشگيري از آنفلوانزاست
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

23 آبان 1387 - 17:05
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: رعايت بهداشت شخصي، مهمترين راه پيشگيري از آنفلوانزاست پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

آنفلوانزا يک بيماري ويروسي حاد دستگاه تنفسي است که با تب، سر درد، درد عضلاني، تعريق، آبريزش بيني، گلو درد و سرفه آشکار مي شود.
اهميت اين بيماري درسرعت انتشار همه گيري، وسعت و تعداد مبتلايان و شدت عوارض آن به خصوص ذات الريه است که به شکل جهانگير، همه گيريهاي وسيع، همه گيريهاي کوچک، منطقه ايي و تک گير مشاهده مي شود.
انسان مخزن اوليه ويروسهاي آنفلوانزاي انساني است و حيوانات پستاندار مانند خوک، ببر، گربه و پرندگان احتمالا به عنوان مخازن نوعي ويروس جديد آنفلوانزا براي انسان ( آنفلوانزاي پرندگان يا مرغي ) مي باشند و در برخي کشورها تاکنون تعدادي از افراد که در تماس نزديک و مستقيم با پرندگان آلوده بوده به اين نوع آنفلوانزا مبتلا گشته اند.
مهمترين راه انتقال آنفلوانزاي انساني تماس ازطريق ترشحات تنفسي درمحيطهاي بسته پرجمعيت، دست دادن و روبوسي با افراد مبتلا مي باشد که درفصول سرد سال و افرادي که سابقه مصونيت نسبت به اين بيماري را ندارند، بيشتر ديده مي شود.
علائم باليني اين بيماري معمولا به صورت شروع ناگهاني تب، لرز، سر درد، درد عضلاني، بي حالي و بي اشتهايي است که گاهي به صورت اشتباه با بيماري سرماخوردگي يکي گرفته مي شود.
در آنفلوانزا علائم شروع ناگهاني دارد، معمولا تب 3 / 38 درجه سانتيگراد به همراه سردرد و خستگي مفرط مي باشد اما در سرماخوردگي معمولا علائم شروع تدريجي دارد، تب در بالغين نادر و گاهي اوقات همراه عطسه و آبريزش بيني است.
بيماران ضعيف و ناتوان، سالمندان بالاي 65 سال، زنان باردار، ساکنان آسايشگاهها ، مبتلايان به ديابت، بيماران مبتلا به بيماريهاي مزمن (ريوي، قلبي، کليوي و متابوليک مانند ديابت) و افراد مبتلا به سوء تغذيه از جمله گروههاي درمعرض خطر ابتلا به بيماري آنفلوانزا هستند.
پس از رعايت بهداشت شخصي، قدم دوم پيشگيري استفاده از واکسن آنفلوانزا مي باشد که بر اساس ويروس شناخته همان سال تهيه مي گردد و در افراد سالم 90- 70 درصد در پيشگيري از اين بيماري موثر است ضمن آنکه موارد بستري و عوارض شديد بيماري را کاهش مي دهد.
استفاده از اين واکسن جهت پيشگيري به آنفلوانزا، براي کودکان زير 5 سال و گروههاي در معرض خطر ابتلا به اين بيماري 80 درصد موثر است و بايد قبل از رسيدن سرماي زمستان تزريق شود.
اين واکسن به صورت عضلاني با دوز يک ميلي ليتر تجويز مي شود که عوارض خاصي هم ندارد و عمده عارضه آن التهاب محل تزريق است اما بايد توجه شود افرادي که نسبت به استفاده از تخم مرغ حساسيت دارند از اين واکسن استفاده نکنند.
اگر واکسن در دسترس نبود استفاده از داروي "آمانتادين" يا "ريمانتادين" در سراسر فصل سرما براي اين افراد توصيه مي شود.
چنانچه فردي واکسن را درفصول سرد سال که فصل شيوع بيماري است تزريق کند، بايد به مدت 15 روز نيز تا هنگام تاثير واکسن ازاين داروها استفاده کند.
علاوه بر "آمانتادين و ريمانتادين" داروي "زاناميلير" و "اسلتاميوير" که به صورت خوراکي تا 5 روز استفاده مي شود ( که داروي اسلتاميوير به دليل محدوديت کمتر در دسترس است ) براي پيشگيري از اين بيماري تجويز مي گردد.
استفاده ازمواد غذايي حاوي ويتامين "ث" ، مايعات گرم ، سوپ صاف شده ، شير ، لبنيات و سبزيجات براي درمان اين بيماري توصيه مي شود.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار