جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست صنايع غذايي چالشها و پيشرفتهاي ايمني مواد غذايي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

1 آذر 1387 - 23:11
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: چالشها و پيشرفتهاي ايمني مواد غذايي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

در مبحث سلامت انسان، در ایجاد مبانی علمی و روشها و سیاستهای جدید ارزیابی دقیق تامین ایمنی مواد غذائی كه به طریقه بیوتكنولوژیكی حاصل شده اند، ترویج و توافقات بین المللی به صورت چشمگیری خودنمایی می کنند.این روشهای تشخیصی باید مزایای سلامتی و نیز احتمال بروز آثار سوء را در سلامتی مورد توجه قرار دهند.محصولات كشاورزی مقاوم به آفات ، مواد غذائی كه مواد آلرژی زا در آنها حذف شده اند یا مواد غذائی غنی شده با ریز مغذی های اساسی افزایش یافته مثالهائی از این دست هستند.امروزه علیرغم گذشته ، در ارزیابی مواد غذائی تولیدی به روش بیوتكنولوژی، سنجش خطرات و ارزیابی مزایای بالقوه آنها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.گرچه هنوز اطلاع رسانی صحیحی در این رابطه برای ارزیابی ایمنی در سطوح ملی و بین المللی وجود ندارد. برای مثال ،درصورت عدم نظارت و ارزیابی كافی ،تغییرات اجرائی عملیات دامپروری ،مانند شیوه های جدید خوراك دهی،ممكن است به طور جدی ایمنی مواد غذائی را تحت تاثیر قراردهد، همانطور که استفاده فراوان از پودر استخوان و گوشت به عنوان مواد غذائی در خوراك گله های گاو ،نقش اساسی در بروز بیماری جنون گاوی داشت.

همچنین، افزایش سطوح كم آنتی بیوتیك ها در خوراك حیوانات و در قبال آن افزایش سرعت رشد، منجر به ایجاد میكروبهای بیماریزای مقاوم به آنتی بیوتیك می گردد.

امروزه عملیاتهای نوین كشاورزی همراه با علوم جدید و سرمایه گذاری های وسیع منجر به تولید غذاهای اصلی به روش بهینه شده و استفاده از افزودنی های غذائی می تواند كیفیت، كمیت و ایمنی مواد غذائی را بهبود ببخشد.با این وجود ،هنوز هم كنترل های كافی برای اطمینان از مصرف مناسب و ایمن در طول زنجیره غذائی و بازنگری در سابقه بازار و توافق با نظارتهای مداوم برای اطمینان از ایمنی در مصرف آفت كشها،داروهای دامپزشكی و مواد افزودنی در صنعت غذا ضروری به نظر میرسد.

چالشهای دیگری كه به منظورایجاد اطمینان از ایمنی مواد غذائی بوده ،مانند جهانی سازی تجارت مواد غذائی ،گسترش شهر نشینی ، تغییرات در شیوه زندگی،مسافرتهای بین المللی ، آلودگی محیط زیستی ،آلودگی های عمدی و طبیعی و بلاهائی كه به دست بشر بوجود می آیند، منجر به پیچیده تر شدن زنجیره تولید غذا شده و راههای آلودگی و رشد باكتریهای بیماریزا را گسترش داده اند.راههای مختلف انتقال بیماریهای ناشی از غذا كه قبلا تنها به یك منطقه خاص مربوط می شد، امروزه ابعاد جهانی به خود گرفته است.

تدابیر آینده سازمان بهداشت جهانی(WHO) برای گسترش ایمنی و سلامت مواد غذائی :

سازمان بهداشت جهانی، سیاستهای خود را با همكاری دیگر سازمانهای مشترك ،در حد وسیعی گسترش داده كه این امر منجر به تسریع و تسهیل مضاعف در امر ایمنی مواد غذائی شده و در آینده زنجیره كامل غذائی را از تولید تا مصرف پوشش داده و منجر به استفاده از انواع مختلف مهارتها و تجربیات خواهد شد.

از برنامه های كارگروه ایمنی مواد غذائی در سازمان بهداشت جهانی و بخشهای دیگر سازمان بهداشت جهانی می توان به سیستمهای ایمنی مواد غذائی، بسط و ترویج عملیات تولید بهینه ونیز آموزش دستفروشان، خرده فروشان و مصرف كنندگان در ارتباط با استعمال مناسب مواد غذائی اشاره كرد. آموزش مصرف كنندگان و آنهائی كه با مواد غذائی سروكار دارند در استعمال ایمن و صحیح از مواد غذائی یكی از كلیدی ترین تدابیری است كه در جلوگیری از بیماریهای ناشی از غذا اتخاذ شده است.

· سازمان بهداشت جهانی در كشورهای مختلف ،سیستم های آزمایشگاهی را برای نظارت در امورآن دسته از بیماریهای ناشی از غذای انسان و حیوان كه در اولویت بوده ، تجهیزو نیز سیستم های نظارتی بر باكتریهای بیماریزا در مواد غذائی را ایجاد كرده است .این سازمان در تلاش است تا با توسعه دستورالعملهای مورد پذیرش در تمام جهان ، بتواند به اطلاعات مورد نظر در این زمینه دست یابد . علاوه بر آن ، این سازمان اغلب، اطلاعات مربوط به میزان شیوع و نحوه نظارت رانیز جمع آوری می كند.

· سازمان بهداشت جهانی، شبكه ای جهانی را متشكل از انستیتیوهای مشترك، برای نظارت بر آلودگی شیمیائی مواد و منابع غذائی ،بویژه در كشورهای در حال توسعه، گسترش می دهد.

· سازمان بهداشت جهانی استفاده از تمام فن آوریهای غذائی را كه ممكن است به سلامت جامعه مربوط باشند، افزایش می دهد. مانند پاستوریزه كردن ، فرایند تابش در مواد غذائی و تخمیر.

·سازمان بهداشت جهانی عملیات ابتكاری مهمی را برای بنیان نهادن هرچه بیشتر پایه های علمی فعالیتهای ایمنی مواد غذائی با همكاری متخصصان سازمان بهداشت جهانی / سازمان خواروبار جهانی سازمان ملل برای تعیین مخاطرات میكروبی در مواد غذائی، عهده دار شده است.

·سازمان بهداشت جهانی در فعالیتهای خود بیشتر از كمیسیون كدكس سازمان خواروبار جهانی / سازمان بهداشت جهانی ،استانداردها ،دستورالعملها و توصیه ها استفاده می كند تا همگان به عنوان مراجع بین المللی به آنها استناد كنند.

·بیوتكنولوژی به عنوان یك بخش اصلی در كشورهای توسعه یافته و نیز در حال توسعه بحساب می آید.سازمان بهداشت جهانی در تعامل با سازمان خاروبار و سازمان ملل متحد سری مذاكراتی برای تعیین جنبه های ایمنی و تغذیه ای مواد غذائی حاصل از گیاهان،میكروبها،وحیواناتی كه تحت اصلاح ژنتیك قرار گرفته اند را به اجماع می گذارد. سازمان بهداشت جهانی فعالیت خود را برای بنیان نهادن نگاهی علمی بر ارزیابی گسترده مخاطرات ، مزایا و دیگر موارد مربوط به تولید و مصرف مواد غذائی حاصل از بیوتكنولوژی، آغاز كرده است.

منبع : World health organization
نویسنده: سامان ایزدخواه – فریبا خاک زاد
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار