جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي استرس گرمايي در طيور پرورشي.تلاش در جهت رفع اين مشكل (نهايي)
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

14 مرداد 1388 - 1:21
نويسنده پيام
عليرضا گاييني
مدير بخش
مدير بخش


عضو شده در: 25 مرداد 1384
پست: 122

عنوان: استرس گرمايي در طيور پرورشي.تلاش در جهت رفع اين مشكل (نهايي) پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

نام مقاله :

استرس گرمایی در طیور پرورشی ، تلاش در جهت رفع این مشکل ( بخش نهایی ) .تهیه و تنظیم :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .آدرس پست الکترونیک :

AlirezaGaeeni@VetNews.Ir

AlirezaGaeeni2000@Yahoo.Com--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Abstract :

This booklet has been prepared for the important reasons that the incidence of heat stress in poultry breeding will follow . This guide to outline some general methods of management that are effective in reducing heat stress .

Although the contents of this booklet, is the best recent research and has been prepared comments, but its not complete and can not be replaced to comments of professionals.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیا حرکت و راه رفتن گله به کاهش استرس گرمایی کمک می کند ؟

پرندگان با راه رفتن از استرس گرمایی حبس شده در بدن خود رهایی می یابند . اگر اینکار قبل از بروز نشانه های استرس گرمایی صورت پذیرد ، مفید واقع خواهد شد .

تحت شرایط استرس گرمایی ، رفتار پرندگان را بایستی بدقت تحت نظر داشت . اگر پرندگان ساکت هستند ، حرکت نمی کنند و راه نمی روند یا به اصطلاح افسرده هستند ، به هیچ عنوان آرامش آنها را بر هم نزنید .آیا درهنگام جمع آوری گله ها ، خطر استرس گرمایی وجود دارد ؟

تحت شرایطی که رطوبت یا دما بالاست ، گرفتن ، بارکردن و انتقال پرندگان می توانند سبب بروز استرس گرمایی شوند . در این شرایط ، اتخاذ برنامه ایی درجهت کاهش استرس گرمایی از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد .

این نوع برنامه ها بایستی شامل مواردی چون پیش بینی وضعیت هوای روزانه و پیش بینی دمای روزهای آتی میباشد . با استفاده از این قبیل پیش بینی ها قادر خواهید بود که تصمیمات مناسبی را اتخاذ نمائید .نیازمندی های اولیه برای جمع آوری پرندگان در انتهای دوره چیست ؟

توجه داشته باشید با استفاده از هر روشی که پرندگان را جمع آوری می کنید ، حفظ زمان از اهمیت ویژه ایی برخوردار است . در واقع ، به منظور راحتی پرندگان ، این عملیات بایستی در حداقل زمان صورت پذیرد . بهتر است که این عملیات در خنک ترین زمان صورت پذیرد .

کارگران و تجهیزات ، قبل از انجام کار ، بایستی آمادگی کامل داشته باشند . از سوی دیگر ، فردی را بایستی بعنوان مدیر عملیات منصوب کرد تا در صورت ضرورت عملیات را متوقف و دوباره آغاز نموده و آن را مدیریت نماید . مدیر عملیات بایستی توانایی شناسایی رفتار پرندگان را داشته باشد تا بر اساس آن ، تصمیمات لازم را اتخاذ نماید .

این نکته را مدنظر قرار دهید که تا زمان انتقال کامل پرندگان به ماشینهای حمل ، تهویه ها بکار خود ادامه دهند . از سوی دیگر ، استفاده از تهویه اضافی در خلال عملیات فوق پیشنهاد میشود . دربها بایستی هنگام عملیات گرفتن و قفس گذاری پرندگان بسته باشند .

پرندگانی که هنوز گرفته نشده اند ، بایستی آب آشامیدنی به میزان کافی در اختیار داشته باشند . کاهش آبخوری ها را بایستی بصورت دوره ایی انجام دهیم و از وجود نور مناسب و کافی برای انجام عملیات اطمینان یابیم .آیا تنظیم تراکم پرندگان در قفسهای حمل اهمیت دارد ؟

تراکم پرندگان موجود در قفسها را بایستی با توجه به موارد زیر تنظیم نمود :

ü وضعیت دما و رطوبت .

ü ظرفیت قفس ها .

ü وضعیت ماشین حمل و نقل . درصورتیکه تجربه کافی از یک نوع ماشین خاص وجود ندارد ، ظرفیت پائینی از پرندگان را حمل نمائید تا تجربه کافی حاصل شود .

ü مسافت و سرعت حرکت : در مسافرتهای کوتاه و آهسته ، تراکم کمتری را در مقایسه با مسافرتهای طولانی و سریع ، در نظر بگیرید .

ü تجهیزات تهویه ماشین : بهتر است که ماشینهای حمل پرندگان زنده ، واجد هواکشهایی در ابتدا یا انتهای خود باشند .

زمانیکه پرندگان بارگیری میشوند ، تجهیزات و یا وسائل نقلیه را نبایستی در نور آفتاب قرار داد . درصورتیکه وقفه ایی در بارگیری پرندگان روی میدهد ، بایستی تهویه مناسبی را برای پرندگان فراهم کرد . برای اینکار میتوان قفسهای واجد پرندگان را در محلی سایه دار ( کنار دیوار و ... ) قرار داد یا این که ماشین حمل را در اطراف مزرعه به حرکت درآورد .

این درحالیست که وسائل نقلیه بارگیری شده نبایستی به هیچ عنوان توقفی را در مزرعه ، خلال مسافرت یا کشتارگاه داشته باشد مگر آن که تهویه مناسب و کافی برای آن فراهم شود .چه زمانی نیازمند سیستمهای هشداردهنده خواهیم بود ؟

راحتی و حیات پرندگان به قدرت سیستم های تهویه وابسته است . در این شرایط ، استفاده از هشداردهنده ها به منظور اخطار اشتباهات سیستم های تهویه ، الزامی است . آئین نامه های راحتی حیوانات در مزارع که در سال 2000 میلادی در انگلستان تهیه و تدوین شد ، مورد فوق را مدنظر قرار داده است . بر اساس این آئین نامه ، استفاده از هشداردهنده ها به منظور آگاهی مدیران مزارع از نقائص سیستمها و همچنین ناراحتی و پریشانی غیرضروری پرندگان تحت پوشش الزامی است .

توجه داشته باشید که مکانیسم اصلی سیستمهای FailSaife ، استفاده از ژنراتورهای اتوماتیک میباشد .اهمیت آموزش کارگران در مزارع پرورش طیور چیست ؟

بطور حتم ، مدیریت مزارع پرورش طیور از اهمیت ویژه ایی برخوردار است . درواقع ، فراهم نمودن بهترین سیستم تهویه برای پرندگان تحت شرایط مدیریتی ضعیف ، ضامن راحتی پرندگان خواهد بود . بنابراین مدیریت ضعیف ، از عواملی است که پرندگان را مستعد استرس گرمایی می سازد .

براساس آئین نامه راحتی حیوانات در مزارع ( سال 2000 میلادی ) ، مدیران و کارگران مزارع بایستی با مدیریت پرندگان ، تحت شرایط خاص استرسی آشنایی کامل داشته باشند . از سوی دیگر ، این افراد بایستی اجازه تغییر در شرایط مزرعه ، به منظور بهبود شرایط پرندگان را داشته باشند .

مدیران مزارع بایستی از آموزش کامل تمامی کارکنان مزارع اطمینان یابند . کارکنان مزارع بایستی نشانه های اولیه استرس گرمایی را شناسایی نموده و اقدامات اولیه را بکار برند . آشنایی با سیستمهای تهویه از موارد دیگری است که کارکنان سالنهای پرورش طیور بایستی به آن توجه نمایند .

همچنین پیشنهاد میشود که طرح هایی برای شرایط اضطراری و خارج از کنترل تهیه گردد . چنین طرحهایی بایستی اقدامات لازم را به تفکیک افراد مشخص نموده و شماره های تلفن مهندسین و دامپزشک مزرعه را نیز شامل شود . تحت چنین شرایطی ، تماس تلفنی و مشاوره با فردی که آشنایی کامل با شرایط فوق داشته و توانایی مدیریت بحران را دارد ، ضروری است .در نتیجه :

ü تهویه کافی و مناسب ، برای پرندگان تحت پرورش در سالنها فراهم نمائید .

ü هوای با سرعت بالا ، نقش مهمی را در تهویه مناسب ایفا می کند . بنابراین توجه خاصی به این کار داشته باشید .

ü رطوبت بالا ، سبب افزایش احتمال بروز استرس گرمایی تحت شرایط آب و هوایی گرم میشود .

ü در صورت امکان ، تراکم پرندگان را در خلال آب و هوای گرم کاهش دهید .

ü فراهم کردن تجهیزات تهویه اضطراری و همچنین هشداردهنده ها نیز از اهمیت ویژه ایی برخوردار است .

ü نقش هریک از افراد در هنگام بروز استرس گرمایی را مشخص نمائید و از انجام درست اعمال ، اطمینان حاصل یابید .

جدول زمانبندی حوادث در خلال استرس گرمایی :

زمان
فعالیت مزرعه دار
پاسخ گله

صبح زود
استفاده از حداکثر تهویه به منظور کاهش دمای مرکزی بدن پرنده
خوردن و نوشیدن عادی ، حرکت و فعالیت عادی .


انجام وظایف عادی ، بازرسی
خوردن و نوشیدن عادی ، حرکت و فعالیت عادی .

کمی از صبح گذشته

پرندگان شروع به له له زدن می کنند ، خوردن و نوشیدن عادی ، حرکت و فعالیت عادی .


غذا از دسترس پرندگان برداشته شده و خاموشی داده میشود


انتهای صبح تا ظهر

پرندگان له له می زنند ، مصرف غذا کاهش می یابد ، برای مبارزه با دهیدراتاسیون آب می نوشند ، فعالیت پرندگان کاهش می یابد ، اکثر پرندگان مینشینند .

ابتدای ظهر تا بعد از ظهر

پرندگان به سختی له له می زنند ، مصرف غذا بسیار کم است ، برخی از پرندگان آب می نوشند ، فعالیت پرندگان محدود است .


گله را به آرامی راه برید تا گرمای بدن خود را دفع کنند ، تنها بر روی یک خط راه بروید
پرندگان از جلوی پای افراد به سرعت حرکت خواهند کرد .

اوایل تا اواخر بعدازظهر

پرندگان به سختی له له می زنند ، هیچ فعالیتی ندارند ، آب نمی نوشند ، سر خود را بالا و در جهت جریان هوا قرار می دهند ، می نشینند ، امکان به صدا در آمدن هشدار دهنده ها وجود دارد ، تحت چنین شرایطی ، گله دچار استرس خواهد شد .


اگر پرندگان توانایی راه رفتن داشته باشند ، راه رفتن آرام در میان گله ممکن است مفید باشد . با استفاده از نور یا موتور دستگاه توزیع غذا میتوان پاسخ گله را ارزیابی نمود .
پرندگان هنوز هم قادر هستند که از جلوی پای افراد کنار بروند .

اواخر بعد از ظهر تا اوایل غروب ، دما کاهش می یابد ولی رطوبت افزایش می یابد
راه رفتن در میان گله پیشنهاد نمی شود .
پرندگان به سختی له له می زنند ، هیچ فعالیتی ندارند ، آب نمی نوشند ، پرندگان نشسته اند ، گله ساکت بوده و سر پرندگان افتاده است ، در اغلب موارد تحت چنین شرایطی تلفات گله افزایش می یابد .

از غروب آفتاب تا زمان تاریک شدن هوا
راه رفتن در میان گله پیشنهاد نمی شود .
پرندگان به سختی له له می زنند ، هیچ فعالیتی ندارند ، آب نمی نوشند ، پرندگان نشسته اند و خستگی فیزیکی در آنها رویت میشود ،

تاریک شدن هوا ، دما سقوط می کند
استفاده تمامی پرندگان از آب را مدنظر قرار دهید ، ممکن است پرندگان نیازمند نور کمی باشند .
پرندگان پس از گذشت زمانی دوباره آغاز به نوشیدن آب می کنند .پرندگان بهبود یافته و شروع به مصرف دان می کنند .


مطمئن شوید که پرندگان به خوبی استراحت کرده اند و خطوط غذاخوری ها واجد دان میباشند .بازرسی صورت گیرد .

توجه :

منتشر شده در ماهنامه وزین دنیای کشت و صنعت
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار