جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست رفتارشناسي خفاش‌ها لهجه دارند
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

24 شهريور 1389 - 7:03
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: خفاش‌ها لهجه دارند پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

گروهی از دانشمندان استرالیایی دریافته‌اند که جانداران بر اساس منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، دارای گویش و لهجه محلی هستند، یافته‌ای که می‌تواند در شناسایی، ارزیابی و حمایت از گونه‌های مختلف زیستی موثر واقع شود.

دانشمندان از گذشته درباره وجود اصوات و مکالمات مشخص، محلی در میان خفاش‌ها تردید داشتند زیرا مطالعات متعددی این نکته را در میان جاندارن مختلف نمایان کرده بودند، اما این اولین باری است که وجود لهجه محلی در میان خفاش‌ها به اثبات رسیده است.

محققان برای بررسی این موضوع، با استفاده از نرم افزاری ویژه برای تعیین کلیدهای شناسایی در مکالمه خفاش‌ها، بر روی 4 هزار نوع صدای خفاشی در مناطق مختلف نیو ساوث ولز مطالعه کردند.

به گفته "برد لاو" از مرکز فورست ساینس، دانشمندان باید توانایی‌های خود در زمینه تعیین و مجزا کردن گونه‌هایی که معمولا از ویژگی‌های مکالمه‌ای مخصوص به خود برخوردارند را بهبود داده و سرعت شناسایی این نوع از اصوات و لهجه‌ها را افزایش دهند.

محققان معتقدند تکنیک‌های پیشین تعیین کلیدهای شناسایی در گویش خفاش‌ها بسیار پیش پا افتاده و ابتدایی بوده و به پیشرفت و مطالعات بیشتری نیاز داشته است و اکنون نرم افزار جدید توانسته است در تکمیل این تکنیک‌ها تاثیر قابل توجهی به جا بگذارد.

بر اساس گزارش تلگراف، خفاش‌ها با کمک فرایندی به نام اکولوکیشن (شیوه‌ای که در آن بر اساس مدت زمان صرف شده برای بازتاب صدا از جسمی به سوی منبع صدا، موقعیت اجسام محاسبه می‌شوند) از اصوات خود برای مکانیابی و شکار استفاده می‌کنند.

در این شیوه خفاش‌ها امواج صوتی در طول موج فراصوت که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست از خود به‌وجود می آورند تا با برخورد با اجسام و بازتاب آنها موقعیت اجسام را تعیین کنند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار