جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست صنايع غذايي اصول صحيح نگهداري مواد غذايي
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 دي 1389 - 9:33
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: اصول صحيح نگهداري مواد غذايي پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

گوشت از جمله مواد غذايي است كه سريع فاسد مي‌شود و سرعت و شدت فاسد شدن آن بستگي به عواملي مانند گرما، هواي مرطوب و ناپاك و آلودگي گوشت دارد.

v بهترين وسيله نگهداري از گوشت سرما مي‌باشد كه دماي صفر تا 4 درجه سانتي‌گراد براي نگهداري كوتاه مدت طي 2 تا 3 روز و دماي 16- تا 24- درجه سانتيگراد براي نگهداري طولاني مدت مناسب مي‌باشد.

v گوشت سالم بايد رنگ طبيعي داشته باشد. بوي بد ندهد. سطح آن ليز و مرطوب نباشد. قبل از سفارش شما چرخ نشده باشد و داراي مهر كشتارگاه باشد.

v از خردكردن گوشت قبل از شستن پرهيز نماييد در غيراينصورت امكان انتقال آلودگي احتمالي به عمق گوشت وجود دارد.

v از بكار بردن حرارت يا آب گرم براي ذوب كردن گوشت منجمد خودداري كنيد. براي خارج كردن گوشت از حالت يخ زده آن را شب قبل در يخچال بگذاريد.

v گوشت مرغ تازه رنگ و بوي طبيعي داشته و پوست آن عاري از چروكيدگي است و درون بسته بندي آن خونابه يا آب منجمد شده وجود ندارد.

v گوشت مرغ فاسد تيره، پرخون يا كبود است و در اثر نگهداري در شرايط نامناسب بتدريج خاكستري و گاهي سبز روشن مي‌شود كه در اين حالت بايد از مصرف آن جداً خودداري نماييد.

v ماهي سالم و تازه داراي بوي طبيعي و ظاهري درخشنده و شفاف مي‌باشد. آبشش آن قرمز روشن و عاري از ماده لزج است عضلات آن محكم و ارتجاعي و متصل به استخوان است و اثر انگشت روي عضله نمي‌ماند.

v ماهي فاسد شده پوستي كدر و تيره رنگ و بدون درخشندگي دارد. آبشش آن مملو از مواد لزج است. چشماني كاملاً گود رفته و كاملاً باز دارد. بوي گنديدگي و غيرطبيعي دارد و عضلات آن شل و در اثر فشاردادن انگشت روي عضله فرورفتگي ايجاد مي‌شود.

v تخم‌مرغ‌ها را براي نگهداري در يخچال نشوييد زيرا راه ورود باكتريها از طريق منافذ موجود روي پوسته باز مي‌شود و تنها به هنگام مصرف آنها را شسته و در صورت لزوم ضدعفوني نماييد.

v از خريد كنسروي كه روي آن آثار برآمدگي، فرورفتگي و يا نشست موادغذايي مشاهده مي‌شود خودداري كنيد. همچنين قوطي‌هاي كنسرو را قبل از باز كردن بشوييد تا از ورود آلودگي موجود در سطح خارجي به داخل قوطي جلوگيري شود.

v قوطي كنسرو را قبل از مصرف به مدت 20 دقيقه در آب جوش بجوشانيد تا سم آن از بين برود.

v از خريد ميوه‌هاي مانده و له شده و كپك زده جداً خودداري نماييد.

v ميوه‌اي كه فاسد است خيلي زود آلودگي را به ميوه‌هاي مجاور خود منتقل مي‌كند بنابراين بايد ميوه‌هاي فاسد را جدا نمود.

v در صورت كپك زدگي بايد سريعاً ميوه و سبزي كپك زده از محيط يخچال خارج شود تا باعث انتشار آلودگي در يخچال نشود.

v هرگونه ميوه پوست كنده شده را در معرض و مجاورت هوا قرار ندهيد و از خوردن ميوه‌اي كه در معرض هوا بوده و تغيير رنگ داده امتناع كنيد.

v به منظور پيشگيري از ابتلا، به انگلهاي روده و بيماريهاي عفوني روده‌اي مثل انواع اسهال‌ها، حصبه، شبه حصبه، وبا و .... توصيه مي‌شود سبزيهايي را كه مي‌خواهيد بصورت خام مصرف نماييد به طريقه زير گندزدايي و سپس به مصرف رسانيد:

v مرحله اول: (پاكسازي)، ابتدا سبزيها را پاك كرده و شستشو دهيد تا گل و لاي آن برطرف شود.

v مرحله دوم: (انگل زدايي) در يك ظرف 5 ليتري به ازاي هر ليتر آب 3-2 قطره مايع ظرفشويي معمولي به ظرف اضافه نماييد و ظرف را پر از آب نموده و آنقدر به هم بزنيد تا تمام سبزيها در داخل آب (كف آب) قرار گيرند بعد از 5 دقيقه از كف آب جمع كرده و با آب سالم بشوييد. ظرف فوق و آب كف باقي مانده حاوي تخم انگل است كه بايد به دقت شسته شود.

v مرحله سوم: (ضدعفوني)، نصف قاشق چايخوري پودر پركلرين را در 5 ليتر آب ريخته و خوب حل نماييد سبزيهاي انگل زدايي شده را به مدت 5 دقيقه در محلول فوق قرار دهيد.

v مرحله چهارم (شستشو) سبزيهاي فوق را با آب سالم خوب شستشو دهيد. سپس آنها را درون يك كيسه پارچه‌اي درون يخچال نگهداري كنيد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار