جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست طيور و پرندگان زينتي آنفلوآنزای پرندگان
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 دي 1389 - 9:54
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: آنفلوآنزای پرندگان پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

معرفي مشخصات عمومي بيماري آنفلوانزاي پرندگان:
آنفلوانزاي پرندگان يك بيماري عفوني ويروسي است كه در صورت ابتلا به آن، نرخ و يا شدت مرگ و مير در پرندگان و انسان بالا است. اين ويروس در روده پرندگان وحشي يافت مي‌شود و براي اولين بار در سال 1961 در آفريقاي جنوبي كشف شد.

عامل بيماري‌زا:
عامل بيماري آنفلوانزاي پرندگان ويروس A(H5N1) است كه به H5N1 معروف گرديد و طي سال‌هاي 4-2003 سبب مرگ بيش از يك ميليون پرنده در كشورهاي آسياي جنوب شرقي گرديده است. متاسفانه شروع و امكان گسترش اين بيماري هنوز هم علي‌رغم اقدامات جدي بهداشتي، پيشگيري و واكسيناسيون در اين كشورها، هنوز هم متصور و محتمل است.
انواع مختلفي از ويروس آنفلوانزا شامل نوع HA و 9 نوع NA شناخته شده و در انواع پرندگان مشاهده گرديده است. سه نوع ويروس آنفلوانزاي انساني به نام‌هاي H1N1 و H1N2 و H3N2 وجود دارد. نكته قابل توجه اين است كه قسمتي از ژنتيك ويروس A انساني در اصل، از ويروس خاص پرندگان منشعب گرديده و يا اشتقاق يافته است. ويروس A مرتب تغيير شكل مي‌دهد و قابليت انتشار در سراسر جهان را در همه شرايط دارا است.
خطر ابتلاي انسان به اين بيماري گرچه كم است ولي وجود دارد. براي اولين بار ابتلا انسان به اين بيماري در سال 1997 از هنگ كنگ با 18 مورد بيماري گزارش شد كه 6 نفر آن‌ها جان خود را از دست دادند. ضايعات و تلفات پرندگان در كشور ويتنام و تايلند بسيار بالا و در حد فاجعه ملي بوده است.

چگونگي انتقال بيماري به انسان:
ويروس اين بيماري در بزاق دهان، ترشحات بيني و مدفوع پرندگان مبتلا وجود دارد. تماس انسان با اين پرندگان آلوده، امكان ابتلا آن رابه بيماري آنفلوانزاي پرندگان فراهم مي‌آورد. تاكنون 116 نفر در كشورهاي آسياي جنوب شرقي به اين بيماري مبتلا شده‌اند كه 76 نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند. مدارك مستدلي مبني بر اين كه ويروس اين بيماري از طريق خوردن محصولات غذايي پرندگان آلوده منتقل شده باشد گزارش نگرديده، ليكن بهتر است مواد غذايي كه از گوشت پرندگان تهيه مي‌شوند به همگام پخت 158 درجه فارنهايت و يا70 درجه سانتيگراد حرارت ببينند. برخي از پرندگان به عنوان كانون‌هاي انتقال بيماري (مخزن عامل بيماري‌زا) عمل مي‌نمايند در حالي كه به ظاهر علائمي از بيماري را نشان نمي‌دهند. اين پرندگان به ظاهر سالم كه حامل ويروس هستند نقش مؤثري در انتقال بيماري ايفا مي‌نمايند.
به طور كلي خطر ايجاد بيماري و شيوع آن بستگي به در معرض قرار گرفتن انسان و منبع عفونت‌زا دارد. اميد به اين كه ويروس خطرناك اين بيماري به سرعت و در آينده نزديك از بين پرندگان حذف گردد محال است. روند ابتلا، به سرعت در حال افزايش بوده و بيماري در كشورهاي ويتنام، كامبوج و اندونزي به صورت بومي درآمده است.

علائم بيماري:
بيماري آنفلوانزا با تب، سرفه، گلودرد و كوفتگي در بدن شروع مي‌شود و ممكن است با عفونت‌هاي چشمي، پنوموني يا ذات‌الريه و ساير بيماري‌هاي حاد تنفسي همراه باشد. علائم بيماري بستگي به نوع ويروسي دارد كه فرد را آلوده ساخته است. بديهي است توانايي فرد، سطح حساسيت و مراقبت‌هاي بهداشتي، تغذيه، مكانيسم‌هاي دفاعي بدن و از همه مهم‌تر امكان تماس انسان يا حيوان آلوده عوامل مؤثري در ابتلاء به بيماري، ظهور علائم و پيشرفت آن خواهد بود.
در حال حاضر واكسني وجود ندارد كه انسان را در مقابل ويروس H5N1 حفاظت نمايد، اما مطالعات جهت مقابله با نوع ديگري از آنفلوانزاي پرندگان به نام ويروس H9N2 در حال انجام است. بايستي توجه داشت اصولاً وقتي يك نفر به يك بيماري مسري عفوني مشكوك مبتلا مي‌شود، مجموعه‌اي از علائم زير را به درجات و دامنه مختلف نشان مي‌دهد:
- داراي بثورات پوستي مشهود است.
- سرفه شديد.
- تب بالا.
- تب احتمالاً با خونريزي‌هاي غيرعادي.
- اسهال مداوم.

متاسفانه ريسك ابتلاي افراد به اين بيماري اكنون افزايش پيدا كرده و هريك از موارد ابتلا به بيماري به عنوان حلقه‌اي از زنجيره همه‌گيري يا اپيدميك عمل مي‌نمايند. مدارك حاكي از گسترش ويروس H5N1 در قسمت‌هايي از آسياي جنوب شرقي، آسياي ميانه و روسيه بوده و نشان مي‌دهد قسمت‌هايي از مرزهاي شرقي و شمالي ايران در محاصره اين ويروس و پرندگان مهاجر آلوده به آن بوده كه ممكن است در چهارچوب يافتن محيط زيست مناسب و شرايط اكولوژيك اين پرندگان وارد ايران گردند و لذا خطر ابتلاي پرندگان ايران و به تبع آن مردم وجود دارد. بسياري از پروندگان وحشي مهاجر ميزبان ويروس‌هاي مختلف نوع A و از جمله H5N1 هستند.
از نظر شيوع بيماري اين ويروس هم اكنون در شرايط pre-pandemic است ولي امكان گسترش آن در ابعاد جهاني و يا pandemic وجود دارد. خطر ابتلا مردم به اين بيماري اكنون افزايش يافته، در شرايطي كه متاسفانه سيستم اعلام خطر و اطلاع‌رساني زودهنگام ضعيف بوده و نمي‌توان كاهش مرگ و مير را در طول همه‌گيري به علت، ناكافي بودن منابع براي مقابله با اين ويروس انتظار داشت.

پيشگيري و درمان بيماري:
حداقل در شرايط فعلي، درمان‌هاي موجود قابل قبول نيستند و يا اقناع كننده نمي‌باشند. بديهي است در هر صورت استفاده از داروهاي ضدويروس در مقابله با اين بيماري و جهت كاهش شيوع آن و جلوگيري از مرگ و مير، به عنوان يك گزينه مهم مطرح است.
آموزش افراد و آگاهي دادن به آن‌ها در مورد بيماري و مخصوصاً كساني كه به اين نواحي مسافرت مي‌نمايند موضوع مهمي است. گرچه موارد مستندي از ابتلا انسان به انسان گزارش نگرديده ولي موارد مشكوكي از امكان چنين ابتلايي وجود دارد.
در هر صورت، اهميت موضوع در اين است كه اين بيماري ويروسي عفوني، به شدت سبب مرگ و مير انسان مي‌گردد. به طوري كه در كشورهاي آسياي جنوب شرقي بيشتر موارد عليرغم اقدامات بهداشتي ويژه، به مرگ منتهي شده است. بنابراين خطر همه‌گيري جهاني وجود دارد. اين بيماري از سندرم حاد تنفسي SARS بسيار خطرناك‌تر بوده و اين موضوعي است كه مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت قرار دارد. با توجه به توضيحات بالا و مشخص شدن اهميت موضوع موارد زير را به صورت روش و رويه پذيرش مسافر، گردشگري، مبادلات تجاري و اصول پيش‌گيري اعلام مي‌نمايد:
1- دقت اصلي بايد به كانون‌هاي خطر و نواحي آلوده معطوف گردد.
2- جابه جايي و انتقال هرنوع پرنده به صورت زنده و يا گوشت خام از اين نواحي تا اطلاع ثانوي ممنوع شود.
3- به هنگام پذيرش مسافر از مبدا خطر بايد دقت شود و موارد مشكوك احتمالي جدا گردند.
4- به لحاظ ضرورت‌هاي اخلاقي، از مسافران خواسته شود اگر علائمي از ابتلا به اين بيماري را نشان مي‌دهند و يا براساس شغل و هدف مسافرت خود در كشور مبداء با پرندگان در تماس بوده‌اند اعلام نمايند. يك برگ ويژه در هنگام صدور بليت در مبداء و يابه هنگام سوار شدن مسافر و يا پذيرش در هتل‌ها و اعلام وضعيت آنان مي‌تواند بسيار مفيد باشد.
براي مسافراني كه عازم سفر به كانون‌هاي خطر (آسياي جنوب شرقي و روسيه) هستند بروشوري تهيه گردد كه اطلاعات پايه و ضرورت اجتناب از برخورد با مراكز نگهداري و پرورش پرندگان و توليد گوشت ماكيان را يادآوري كرده، علايم اوليه بيماري و راه‌هاي انتقال آن را به آن‌ها آموزش دهند.

مأخذ: اينترنت – سازمان جهاني بهداشت
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار