جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست جراحي و هوشبري توضيحي كوتاه ولي جالب !!
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

16 فروردين 1384 - 12:53
نويسنده پيام
محسن
كاربر نيمه فعال
كاربر نيمه فعال


عضو شده در: 1 فروردين 1384
پست: 26

عنوان: توضيحي كوتاه ولي جالب !! پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

Inhalation anesthesia
بنابر تقاضای برخی از دوستان مبنی بر توضیح بیشتر در رابطه با دستگاه بیهوشی استنشاقی که قبلاً به آن اشاره کرده بودم ، بر خود لازم دیدم که توضیح مختصری در این رابطه به دوستان عزیز بدهم :
در این تصویر یک دستگاه پیشرفته بیهوشی استنشاقی را مشاهده می کنید ، این دستگاه اخیراً برای بیمارستان دامپزشکی دانشکده خریداری شده است .
در بیهوشی استنشاقی از داروهای بیهوشی volatile استفاده می شود که پس از تبخیر، همراه اکسیژن از طریق یک breathing circuit به ریه های بیمار انتقال میابد . داروی بیهوشی از طریق tracheal tube به ریه های حیوان منتقل می شود . تبخیر داروی بیهوشی و کنترل ورود آن به سیستم توسط vaporizer انجام می گیرد . قلب هر دستگاه بیهوشی استنشاقی همین vaporizer آن است . هر vaporizer تنها برای یک نوع داروی بیهوشی طراحی شده است . vaporizer دستگاه حاضر مخصوص هالوتان است . و هالوتان یک داروی بیهوشی اشتعال و انفجار ناپذیر است که برای پایدار نگه داشتن آن از ماده نگهدارنده thymol استفاده می شود ، هالوتان باعث کاهش فشار خون از راه دومکانیزم زیر می گردد در موارد استرس استفاده از آن high risk است )


1 - تضعیف مسقیم myocard
2- vasodilation از طریق suppression of vasomotor tone center
این دستگاه قابلیت تبدیل به نوع close و نیمه باز ( magil ) را دارد و حاوی دو قسمت :
A- قسمت مربوط به دام کوچک که در این تصویر کاملاً مشخص است ، reservoir bag آبی رنگ با حجم حداکثر 5 lit که در تصویر هم مشخص است و یک canister حاوی sodalime ( هیدروکسید کلسیم« 90%» + هیدروکسید سدیم « 5% » + سیلیکات « 5%» که با co2 واکنش داده و بیکربنات کلسیم ، آب و گرما تولید می کند).
B- قسمت مربوط به دام بزرگ که در طرف مقابل قسمت قبلی است و حاوی reservoir bag به رنگ مشکی و با حداقل حجم 30 lit و یک canister مانند قسمت قبلی می باشد .
مزیت این دستگاه آن است که قابلیت close کردن سیستم به طور کامل وجود دارد به طوری که با حداقل ماده بیهوشی مصرفی، بهترین کیفیت بیهوشی فراهم میشود ، همچنین می توان برای بالاتر بردن ضریب اطمینان اگزوز دستگاه را نیز باز کرد که خوب در اینصورت ماده بیهوشی بیشتری مصرف می شود .این دو دستگاه کاملاً مجزا بوده و می توان هر کدام را جدا گانه مورد استفاده قرار داد . اصولاً باید به این نکته اشاره کرد که داروی بیهوشی مطمئنی وجود ندارد !! آنچه مهم است وجود یک anesthesiologist ماهر و حرفه ای می باشد .
سایت اردلان آنلاین و انجمنهای آن می تواند یک گام دیگر در ارتقاء سطح دامپزشکی چه از نظر علمی و چه از نظر فرهنگی – اجتماعی باشد
شهامت واقعی نتیجهً تعقل صحیح است . مغز انسان فکور همواره آمادهً پذیرش افکار جدید و نو است .
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار