جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست انگل شناسي سازمان بهداشت جهاني مصرف د.د.ت. را براي مهار مالاريا
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

29 شهريور 1385 - 12:07
نويسنده پيام
ardalan
مدير سايت
مدير سايت


عضو شده در: 26 اسفند 1383
پست: 953

عنوان: سازمان بهداشت جهاني مصرف د.د.ت. را براي مهار مالاريا پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

سازمان جهاني بهداشت استفاده از افشانه حشره‌كش‌ها در فضاهاي بسته را يكي از سه اقدام اساسي در مبارزه با مالاريا اعلام كرده است.

سي سال پس از كنار گذاردن مصرف د.د.ت. و ساير حشره‌كش‌ها در فضاهاي بسته به منظور مهار مالاريا، سازمان جهاني بهداشت اكنون اين حشره‌كش را ابزار مهمي در مبارزه با اين بيماري اعلام مي‌كند.

به گزارش پايگاه اينترنتي سازمان جهاني بهداشت، اين سازمان اكنون استفاده از افشانه د.د.ت را در خانه‌ها در مناطقي كه مالاريا همه‌گير شده است و نيز در مناطقي كه ميزان سرايت بيماري بالا و دايمي است توصيه مي‌كند.

دكتر آنارفي آساموا معاونت مديركل ايدز، سل و مالارياي سازمان بهداشت جهاني مي‌گويد شواهد علمي به روشني اين شيوه را تاييد مي‌كند. اين شيوه براي كاهش سريع موارد عفونتهايي كه عامل آن پشه مالاريا است مفيد است و همانند ديگر روشها مقرون به صرفه بوده و در صورت استفاده درست، سلامت افراد را تهديد نمي‌كند.

تا اوايل دهه ‪۱۹۸۰‬سازمان بهداشت جهاني اين روش را براي كنترل مالاريا ترويج مي‌كرد، اما پس از آن با مطرح شدن نگرانيهاي زيست محيطي و بهداشتي، اين سازمان تبليغ اين شيوه را متوقف كرد و بجاي آن توجه خود را به ديگر روشهاي پيشگيري معطوف نمود. آزمايشها و تحقيقات گسترده نشان داده است استفاده درست از افشانه د.دت. هيچ ضرري براي انسان يا طبيعت ندارد.

دكتر آراتا كوچي مدير برنامه جهاني مالاريا، يكي از بهترين ابزارها براي مقابله با مالاريا را پاشيدن اين حشره‌كش در خانه‌ها مي‌داند. از بين چندين حشره‌كش مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت براي استفاده خانگي، د.د.ت.

موثرترين آنها محسوب مي‌شود.

در اين شيوه، حشره‌كش‌هاي طولاني‌اثر بر روي ديوارها و سقف خانه‌ها و پناهگاه حيوانات اهلي پاشيده مي‌شود تا پشه‌هاي عامل مالاريا كه بر روي اين سطوح مي‌نشينند از بين بروند.

اين كار همانند بستن يك پشه‌بند عظيم بر روي تمام خانه در تمام طول شبانه روز است.

در سالهاي اخير نگرش‌ها در مورد استفاده از حشره‌كش‌ها در فضاهاي بسته تغيير كرده است. بسياري از سازمانهاي زيست محيطي كه سالها پيش به مقابله با مصرف د.د.ت پرداخته بودند اكنون كاربرد اين ماده را در خانه‌ها مجاز مي‌دانند.

استفاده درست و به موقع از افشانه حشره‌كش در خانه‌ها مي‌تواند ميزان انتقال مالاريا را ‪۹۰‬درصد كاهش دهد. در گذشته هند با اين شيوه ميزان ابتلا و مرگ و مير مالاريا را بسيار كاهش داد.

امروزه ‪۱۴‬كشور در جنوب صحراي آفريقا از اين شيوه استفاده مي‌كنند كه از اين ميان ده كشور د.د.ت بكار مي‌برند.

اين شيوه يكي از اقدامات اصلي سازمان جهاني بهداشت براي كنترل و ريشه‌كني مالاريا در سراسر جهان محسوب مي‌شود. كاربرد گسترده پشه‌بندهاي آغشته به حشره كش يك روش ديگر است.

خاصيت پشه‌بندهاي جديد پنج سال تداوم دارد حال آن كه پشه‌بندهاي قديمي براي آنكه تاثير حفاظتي‌شان حفظ شود بايد هر شش ماه يك بار در محلول حشره‌كش فرو برده شوند.

بيش از ‪۵۰۰‬ميليون تن در جهان به مالاريا مبتلا هستند كه هر ساله بيش از يك ميليون تن از آنان جان مي‌سپارند. دستكم ‪۸۶‬درصد مرگ‌ها در جنوب صحراي آفريقا ناشي از مالاريا است. هر روز سه هزار كودك و نوزاد در سراسر جهان در اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي‌هند.

مرگ ساليانه ده هزار زن باردار نيز از مالاريا ناشي مي‌شود. مالاريا فقرا را بيشتر تهديد مي‌كند بطوري كه ‪۶۰‬درصد موارد ابتلا به مالاريا در بين ‪۲۰‬درصد از فقيرترين مردمان جهان بروز مي‌كند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار