جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام مقدمه و اهميت بيماري هاري 1
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

21 شهريور 1387 - 18:54
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: مقدمه و اهميت بيماري هاري 1 پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

هاري يك بيماري عفوني حاد (آنسفاليت) و كشنده ويروسي است كه به دو شكل تحريكي (هاري خشمگين ) وساكت (هاري فلجي) ظاهر مي شود. اين بيماري مخصوص گوشتخواران
اهلي ووحشي بوده است و انسان وساير حيوان هاي خونگرم پستاندار به طور تصادفي واغلب از طريق حيوان گزيدگي به آن مبتلا مي شود.
اهميت بيماري هاري به دلايل زير است:
ميزان كشندگي بالا (صدردصد) به طوري كه پس از ظهور علائم باليني چه درانسان وچه در حيوان قابل درمان نبوده و بيمار محكوم به مرگ خواهد بود.
افزايش روند موارد حيوان گزيدگي در انسان به طوري كه به ناچار سالانه مبالغ زيادي صرف خريد سرم و واكسن ضد هاري جهت درمان پيشگيري آسيب ديدگان مي شود.
تلفات دام و خسارتهاي اقتصادي ناشي از اين بيماري كه در دام ها ايجاد مي شود.

روند سالانه حيوان گزيدگي در ايران رو به افزايش است به طوري كه در 100000 نفر جمعيت اين ميزان از1/35 مورد در سال 1366 به 151 مورد در سال 1381 رسيده است .
براساس بررسي هاي آماري در استان هاي مختلف بيش از85% از موارد حيوان گزيدگي توسط سگ اتفاق مي افتد كه بيشتر اين موارد حيوان گزيدگي توسط سگ اتفاق مي افتد كه بيشتر اين موارد به سگ هاي خانگي و سگ گله اختصاص دارد و متاسفانه علت اصلي آن عدم قلاده گذاري است.افزايش ميزان حيوان گزيدگي در انسان طي سالهاي اخير را مي توان به دلايل مختلفي مربوط دانست . از جمله اجراي برنامه هاي آموزشي در جهت بالا بردن سطح آگاهي مردم در زمينه خطرهاي ناشي از گاز گرفتن توسط حيوان و اهميت درمان پيشگيري به موقع در عدم بروز علائم هاري در انسان از يك طرف و كاهش فعاليت كميته هاي اتلاف سگ هاي ولگرد از طرف ديگر است.
راه هاي سرايت بيماري به حيوان و انسان
گاز گرفتن

اصلي ترين راه سرايت بيماري گاز گرفتن به وسيله حيوان هار است. البته از طريق كشيده شدن پنجه آغشته به بزاق حاوي ويروس هاري (به ويژه در گربه ها و گربه سانان) نيز بيماري منتقل مي شود.
پوست

از طريق پوست سالم هاري سرايت پذير نيست ولي از راه كوچك ترين خراش يا زخم در پوست اين بيماري منتقل مي شود.
نسوج مخاطي

ويروس هاري از طريق مخاط آلوده نيز به انسان و حيوان هاي ديگر منتقل مي شود . بنابر اين سگ ها و گربه هاي به ظاهر سالم كه در اواخر دوره نهفتگي بيماري هاري هستند و هنوز علائم باليني هاري در آن ها ظاهر نشده است از طريق ليسيدن لب چشم و بيني كودكاني كه باآنها بازي مي كنند بيماري هاري را انتقال مي دهند.
تنفس

سرايت هاري از طريق تنفس به ويژه در غارهاي محل زندگي خفاش هاي آلوده امكان پذير است .
دستگاه گوارش

انتقال از اين راه بعيد است ولي حيوان گوشتخوار ممكن است به ندرت از طريق خوردن لاشه حيوان هاي مرده دراثر ابتلا به هاري به اين بيماري مبتلا شوند.
به هر حال بايد از خوردن گوشت و فراورده هاي دام هاي مبتلا به هاري خودداري كرد.
جفت

از انجا كه در يك بررسي ويروس هاري را از جنين رحم و تخمدان هاي يك حيوان ماده جداكرده اند انتقال هاري ازطريق جفت نيزبعيد نيست.
وسايل الوده

ويروس هاري بسيار حساس است ودر مقابل نوروخشكي به سرعت از بين مي رود بنابراين هاري از طريق وسايل آلوده فقط در موارد استثنايي منتقل مي شود.
انسان به انسان

تا به حال موارد معدودي انتقال هاري از انسان به انسان از طريق پيوند اعضا در دنيا گزارش شده است .(دومورد نيز از ايران در پيوند قرينه درسال 1373)
بنابراين پيونداز جسد آلوده به ويروس هاري ممكن است باعث انتقال بيماري شود و به همين دليل هرگاه علت مرگ معلوم نبوده يا علائمي مبني بر آلودگي دستگاه عصبي مركزي در هنگام مرگ وجود داشته باشد بايد از پيوند عضو يابافت جسد جلوگيري كرد.
همچنين در بررسي سال 1985 در پاكستان ابتلاي تعدادي نوزاد به هاري ناشي از آلودگي ناشي از آلودگي شخص ختنه كننده بود كه مراحل اخر دوره نهفتگي بيماري را طي مي نموده و طبق سنت محل ختنه را به بزاق خود اغشه كرده است بنابر اين در نگهداري و پرستاري از شخص مبتلا به هاري بايد تمام جوانب احتياط رعايت شده و ضمن استفاده از وسايل حفاظتي كامل لوازم ووسايل بيمار را با دقت هرچه بيشتر ضد عفوني كرد . به علاوه پزشكان موظفند در برخورد با هر مورد آنسافيلت و فلج به بررسي سابقه حيوان گزيدگي بيمارنيز توجه نمايند.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار