جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام مقدمه و اهميت بيماري هاري 2
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

21 شهريور 1387 - 18:55
نويسنده پيام
vet mania
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 28 بهمن 1386
پست: 538

عنوان: مقدمه و اهميت بيماري هاري 2 پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

علائم بيماري در حيوان
تمام پستانداران خونگرم اهلي و وحشي به بيماري هاري حساس هستند و ميزبان هاي مختلفي موجب گسترش وسيع هاري مي گردند.طي بررسي هاي مختلف كارشناسان انستيتو پاستور ايران روي خفاش هاي نقاط مختلف ايران تاكنون مورد مثبتي مشاهده نشده است .
دوره نهفتگي در سگ وگربه معمولا 2تا3 هفته و گاهي چند ماه است . در خصوص بروز علائم هاري در حيوان بايد به اين نكته مهم توجه داشت كه در برخي موارد 3تا10روز قبل از علائم باليني در سگ و گربه ويروس موجود در بزاق حيوان ميتواند بيماري را منتقل كند به عبارت ديگر اگر بزاق سگ و گربه در زمان گاز گرفتن به ويروس هاي هاري الوده باشدعلائم باليني حداكثر تا10روز بعد در حيوان ظاهر شده وخواهد مرد.به همين دليل پس از هر گاز گرفتن توسط اين دو حيوان بايد انها را تا10روز در قرنطينه نگاه داشت. پس از طي دوره نهفتگي اولين علامت بيماري تغيير در رفتار وعادت هاي حيوان است به نحوي كه يا بيش از اندازه به صاحب خود انس والفت پيدا مي كند و مثل اين كه از او كمك مي طلبد يا عصبي و بد خو شده باشد غذاي خود را به دليل اختلال در بلع به خوبي نمي خورد.
پيشرفت بيماري در برخي موارد به صورت فلجي بوده حيوان به گوشه اي پناه مي برد و ابتدا دست ها سپس پاها وبعد ساير اندام ها فلج شده و در نهايت به علت فلج دستگاه تنفسي مي ميرد.ولي در بيشتر موارد پس از دوره تغيير رفتار حيوان پريشان و مضطرب و كم كم وحشي و درنده مي شود و به گاز گرفتن سنگ و چوب اشياي مختلف پرداخته ومحل زندگي خود را ترك مي كند وبدون هدف به هرجايي مي رود و به هركس حمله مي كند. در نهايت پس از مدتي در اثر دوندگي زياد وگرسنگي وتشنگي به علت عدم قدرت بلع كف از دهانش سرازير شده و پي درپي زمين مي خورد . صداي پارس حيوان خشن ناموزون وبريده بوده و درندگي در چهره اش هويدا است. در اغلب موارد مردم سگ ها را مي كشند و اگر فرار كنند به زودي در اثر فلج دستگاه تنفسي خواهند مرد. گربه پس از طي دوره نهفتگي به محل تاريكي مي رود واز طريق پنجه كشيدن مشابه گازگرفتن سگ يا گرگ هاري را انتقال مي دهد.
در واقع از انجا كه ازطريق ليسيدن دائم پنجه هاي خودرا به بزق خود آغشته مي كند با پنجه كشيدن بر دست وپا يا صورت انسان يا حيوان ديگر هم مي تواند با ايجاد خراش ويروس هاري را منتقل كند.

علائم باليني در انسان
دوره بيماري هاري به چهار مرحله تقسيم مي شود:
مرحله نهفتگي

اين مرحله به طور معمول در انسان 15روز تا3ماه و بهطور متوسط 1تا2 ماه به طول مي انجامد. ولي از چند روز تا بيش از3ماه حتي تا چند سال هم مشاهده شده است . طول دوره نهفتگي به شدت زخم تعداد جراحت و محل انها بستگي دارد به نحوي كه گاز گرفتن صورت زودتر موجب بروز علائم بيماري مي شود سوش ويروس الوده كننده همچنين سن وگاز گرفتن از روي لباس يا وسايل حفاظتي نيز در طول دوره نهفتگي تاثير دارد . البته بايد در نظر داشت در برخي موارد طولاني بودن دوره نهفتگي هاري ممكن است سبب فرا موشي و گزارش غلط از تاريخ دقيق گاز گرفتن شود.همچنين به دليل تعدد وشدت زخم هاي ايجاد شده در كودكان نسبت به بزرگسالان و در نتيجه ورود ويروس هاي بيشتر به بدن انان طول دوره نهفتگي ممكن است كوتاه تر باشد.
مرحله بروز علائم اوليه

اين مرحله به طور معمول 4-1 روز حداكثر به طول مي انجامد و در پايان دوره نهفتگي ويروس هاري به محل اتصال عصب و عضله يا انتهاي اعصاب حركتي سطحي نفوذ كرده وبه طرف نخاع سيستم اعصاب مركزي حركت مي كند. در زمان اشكار شدن علائم ويروس هاري را مي توان با عيار بالا در سيستم اعصاب مركزي يافت . علائم اوليه غير اختصاصي هاري عبارتند از تب لرز خستگي سردرد ضعف و درد عضلاني بي اشتهايي اشكال در بلع حالت تهوع و استفراغ سرگيجه دردهاي شكم واسهال گلودرد تنگي نفس سرفه خشك نگراني و ترس تحريك پذيري و عصبي بودن .
علايم بسيار اختصاصي اين مرحله عبارتند از : علايم موضعي در محل گاز گرفتن شامل سوزش گز گز و مور مور (در50 تا 80 در صد بيماران) اين علايم در مسير عصب حسي عضو گاز گرفته شده نيز به علت تكثير ويروس در ريشه خلفي عصب حسي بروز مي كند
مرحله حاد عصبي

اين مرحله احتمالا بسته سوش ويروس به دو شكل ظاهر مي شود:
الف)شكل تحريكي يا خشمگين: علايم فعاليت حركتي شديد شامل دويدن و دست وپا زدن تحريك پذيري و عدم آرامش ، توهم، نگراني و هيجان مشخصه اين شكل بيماري است. ترس از آب علامتي است كه در اين شكل در بيشتر موارد ديده مي شود و موجب انقباض ها ي ديا فراگم و عضله هاي تنفسي مي شود . همچنين نسيم ملايم نور شديد صداي بلند و لمس كردن ممكن است موجب تحريك پذيري و انقباض عضله هاي حنجره وحلق و ساير عضله هاي تنفسي مي شود. افزايش ترشح بزاق و اختلال در بلع موجب شكل مشخص بيماري هاري مي شود . خواب آلودگي، توهم، حالت تهاجم انقباض هاي عضلاني ، علايم مننژيت تشنج و فلج موضعي به سرعت ظاهر مي شود . اختلال هاي خلقي دورهاي ايجاد مي شود و با پيشرفت بيماري تا زماني كه بيماري وارد كما شود دوره هاي سلامت كوتاه مي شود . در معاينه درجه حرارت بدن ممكن است بيش از c 6/40 باشد اختلال سيستم عصبي اتونوم شامل گشاد شدن نا منظم مردمك افزايش ترشح اشك بزاق تعرق و كاهش فشار خون وضعيتي است. همچنين شواهد فلج اعصاب حركتي فوقاني شامل ضعف افزايش واكنش تا ندون هاي عمقي و واكنش كف پايي (با بنسكي) مثبت وجود داشته، فلج تارهاي صوتي نيز شايع است . دوبيني، فلج عضلات صورت و نوريت عصب اپتيك نيز مشاهده مي شود.افزايش تعداد تنفس وحتي آپنه ديده مي شود . اختلال ريتم قلب شايع بوده و به خصوص تا كاري فوق بطني و برداي كاري به دليل فعاليت پايه هاي مغز يا ميو كارديت اتفاق مي افتد. در اكثر موارد بيماران طي يك تا دو هفته دچار كما شده و با وجود مراقبت هاي شديد به دليل نارسانايي تنفسي يا كلاپس قلبي عروقي فوت مي كنند.
ب) شكل ساكت يا فلجي : دوره بيماري دراين شكل به طور معمول طولاني تر از هاري خشمگين است . شكل فلجي كمتر شايع است . (20در صد موارد) مهم تر اين كه در اغلب موارد تشخيص داده نمي شود وبرعكس فرم هيجاني ترس از اب و نسيم وافزايش فعاليت يا تشنج به طور معمول وجود ندارد.
علائم اين شكل عبارت اند از : ضعف در اندام گاز گرفته شده و به تدريج در ساير اعضا و عضله هاي صورت در اوايل اين مرحله كاهش هوشياري واختلال در حس فلج پايين رونده مشابه پلي نوروپاتي التهابي حاد يا فلج چهار عضو به طور قرينه نشانه هاي مننژه ممكن است اتفاق افتد و در نهايت بيمار دچار خواب الودگي و كما مي شود . گاهي بيمار به شكل هيجاني تغيير مي يابد.
مرحله كما و مرگ

در نهايت، ابتلا به بيماري هاري به مرحله كما مي رسد و بيمار به علت نارسايي و اپنه يا كلاپس قلبي و عروقي مي ميرد.
از شروع علائم باليني تا مرگ به صورت متوسط 4تا7روز طول مي كشد.در موارد نادر با مراقبت هاي شديد از بيماران طول عمر بيشتر مي شود .
ولي عوارض ديررس شامل ترشح ناكافي هورمون انتي ديورتيك ديابت بي مزه اختلال در ريتم قلبي ،عدم استحكام عروقي، سندرم نارسايي تنفسي بالغين خونريزي گوارشي، كاهش پلاكت ها و ايلئوس پاراليتيك ايجاد مي شود.

تشخيص
در صورت ظهور علائم حاد عصبي به شكل هيجاني يا فلجي و به ويژه اگر سابقه گاز گرفتن يا خراش توسط حيوان وجود داشته باشد و بيمار به سرعت وارد كما شود ودر مدت 7تا10روز فوت كند هميشه بيماري هاري مطرح است . اگر چه به ندرت ممكن است هيچ گونه سابقه تماس با حيوان كشف نگردد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار