جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام پشه هاي خاکي و نقش آنها در سالک و راه مبارزه
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 دي 1389 - 9:11
نويسنده پيام
nima
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 4 خرداد 1384
پست: 816

عنوان: پشه هاي خاکي و نقش آنها در سالک و راه مبارزه پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

پشه خاکیها حشرات کوچکی با اندازه ۵-۲ میلیمتر و بدنی پر مو، چشم های بزرگ و پاهای نسبتا ً بلند هستند.

پشه خاکیها دارای دگردیسی کامل بوده، ماده ها تخم خود را در نقاط مرطوب مانند: شکاف سنگ فرشها، شکافها و سوراخهای سطح زمین، ریشه خارجی درختان، شکافهای موجود در کف طویله و مرغداریها، میان شاخ و برگ های ریخته شده قرار می دهند.

تخم ها پس از گذارندن دوره خود تبدیل به لارو می شوند و دارای ۴ مرحله لاروی می باشند که پس از طی این دوره که بستگی به شرایط محیطی دارد تبدیل به شفیره و سپس بالغ میگردند.

پشه خاکیهای بالغ را میتوان در لابلای شاخه و برگ گیاهان در سطح زمین، لانه حیوانات، شکافها و سوراخ های درختان، شکاف سنگ ها، داخل غارها و اماکن انسانی و حیوانی مشاهده نمود.

سیکل زندگی پشه خاکیها ۱۰۰- ۳۰ روز است وبستگی کامل به شرایط محیطی دارد. پشه خاکیهای نر و ماده از شیره گیاهی تغذیه میکنند ولی مادهها برای تخمگذاری و رسیدن تخمها بایستی خونخواری نمایند. پشه خاکیهای ماده نقاط کم مو و باز بدن را مورد گزش قرار میدهند. میزبان این حشرات حیوانات اهلی، سگها، جوندگان اهلی و وحشی، مار، مارمولک و گاهی پرندگان می باشند.


بیماریهای منتقله:

بیماریهای منتقله توسط پشه خاکیها را لیشمانیوز گویند. لیشمانیوزها در اغلب نقاط جهان وجود دارند و از بیماریهای مشترک انسان و حیوانات بشمار میآیند که ممکن است به صورت ضایعات پوستی (سالک) و یا ضایعات احشائی (کالاآزار) و جلدی مخاطی تظاهر نمایند که توسط انگل لیشمانیا ایجاد ميشوند.

انگلهای لیشمانیا در داخل سلولهای تک هستۀ بیگانه خوار جوندگان، گوشتخواران و خزندگان رشد می کنند. انگلهای لیشمانیا توسط پشه خاکیها منتقل می شوند.


لیشما نیوزجلدي(سالک):

دو نوع سالک وجود دارد: نوع شهری و نوع روستایی که از نظر ناقل، تظاهرات بالینی دارای تفاوتهایی می باشند.
۱- سالک نوع شهری(نوع خشک)

الف) کانون:
تهران(قسمت های مختلف شهر که با گسترش شهرها و شهر نشینی و از بین رفتن باغها از شیوع آن کاسته شده است)، شیراز(جنوب غربی شهر)، کرمان(محله های مختلف)، مشهد، نیشابور، سبزوار، قم، ساوه، اردستان و نایین.

ب) ناقلین:
فلبوتوموس سرژانتی که در داخل اماکن به سر می برند این پشه در مرغداری ها، در لانه مرغها به وفور یافت می شوند و به خون پرندگان هم علاقه زیادی دارد.


ج) مخزن بیماری :
سگ ،گاهی انسان.

سیر بیماری :
پس از گزش پشه خاکی ماده آلوده در محل گزش برجستگی به رنگ قرمز ایجاد میشود که کمی خارش دارد ولی فاقد درد می باشد با گذشت چند هفته این برجستگی سفت می شود و اطراف آن ملتهب و به رنگ قرمز در می آید و در روی برجستگی فرو رفتگی به عمق ۱ میلیمتر ایجاد می شود که ترشحات زرد رنگی از آن به خارج تراوش می کندکه ترشحات کم کم به صورت دلمه در می آیند بتدریج رنگ دلمه قهوهای می شود و سرانجام به صورت زخم سر باز در می آید این زخم دارای حاشیه نامنظم و برجسته است اگر دلمه از روی زخم برداشته شود زخم دارای سطحی شفاف و قرمزرنگ میباشد که کف آن فرو رفته است، این زخم درد ندارد ولی گاهی دارای کمی خارش است .


فصل شیوع بیماری :
در تمام فصول سال.

تعداد زخم :
بسته به تعداد گزش پشه خاکی اغلب ۲-۱ زخم و گاهی بیشتر


بهبودی :
از مرکز زخم شروع می شود . دلمه شروع خشک شدن می نماید ، التهاب کاهش می یابد و پس ازگذشت ۱۲-۶ ماه زخم کاملاً خوب می شود ولی سطح زخم ناصاف است .


۲- سالک نوع روستایی(نوع مرطوب)

الف) کانون:
اصفهان، مورچه خورت، گاوخونی اطراف رودخانه زاینده رود، بادرود و بلوچستان، چابهار، کنارک، تبریز، خوزستان،

دزفول، سوسنگرد، جنوب اهواز، شاهرود، سرخس، ترکمن صحرا، لطف آباد، طبس و ورامین.


ب) ناقلين:
فلبوترموس پاپاتاسی که بصورت اهلی و به فراوانی یافت می شوند.


ج) مخزن بيماري:
جوندگان مانند: موش صحرایی که لانه عمیق داشته و از گیاهان کویری تغذیه می کند.

سیر بیماری:
پس از گزش پشه خاکی ماده آلوده و پس از چند هفته در محل گزش برجستگی جوش مانند: همراه با التهاب ایجاد می شود که پس از گذشت ۱۴-۱۰ روز به صورت زخم در می آید زخم به سرعت بزرگ و اطراف آن ملتهب و قرمز میشود و لبههای زخم دارای حاشیه است. این زخم با ترشحات چرکی توام می شود زخم به سرعت بهبود مییابد.


بهبودی:
از وسط و اطراف زخم به صورت همزمان صورت می گیرد ۶-۴ ماه پس از شروع آن کلاً خوب می شود.

فصل شیوع بيماري :
شروع بیماری از اول تابستان تا اوایل پاییز.


تعداد زخم:
بسیار زیاد گاهی تا ۳۰ عدد.

مبارزه با پشه خاکیها:
از آنجایکه پشه خاکیها ناقلین لیشمانیوز پوستی یا سالک (شهری ، روستایی) از بین بردن این حشرات در کاهش موارد بیماری بسیار اهمیت دارد لذا بایستی اقدام به مبارزه و کنترل این حشرات نمود .

با توجه به این که این حشره بیشتر در شکافهای موجود بر روی ریشه درختان و سنگها و … در نقاط مرطوب زندگی خود را می گذراندضمن اینکه تعدادی از پشه خاکیها در لانه جوندگان هم زندگی میکنند مبارزه با پشه خاکیها بسیار مشکل است ولی ناگزیر بایستی از حشره کشها استفاده کرد دیوارها و نقاط مرطوب را بایستی لااقل تا ارتفاع ۴۰-۳۰ سانتیمتر سمپاشی نمود زیرا پشه خاکیها پرواز کوتاه داشته ودر اثر تماس با حشره کش از بین خواهند رفت، در اماکن آلوده استفاده از توریهای ریز بافت و نصب آنها روی پنجره ها و دربها و استفاده ازمواد دور کننده حشرات جهت حفاظت شخصی توصیه میگردد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار