جستجوی پیشرفته

   
 
Home ثبت نام پرسشهاي متداول ليست اعضا گروههاي کاربران  
 
 
براي تغيير زبان صفحه كليد EN/FA از كليد Scroll Lock بر روي صفحه كليد استفاده نماييد.
فهرست بيماريهاي مشترك انسان و دام آنفلوانزاي H1N1)A) چيست؟
نمايش پستها:   
      تمام زمانها بر حسب GMT + 4 Hours مي‌باشند  
  ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

5 دي 1389 - 9:45
نويسنده پيام
DVM
كاربر بسيار فعال
كاربر بسيار فعال


عضو شده در: 29 بهمن 1385
پست: 437

عنوان: آنفلوانزاي H1N1)A) چيست؟ پاسخگويي به اين موضوع بهمراه نقل قول

يك بيماري حاد تنفسي به شدت واگيردار در خوك‌ها است كه به وسيله چندين نوع ويروس آنفلوانزاي H1N1 ايجاد مي‌شود. ميزان مرگ و مير آن در خوك‌ها نسبتاً بالا است (4% - 1%) ويروس در ميان خوك‌ها از طريق ذرات آلوده معلق در هوا – تماس مستقيم، تماس غيرمستقيم (تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسي) و توسط خوك‌هاي ناقل بدون علامت منتشر مي‌شود.

v طغيان بيماري در خوك‌ها در تمام طول سال رخ مي‌دهد اما بيماري در مناطق معتدل بروز بيشتري در پاييز و زمستان دارد. بسياري از كشورها به صورت معمول خوك‌هاي خود را در مقابل انفلوانزاي خوكي واكسينه مي‌كنند. ويروس‌هاي آنفلوانزاي خوكي غالباً از زيرگونه H1N1 مي‌باشند اما زيرگونه‌هاي ديگر هم مي‌توانند در خوك‌ها در چرخش باشند مثل (H1N2 – H3N1- H3N2) خوك‌ها همچنين مي‌توانند توسط ويروس‌هاي آنفلوانزاي پرندگان و ويروس‌هاي آنفلوانزاي انساني آلوده شوند.

v گاهي اوقات خوك‌ها مي‌توانند با بيش از يك گونه ويروس در يك زمان آلوده شوند كه اين مسئله مي‌تواند باعث امتزاج و نوتركيبي اين ويروس‌ها در بدن خوك با يكديگر گردد.


تأثير آنفلوانزاي H1N1 بر سلامت انسان:

v گهگاه آلودگي انسان به آنفلوانزاي خوكي به صورت انفرادي و يا به صورت گروهي (طغيان) گزارش مي‌گردد. به طور كلي علائم باليني از حالت بدون علامت تا علايم پنوموني شديدي كه منجر به مرگ مي‌شود متغير است.

v علائم باليني آنفلوانزاي خوكي با آنفلوانزاي فصلي انساني و ساير بيماري‌هاي عفوني حاد دستگاه تنفسي فوقاني مشابهت دارد و همچنين موارد خفيف يا بدون علامت بيماري ممكن است شناسايي نشود . بنابراين، ميزان گسترش واقعي اين بيماري در انسان‌ها تاكنون ناشناخته مي‌باشد.

طغيان‌هاي آلودگي آنفلوانزاي خوكي در كدام كشورها اتفاق افتاده است؟

v تاكنون بيماري آنفلوانزاي خوكي جزو سيستم گزارش‌دهي بين‌المللي براساس مقررات سازمان OIE نمي‌باشد. بنابراين انتشار آن در حيوانات به خوبي شناخته نشده است. به نظر مي‌رسد بيماري در امريكا بومي است و طغيان‌هاي بيماري در امريكاي شمالي – امريكاي جنوبي – اروپا (انگليس – سوئد – ايتاليا) – افريقا (كنيا) و قسمت‌هايي از آسياي شرقي (چين و ژاپن) رخ داده است.

آيا موارد ابتلاي انساني آنفلوانزاي خوكي تاكنون رخ داده است؟

v براساس اعلام سازمان جهاني بهداشت (WHO) تا تاريخ 9 ارديبهشت 1388 (27 آوريل 2009 ميلادي) موارد بيماري انساني در كشورهاي مكزيك، كانادا، اسپانيا، امريكا، فرانسه، نيوزيلند، آلمان، انگليس، فلسطين اشغالي گزارش شده است.

مردم چگونه آلوده مي‌شوند؟
v شده‌اند در سابقه بيماري خود تماس با خوك يا محل‌هاي نگهداري خوك را نداشته‌اند. اكثريت قريب به اتفاق موارد اين بيماري در اثر تماس مستقيم انسان به انسان رخ داده است مردم به طور معمول آنفلوانزاي خوكي را از خوك‌هاي آلوده مي‌گيرند. اما تعدادي از مبتلايان كه تاكنون شناسايي.


آيا بيماري آنفلوانزاي خوكي از طريق غذا منتقل مي‌شود؟
v اين بيماري از طريق خوردن قابل انتقال نمي‌‌باشد به شرط آنكه لاشه و يا گوشت خوك به طريق بهداشتي و صحيح حمل و نقل و به طور كامل طبخ گردد. ويروس آنفلوانزاي خوكي از طريق پختن در دماي 70 درجه سانتيگراد (160 درجه فارنهايت) از بين مي‌رود.

آيا خطر ايجاد پاندمي وجود دارد؟
v به نظر مي‌رسد اكثر مردم بالاخص افرادي كه به طور مداوم در تماس با خوك‌ها نيستند ايمني نسبت به ويروس‌هاي آنفلوانزاي خوكي ندارند. اگر ويروس آنفلوانزاي خوكي به اندازه كافي قدرت انتقال انسان به انسان را پيدا كند مي‌تواند باعث ايجاد پاندمي آنفلوانزا گردد. پيشگويي اين موضوع مشكل است چون بستگي به شدت بيماري‌زايي ويروس، حساسيت سيستم ايمني انسان نسبت به آن، واكنش ايمني متقاطع ناشي از آنفلوانزاي فصلي و فاكتورهاي ميزبان دارد.


آيا واكسن آنفلوانزاي انساني از ابتلا به آنفلوانزاي خوكي پيشگيري مي‌كند؟

v محافظتي در مقابل آنفلوانزاي خوكي ايجاد در حال حاضر واكسني بدين منظور وجود ندارد و مشخص نيست كه آيا واكسن آنفلوانزاي فصلي انساني مي‌تواند كند يا خير


چه داروهايي براي درمان در دسترس مي‌باشد؟
v دو دسته دارويي وجود دارد: گروه آمانتادين (آمانتادين و ريمانتادين) و گروه ممانعت كننده‌هاي نورآمينيداز آنفلوانزا (اسلتاميوير و زاناميوير) كه گروه دوم در حال حاضر در درمان بيماران مصرف مي‌شوند. بسياري از موارد آنفلوانزاي خوكي گزارش شده قبلي در انسان‌ها بدون مداخلات طبي و مصرف داروهاي ضد ويروسي به طور كامل بهبود يافته‌اند. در تعدادي از ويروس‌هاي آنفلوانزا مقاومت به داروهاي ضد ويروسي در حال گسترش است و اين مسئله تأثير درمان را محدود مي‌سازد.


اگر تماس اتفاقي با خوك‌ها پيدا كرديد:
v اين مسئله در كشور ما مطرح نمي‌باشد اما در حال حاضر جهت افرادي كه در ساير مناطق دنيا زندگي مي‌كنند و يابه مناطق آلوده مسافرت مي‌كنند توصيه مي‌شود كه تماس با خوك‌ها بخصوص خوك‌هاي بيمار را به حداقل رسانده و موارد بيماري در حيوانات را سريعاً به مسئولين بهداشتي گزارش نمايند. بسياري از مردمي كه به اين بيماري مبتلا شده‌اند تماس طولاني مدت و نزديك با خوك‌هاي آلوده داشته‌اند. انجام اقدامات مناسب بهداشتي درتمامي تماس‌هايي كه با حيوانات برقرار مي‌شود بالاخص در افرادي كه در ذبح و مشاغل وابسته به آن اشتغال دارند، ضروري مي‌باشد. حيوانات بيمار يا تلف شده نبايد در چرخه ذبح و استفاده انساني قرار گيرند.

براي محافظت از خود چه اقداماتي بايد بكار بريم؟
v اجتناب از تماس نزديك با افرادي كه ناخوش هستند و يا تب و سرفه دارند.
v شستن دستها با آب و صابون به طور مكرر در طي روز.
v رعايت عادات بهداشتي خوب شامل خواب و استراحت كافي.
v مصرف مواد غذايي مناسب و انجام فعاليت‌هاي ورزشي.

اگر سابقه مسافرت به كشورهاي نامبرده را داشته و احساس بيماري كرديد چه بايد بكنيد؟
v اگر تب بالا يا سرفه و ناراحتي گلو داشتيد بايد:
v در منزل بمانيد و حتي‌المقدور از حضور در محل كار – مدرسه و اجتماعات خودداري كنيد.
v استراحت كنيد و مايعات فراوان بخوريد.
v دست‌هاي خود را مكرراً با آب و صابون بشوئيد.
 
      Back To Top  
   ارسال موضوع جديد  پاسخ دادن به اين موضوع

 
شما نمي توانيد در اين بخش موضوع جديد پست كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش ويرايش كنيد
شما نمي توانيد موضوع هاي خودتان را در اين بخش حذف كنيد
شما نمي توانيد در اين بخش راي دهيد


      Back To Top  

صفحه 1 از 1
   
Powered by Ardalan Online © 2004,2005
پشتيباني توسط : مؤسسه پارس نگار